turp.gen.tr https://www.turp.gen.tr Turp, Turp Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, turp.gen.tr Wed, 16 Mar 2016 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Prostata Turp https://www.turp.gen.tr/prostata-turp.html Thu, 08 Nov 2018 05:37:50 +0000 Prostata Turp, Prostat büyümesi tıpta “Benign Prostat Hipertrofisi” (BPH) olarak adlandırılır. BPH, prostat bezinin artan yaşla birlikte büyüyerek ve erkeklerde bazı şikayetlere yol açmasıdır. BPH sık görülen bir hast Prostata Turp, Prostat büyümesi tıpta “Benign Prostat Hipertrofisi” (BPH) olarak adlandırılır. BPH, prostat bezinin artan yaşla birlikte büyüyerek ve erkeklerde bazı şikayetlere yol açmasıdır. BPH sık görülen bir hastalıktır. Elli yaş civarı erkeklerin ¼ ünde, 80 yaş civarı erkeklerinde yaklaşık olarak yarısında prostat büyümesine bağlı şikayetler vardır. BPH da en sık uygulanan yöntemler ilaç tedavisi ve ameliyat olmaktır. Başlangıçta genel olarak ilaç tedavisi denenir. Ancak hastaların önemli bir kısmında şikayetler zamanla artabilir ve ameliyat gerekli olabilir. BPH da en sık uygulanan ameliyat TURP işlemidir (Transüretral Prostat Rezeksiyonu). Bu işlem sırasında üretradan (idrar kanalı) ince bir boruyla girilerek prostata ulaşılır ve kanalı daraltan prostların orta kısmı tıraşlanarak dışarı alınır. TURP ameliyatından sonra hasta birkaç gün hastanede kaldıktan sonra evine gidebilirler. TURP Prostat şikayetlerini azaltmada başarılı bir yöntemdir, ancak bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunların içinde en sık karşılaşılanı Retrograd Ejekülasyondur. Retrograd Ejekülasyon, orgazm sırasında meni sıvısının penisten dışarı çıkmasından ziyade mesaneye geri akma durumudur. Mesanede birikmiş meni bir sonraki işeme sırasında idrarla birlikte dışarı atılmaktadır. TURP sonrası sık rastlanan bir diğer yan etkisi de kanamadır. Kanama, işlemden sonra azalmakla beraber, bazen haftalarca devam edebilmektedir.

Prostat TURP ameliyatından sonra  yaşanabilecek diğer problemler

Empotans: Bazı hastalarda TURP sonrasında ereksiyonda azalma görülebilmektedir. Bu durum işlem öncesinde ereksiyon problemi olanlarda daha sık rastlanır.

İdrar tutamama: TURP sonrasında, devam eden mesane sorunları ya da operasyon sırasındaki sfinkter kaslarındaki hasara bağlı olarak idrar tutma sorunları oluşabilmektedir.

Üretra darlıkları: TURP sonrasında üretrada oluşan nedbe dokusu sonradan daralma yapabilir ve hasta yeniden idrar yapma zorluğu yaşayabilir. Bu durumda darlıkları üretradan özel yöntemlerle genişletme işlemi yapılabilir.

İnfertilite: Retrograd ejekülasyon oluşursa cinsel ilişki sırasında meni dışarı çıkmadığından normal yolla hamilelik mümkün olmamaktadır.

TURP ameliyatı bazen lazerle yapılabilir. Bu yöntemde doku kesilmez, onun yerine yakılarak küçültülebilir. Kanama daha az olduğundan özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tercih edilir, ancak bu yöntemde de aynı komplikasyonlar gelişebilir.

]]>
Gebelikte Turp Yemek https://www.turp.gen.tr/gebelikte-turp-yemek.html Thu, 08 Nov 2018 10:05:41 +0000 Hamilelikte Turp Yemek, Turp bitkisinin içinde oldukça zengin vitaminler bulunmaktadır. Bu bitki  kış aylarında yetiştiği için özellikle hamilelik dönemleri kış aylarına denk gelen hamile bayanlar tarafından bolca tüketilmeli Hamilelikte Turp Yemek, Turp bitkisinin içinde oldukça zengin vitaminler bulunmaktadır. Bu bitki  kış aylarında yetiştiği için özellikle hamilelik dönemleri kış aylarına denk gelen hamile bayanlar tarafından bolca tüketilmelidir. Hamile bayanların gebelikleri süresince turp bitkisini tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur.Vitamin bakımından oldukça zengin olan turpun Türkiye'deki  üretiminin %70 kadarını Osmaniye'nin Kadirli ilçesi karşılamaktadır. Turpun birçok çeşidi bulunurken; bu çeşitleri farklı renklerde olsa bile besin değeri bakımından birbirine oldukça yakındır. 

Gebelikte turp yemek faydaları: 
 • Turp bitkisinin kökü kükürt ve iyot açısından zengin olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamaktadır.
 • Turp bitkisinin içerisindekii E vitamini, B1 vitamini ve B12 vitamini gibi çeşitli mineraller vardır. Hamilelerin bu vitaminleri turp bitkisinden karşılaması oldukça sağlıklıdır. 
 • Turp bitkisi içerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde birçok kanser türüne karşıda fayda sağlamaktadır.
 • Turp bitkisinin karaciğeri güçlendirici ve şişkinliği giderici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelerin turp bitkisini mümkün olduğu kadar bol tüketmesi yararlı olacaktır. 
 • Bu bitki iyot emilimini azaltarak guatra sebebi olabilir. Bu sebeple gün içerisinde hamilelerin bir porsiyon tüketmesi faydalıdır.
 • Turp bitkisi safra için büyük önem taşımaktadır; vücut için büyük yararlar sağlamaktadır. Böbrek kumları ve mesanede bulunan taşlardan kurtulmaya yardımcı olan etkiler içermektedir. 
 • Turp bitkisinin romatizma ve astım bronşit gibi solunum yolu şikayetleri üzerinde oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Turpun  suyunun bal ile karıştırılarak içilmesi  öksürük gibi hastalıklara oldukça faydalıdır.
 • Hamilelerde, özellikle de kabızlığı giderici ve idrar söktürücü etkisi ile tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca turpun iştah açıcı yönünden dolayı hamilelerin yemeklerin yanında tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Bu bitkinin içerisinde olan mikrop öldürücü özelliği ile hamile bayanların enfeksiyona karşı doğal yollardan korunabilmesi için tüketmesi yararlı olacaktır. 
 • Özellikle de hamilelik döneminde ciltte ciddi değişiklikler gözlendiği için turp tüketilerek bu değişikliklerin azaltılması sağlanır. Bu bitki cilde tazelik verir.Bu nedenle hamilelik sırasında cilt bölgesinde bulunan sıkıntıların azalmasına katkı sağlar.
 • Kalp ve damar sağlığına faydalı olan etkilerinin yanında şeker hastalığına da yararlı bir bitki olduğu için tüketilmesi faydalıdır. 
 • Ayrıca ciltte oluşan sivilce ve egzama gibi olumsuz problemleri geçirilmesine yardımcı olur. 
Hamilelerin özellikle sebze tüketimi bakımından turpu günlük hayatlarına almaları yararlı olacaktır. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olacağı göz önüne alındığı zaman turpun da sadece bir öğünde tüketilmesi iyi olur. Aşırı şekilde tüketmek yarar yerine başka problemler meydana getirebilir. Bu nedenle turp bitkisinin azı karar, çoğu zararlı olabilir. ]]>
Turp Mezesi https://www.turp.gen.tr/turp-mezesi.html Thu, 08 Nov 2018 15:04:34 +0000 Turp mezesi, C vitamini bakımından zengin olan turp kış aylarında tezgahlarda taze olarak bulunan faydalı bir sebzedir. Özellikle kış aylarında içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudumuzu hastalıklara karşı korumaktadır. Turp mezesi, C vitamini bakımından zengin olan turp kış aylarında tezgahlarda taze olarak bulunan faydalı bir sebzedir. Özellikle kış aylarında içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudumuzu hastalıklara karşı korumaktadır. Halk arasında turp gibi olmak deyimi boşuna söylenmiş bir söz değildir. Tamam turp çok faydalı yiyelim peki nasıl Turp salatası ve turp mezesi yaparak turpun faydalarından yararlanmak mümkündür. Turp tadı itibariyle herkese yakın bir sebze değildir. Farklı aromalar katarak bunu telafi etmek mümkün. Sizde turp mezesi yaparak sofranızda yer verebilirsiniz. Turp mezesi yapmak çok kolaydır. 5 dakikanızı ayırarak sofranızı ve sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. Et yemeklerinin ve manganın yanında dengeleyici olarak tercih edilebilir. Şimdi size turp mezesi nasıl yapılır onu anlatacağım, 

Turp mezesi için gerekli malzemeler, 
 • 2 adet vezir turp
 • 2  diş sarımsak 
 • 1 kase süzme yoğurt
 • Zeytinyağı
 • Pul biber
 • Tuz
Turp mezesi yapılışı, Öncelikle turpları bir güzel yıkayın. Vaktiniz var ise bir süre suda bekletmenizi tavsiye ediyorum. Malum turp toprakta yetişen bir sebze olduğu için kum ve toprak olabilir. Yeterince temizlediği ne dikkat edin. Turpların kabuklarını bir bıçak yardımıyla soyun. Rendenin ince tarafıyla turpları rendeleyin. Geniş bir kabın içerisine alın ve üzerine yoğurt, tuz ve ezilmiş sarımsağı ilave edip karıştırın. Servis tabağına turp mezesini alın. Üzerine sıvı yağ ve pulbiber gezdirirken sonra servis edebilirsiniz. Hazırlanan turp mezesi ortalama 4 kişiliktir. Bunu kendi sayınıza göre azaltabilir veya çoğalabilir siniz. Afiyet olsun. 
]]>
Karpuz Turp https://www.turp.gen.tr/karpuz-turp.html Fri, 09 Nov 2018 06:16:21 +0000 Karpuz turp, aslında bir çeşit turp türüdür. Günümüzde birçok kişi direk olarak küçük olan turp türlerini tercih etmektedir. Daha çok tüketilen küçük turplar, direk olarak turpun nazik olmasına bağlıdır. Nazik olan kü Karpuz turp, aslında bir çeşit turp türüdür. Günümüzde birçok kişi direk olarak küçük olan turp türlerini tercih etmektedir. Daha çok tüketilen küçük turplar, direk olarak turpun nazik olmasına bağlıdır. Nazik olan küçük turplar, direk olarak turpların çok daha lezzetli bir hal almasını sağlamaktadır. Aslında karpuz turp, diğer turplara göre çok daha lezzetlidir. Bu nedenle aslında tüketilebilecek en güzel turplardan biridir. Daha çok Çin'de rağbet gören bu turp türü, bu ülkede çok ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle sağlığa olan faydaları nedeniyle özellikle çocuklar tarafından karpuz turp adı verilen turp türü çok tüketilmelidir. Karpuz turp, adını direk olarak görüntüsünden almaktadır. Çünkü bu turp türünün dış kabuğu yeşil bir renkteyken inine gidildikçe mor bir renk almaya başlar. Bu nedenle turp ortadan ikiye kesildiğinde tam bir karpuz görüntüsü ortaya çıkar. Bu görüntü nedeniyle ülkemizde karpuz turp olarak bilinmektedir. Karpuz turpun yaklaşık olarak çapı 6-7 cm kadardır. Bu nedenle diğer turplara göre biraz daha büyük olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra diğer turplardan bir diğer farklı ise meyvesinin bol sulu olmasıdır. Meyvesinin bol sulu olması hem insan vücudunda göstermiş olduğu faydaları arttırır hem de turpun daha lezzetli bir hal almasını sağlar. Bunun yanında karpuz turp, tüketildiği zaman hafifi bir gevreklik gösterir. Bu nedenle insanlar karpuz turp ile farklı tatlı türleri yaparlar. Üstelik karpuz turpun ekimi sonrasında da çok ciddi bakımlara ihtiyaç duyulmaz. Ekildikten yaklaşık olarak iki buçuk ay sonra karpuz turp tüketilebilir bir hal alır. Bu nedenle birçok kişi kendi bahçesinde karpuz turp üretebilir. 

Karpuz turpun faydaları:
 • Karpuz turp, tam bir vitamin deposudur. Bu nedenle özellikle kış aylarında bulunmaz bir değer olarak görülür. Kış aylarında en çok çocuklar olmak üzere herkesin bu meyveyi tüketmesi gerekir. Böylece vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitamin sağlanmış olur. 
 • Bu meyvenin bir diğer faydası ise insanlarda çok karşılaşılan eklem iltihapları üzerinedir. Özellikle eklem romatizması sorunu olan insanlarda bu turpun belli bir süre düzenli olarak tüketilmesi durumunda olumlu sonuçlar alındığı görülebilmektedir. 
 • Karpuz turp, insanlarda daha ilk kullanımlardan sonra idrar söktürücü özelliğini göstermektedir. Bu nedenle özellikle yeteri kadar idrar yapamayan insanlar için tıbbi bir ilaç niteliği taşımaktadır. Bunun için bol bol karpuz turp tüketebilirsiniz. 
 • İnsanlarda özellikle bazen çok ciddi sorun haline gelen böbrek taşları karpuz turp ile çok daha kolay bir şekilde düşürülebilir. Böbrekte bulunan taşların az da olsa erimesini sağlayarak böbrekten çok daha hızlı bir şekilde atılmasını bu meyve sayesinde sağlayabilirsiniz. Bunun için böbrek taşı sorunu yaşayanların uzman doktora danışmadan kullanacakları en güzel alternatif ilaçtır diyebiliriz. 
 • İnsanlarda çok sık meydana gelen mide rahatsızlıklarının giderilmesinde de karpuz turp önemli etkiler yapmaktadır. Görülen bu etkiler, direk olarak ortaya çıkmayacaktır. Bunun için karpuz turpu belli malzemelerle karıştırarak kür haline getirmeniz gerekir. 
 • Son olarak saçlara sağlamış olduğu kuvvet nedeniyle saç dökülmesinin ortadan kalkmasını sağlar. Tabi ki herkeste aynı etkiler görülmese bile bazı insanlarda bu etkiler tam olarak görülebilir. 
Karpuz turp içerisinde bulundurduğu A, B, C vitamini ve bunun yanında kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, karbonhidrat, protein gibi minerallerle insanlara yukarıda belirtilen faydaları çok rahat bir şekilde sağlayabilmektedir. Bunun haricinde özellikle yemeklere katmış olduğu lezzetle insanların sevdiği bir meyve haline gelmiştir. Eğer sizlerde sofralarınıza zenginlik katmak istiyorsanız karpuz turp ile limonu kullanabilirsiniz. 
]]>
Turp Bal https://www.turp.gen.tr/turp-bal.html Fri, 09 Nov 2018 14:06:05 +0000 Turp Bal, Halk arasında koca karı ilacı diye bilinse de en doğal ve kesin çözüme ulaştıran tedavi yöntemlerindendir. Alternatif tıbbın gelişmesi ve insanların alternatif tıpa yönelmesiyle organik yaşama olan ilgi gözle gör Turp Bal, Halk arasında koca karı ilacı diye bilinse de en doğal ve kesin çözüme ulaştıran tedavi yöntemlerindendir. Alternatif tıbbın gelişmesi ve insanların alternatif tıpa yönelmesiyle organik yaşama olan ilgi gözle görülür şekilde artmıştır. Organik sebze ve meyvelerin çoğu köyde ve mevsiminde buzhanelerde bekletilmeden satışa sunulan sera işlemi görmeden yetiştirilerek pazarlarda yerini alır. Özellikle de kış aylarında yaşadığımız yerin iklim koşullarından tutalım da havada biraz güneş gördüğümüzde hemen aldanıp ince ve yanlış kıyafet seçmekten, bağışıklık sistemimizin zayıflığına kadar olan çoğu sebepten dolayı soğuk algınlığına yakalanırız. Turp bal kürüyle soğuk algınlığına son. Eğer tedavi olmazsak soğuk algınlığının çok daha ileri boyutlara taşınabileceği gibi iyileştiğimiz halde boğazımızı gıdıklayan kuru öksürük yakamızı bırakmaz. Şimdi de sizlere toplum içinde ses çıkararak genzimizi temizlemekten çekindiğimiz ve ciğerlerimizi yakan kuru öksürüğe son getiren turp bal karışımı kürümüzden bahsedelim biraz da. Ellerinden öpülesi büyüklerimiz her zaman bizim iyiliğimizi düşündüğünden ağızlarından çıkan her kelime hem tecrübe hem de her derde defa. Turp bal ikilisi de bunlardan biri. 

Turp Bal Nasıl Hazırlanır

Turp bal kürü iki şekilde hazırlanabilir. İlk tarifimiz küçük büyük dinlemeden herkesin tüketebileceği turp bal karışımı. Turpu rendeleyelim (kırmızı ya da siyah hiç fark etmez). Hakiki bal ile karıştıralım. Turp bal ikilisini tülbente koyalım. Tülbenti de yüksek bir yere asarak turp bal kürümüzün süzülmesini bekleyelim. Turp bal kürünün yarım gün kadar dinlenmesi yeterli olacaktır. İkinci tarifimiz ise emen bebeklerden her yaşa kadar gönül rahatlığıyla tüketilebilen turp bal kürü. Bu sefer turpun baş kısmını bir miktar oyuyoruz. Alt kısmını ve uzun sap kısmını keserek kurtuluyoruz. Turpun oyulan yerine balı koyarak turp bal ikilisini su bardağına oturtuyoruz. Sabahtan akşama kadar ya da akşamdan sabaha kadar dinlendirip bardağa süzülen turp bal kürünü tüketiyoruz. 

Turp Bal Faydaları Nelerdir

Turp antibiyotik özelliği taşıyan yağlar içerir idrar söktürücü ve kanı temizleyicidir. Doğada faydalanabileceğimiz hem doğal hemde maddi açıdan külfet getirmeyen ve en önemlisi kimyasal madde barındırmayan birçok nimet varken nedense insanların büyük kısmı hasta olduğunda ellerinde reçeteyle eczane kuyruklarında yerini alıyor. Bir süreden sonra vücudumuzda kimyasallara alıştığından ilaçlar yetersiz kalıyor. Bunun yerine turp bal kürü gibi doğal yollar denemekte fayda var. Belkide çoğu insan turp bal karışımının faydalarını şuan öğreniyor. Neyse ki geç kalmış sayılmasınız hemen turp bal kürü için malzemelerinizi hazırlayın derin öksürüksüz bir uykuya dalın. Alternatif seçenek olması için turp bal karanfil kürünü de deneyebilirsiniz.

]]>
Turp Yağı https://www.turp.gen.tr/turp-yagi.html Sat, 10 Nov 2018 07:12:25 +0000 Turp yağı, kara turp tohumundan presleme yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Avrupa, Amerika gibi ülkelerde yaygın şekilde kullanılan turp yağı, dahilen ve haricen kullanım için uygundur. Özellikle üst solunum yolu Turp yağı, kara turp tohumundan presleme yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Avrupa, Amerika gibi ülkelerde yaygın şekilde kullanılan turp yağı, dahilen ve haricen kullanım için uygundur. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları için kullanılabilir. Bronşları açıcı etkisi bulunan turp yağı, nefes alış verişini kolaylaştırır ve öksürüğe karşı iyi gelir. Dahili kullanıldığında zayıflamaya ve hazımsızlığa karşı fayda sağlar.

İçeriğinde bol miktarda barındırdığı demir, kansızlık ve demir eksikliğine karşı iyi gelir. Avrupa'da yaygın şekilde yemeklik yağ olarak da kullanılan turp yağı, metabolizmanın aktif şekilde çalışmasını sağlar. Protein bakımından iyi bir kaynak olan turp yağı, kasları korumak ve beraberinde kuvvetlendirmek içinde kullanılabilir. Kalsiyum, potasyum, sodyum açısından iyi bir kaynaktır. Bu içeriği sayesinde kan akışını hızlandırır. Hücre yenilenmesine katkı da bulunur.

Turp yağı haricen nasıl kullanılır

A, C ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahip olan turp yağı cilt üzerinde kullanıldığında oldukça olumlu etkiler sağlar. Cildin yenilenmesini sağlayarak, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırır. Cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Cildi yenileyen ve tazeleyen turp yağı, böcek sokmaları içinde haricen kullanılabilir. İçeriğinde yer alan mineraller saç sağlığı içinde faydalıdır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler. Kepek problemlerine karşı iyi gelir. Saç kökleri ve saç derisini kuvvetlendirerek saç dökülmelerini önler. Saçların canlı ve parlak görünüm kazanmasını sağlar. Turp yağının bu etkilerinden yararlanabilmek için kullanılan yağ, kara turptan presleme yöntemiyle elde edilmesi gerekir.

Cilt bakımı için turp yağı nasıl hazırlanır

20 ml turp yağı, 10 ml baobab yağı, 10 ml mavi kantaron yağı ve 8 damla çay ağacı yağı homojen bir şekilde cam bir kapta karıştırılır. Elde edilen karışımdan bir miktar alınarak cilde tatbik edilir. Uygulama özellikle gece ve sabah saatlerinde yapılmalıdır.
Saç bakımı için turp yağı nasıl kullanılır
20 ml turp yağı, 20 ml dulavrat otu, 20 ml karpuz çekirdeği yağı homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine hafif masaj yapılarak sürülür. Beraberinde saç uçlarına da ovalanarak sürülüp, yedirilir. 60 dakika kadar bekletilerek saçlar karışımdan arındırılır.
]]>
Kırmızı Turp Tohumu https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turp-tohumu.html Sat, 10 Nov 2018 17:06:48 +0000 Kırmızı Turp Tohumu, Turp sebze olarak üretilen ve tüketilen birkaç çeşidi bulunan turpgiller familyasından bir bitki türüdür. Turpun tarihçesinde eski Roma devirlerinde Roma’da üretildiği, Asya ve Avrupa’da şalgam ç Kırmızı Turp Tohumu, Turp sebze olarak üretilen ve tüketilen birkaç çeşidi bulunan turpgiller familyasından bir bitki türüdür. Turpun tarihçesinde eski Roma devirlerinde Roma’da üretildiği, Asya ve Avrupa’da şalgam çeşitlerinin yetiştirildiği biliniyor. Turp çeşitleri; kara turp, kırmızı turp, ve beyaz turp. Turp soğan gibi yumru toprak altında gövde ve yaprakları ise toprak üstünde yetişir.

taze olarak kırmızı kahverengi renkte iken, bir zaman sonra kırmızı kahverengi olurlar. Kırmızı tohumunun bir gramı içinde 60-100 arası tohum olur. Turp kadar tohumu da şifa kaynağıdır. Kırmızı Turp tohumu insan sağlığı için gerekli olabilecek tüm vitamin ve minerali barındırır.

Kırmızı Turp Tohumunun Yetiştirme: Nisan mayıs aylarında dekar başına 800 grama kadar ekimi yapılan kırmızıturp tohumu 30-45 gün içerisinde hasadı yapılabilir. Dekar başına 3-4 ton arası verim alınır. Kırmızı Turp İçin Toprak Hazırlığı: İri kırmızıturp tohumunun ekileceği arazi ilk önce 15-20 santim kadar derinlik ile sürülerek ticari gübre atılır. Gübreyle toprak karıştırılarak uygun ekim derinliğine göre hazırlığı tamamlanır.

Kırmızı Turp Tohumunun Ekimi:Turplar masuralar üzeri ya da düze ekilir. Tohum ekimi için en uygun yöntem sıralı ekimdir. İri kırmızıturplar 25 cm, ara ile açılan çizgilere el ya da mibzerle tohum ekilir, daha sonra sıra üzerindeki bitkiler arasında; 4-6 cm, aralıklarla seyreltme yapılır. Ekim derinliği ve sıklığının, yumru şekli üzerine etki eder. Derin ve sık ekimlerde, yumrular uzayarak çeşidin özelliği kaybolur. Ekim bittikten sonra tohum üzeri 2 cm kalınlıkla harç tabakası dökülür ve hafifçe bastırılarak sulanır. Turpların tohum ekimi yörenin iklim koşulları ve pazara çıkarma zamanına göre değişmekle beraber kırmızıturplar, Ağustostan Mayısa ayına kadar ve çoğunluk ile 15 gün ara ile yazlık ekimi yapılır.

Kırmızı Turp Sulama, Gübreleme Ve Hasadı: İri kırmızıturp yetiştiriciliği için sulama önemlidir. İklim şartına uygun olarak hasat süresi içinde 4-6 defa sulanır ve turpun çatlaması engellenir.

Dekar başına 2-3 ton hayvan gübresi atılır. Ayrıca 50 kilo Amonyum Sülfat, 35 kilo süper fosfat, 25 kilo potasyum fosfat kırmızıturp üretim verimi ve hasadı olumlu olarak etkiler. kırmızı turp için her dekardan takriben 3-4 ton ürün alınır. Bu değer yetiştirme koşullarına göre değişir. 

Kırmızı Turp Tohumunun Faydası:

 • Turp tohumu iştah açar, kansızlığı ortadan kaldırır.
 • Öksürük ve bronşit, hastalığına çok faydası vardır.
 • Erkeklerin cinsel problemini ortadan kaldırır. Safra söktürür.
 • Erken boşalmayı engellemek için her sabah aç olarak 2 çorba kaşığı bala, 1 çorba kaşığı kadar turp tohumu koyarak yutulunca kısa bir zamanda bu şikayet geçer.
 • Turp tohumu içinde bulunan mikrop öldürücü özelliği, vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
 • Gaz kaynaklı sancı ve karın ağrısına iyi gelir, ishali önler.
 • Bir çorba kaşığı kırmızı turp tohumunu bir bardak su ile yutmak, direnci artırır ishali keser.
 • Üre şikayeti olanlar, turp tohumunu su ile yutarsa vücuttaki üreyi azaltır.
 • Turp tohumu deri içinde fayda verir, sivilce akne şikayeti olanlar, turp ile turp tohumundan yararlanıp sivilce ve akne sebep bakterileri yok eder. Cilde parlaklık verir. Bir kaşık tohum yarım çay bardağı su içinde beş dakika kaynatılır, soğuyan su, pamukla ciltte uygulanır.
 • Bir kaşık kırmızı turp tohumu bir bardağa konur, üzerine kaynamış su dökülür, ağzı kapatılıp beş dakika demlenmeye bırakılır. Demlenen bu çay isteğe bağlı sade ya da içine limon, bal, tarçın katarak lezzetini artırıp, günlük olarak tüketilmesi önerilir. Bu çay yukarıda sayılı hastalıklara iyi gelir.

]]>
Turp Ekimi https://www.turp.gen.tr/turp-ekimi.html Sun, 11 Nov 2018 02:57:19 +0000 Turp Ekimi, Turp turpgiller familyasında sebze olarak tüketilen ve kazık köklü bitkilerden biridir. Turpun meyvesi etli ve genelde beyaz renklidir. Beyaz turp, karaturp, kırmızıturp gibi çeşitleri vardır. Turp depo gövdeli b Turp Ekimi, Turp turpgiller familyasında sebze olarak tüketilen ve kazık köklü bitkilerden biridir. Turpun meyvesi etli ve genelde beyaz renklidir. Beyaz turp, karaturp, kırmızıturp gibi çeşitleri vardır. Turp depo gövdeli bir bitki ve tüketilen kısmı bitkinin toprak altında kalan gövdesidir. Turp en iyi güneş alan ve ışık altında, kumlu topraklarda 6.5-7lik pH değerlerinde üretimi yapılır. Turp yetiştiricilik de toprak isteği çok seçicidir o bakımdan turp ekilecek alanın toprağının bakımlı bol vitaminli olması önemlidir

Turp Ekim Zamanı: Turp genellikle bahar aylarının ilk günlerinde ekimi yapılır fakat sonbahara kadarda ekimi yapıldığı görülmüştür. Turp bitkisi tohumlarla üretilmektedir. Ufak kırmızıturp çabuk yetiştiği için yıl içerisinde 3-4 defa dikimi yapılabilir. Diğer beyaz turp, kara turplar ise büyümesi uzun sürdüğü için yıl içerisinde en fazla iki defa dikimi yapılmaktadır.

Tohum Ekim Ve Çimlenme: Turp tohumları kapsül denilen meyve içinde düzenli bir şekilde yer alır. Tohumların renkleri ve görünümleri farklı bir şekilde olur. Tohumların çimlenme sıcaklığı 20-25 derecedir. Hasat edilen tohumlar yetiştirilme yerlerine direk olarak ekim yöntemi ile yetiştirilir.  Tohumların ekileceği alan çok iyi bir şekilde işlenip ekim için hazır hale getirilir. Tohumların ekileceği alan yabancı otlardan arındırılıp temizlenmelidir. Turp tohumlarının çimlenmesini olumsuz yönde etkileyecek atıklardan temizlendikten sonra toprak 15-20 cm derinlikte sürülür ve üzerine freze çekilir. Turp tohumları 25-30 cm sıra arası 10-15 sıra arası ve 3 cm derinliğe ocak usulü olarak dikimi yapılır. Serpme usulü yapılacak tohumlarda ise tohumlar ekilecek alana serpilir ve tırmık ile toprağa karışması yapılır.

Çapalama İşlemi: Yabancı otların arındırılması için düzenli olarak yapılmalıdır. Yabancı otlar bitkinin gelişmesini etkileyeceği için yabancı otlarla mücadeleye önem verilmelidir.

Sulama: Turpların kaliteli bir şekilde gelişmesi için sulama işlemi düzenli olarak aksatılmadan yapılmalıdır. Tavalarda salma, geniş alanlarda yağmurlama ve masuralara ise karık suyu ile sulama işlemi yapılır. Bitkilerin gelişimi iklim koşullarına bağlı olarak üretim döneminde 4-6 defa su verilir. Sulama sonunda toprağın yüzeyinde oluşan kaymağın yok olması ve yabancı otlardan arınması için mutlaka çapalama işlemi yapılmalıdır.

Gübreleme: Turp yetiştiriciliğinde organik gübreleme tohum ekiminden önce toprak hazırlama döneminde yapılmamalı nedeni ise turpların bol yaprak çıkmasına ve meyvelerinin kof olmasına neden olur. Gübre bir önceki kültür bitkisine verilmesi daha başarılı olur verim yükselir.

Toprak isteği: Toprak istekleri bakımında seçici bir bitki olan turpun düzgün olması ve aromasının, lezzetinin iyi bir şekilde gelişmesi için tınlı, hafif bünyeli topraklarda yetiştirilmelidir. Toprak bünyesi ağırlaşmaya başladıkça turpun gövdesinde çatlamalar, şekil bozuklukları meydana gelir. Bu neden le organik gübreli, kumlu ve ticaret gübresi kullanılan topraklarda yetiştiriciliği yapılmalıdır. Toprağın besin maddesi az olduğunda turpun içinde koflaşma meydana gelir.

Hasat: Turpların olgunluğa geldiğinde bitkiler elle yapraklarından tutularak sökülür. Kökleri ve yaprakları yıkanır. Kazık köklerin uç kısımları kesilir ve demetlenip satışa sunulur.

Kolay gelsin.

]]>
Siyah Turp Suyu https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-suyu.html Sun, 11 Nov 2018 18:28:24 +0000 Siyah Turp Suyu, Turp çeşit çeşit renkleri olan bir sebzedir. Rengi ne olursa olsun turpun birçok faydaları vardır. Ancak kırmızı ya da beyaz turp gibi diğer renkte turplara göre siyah turp çok daha özeldir. Diğerlerinden Siyah Turp Suyu, Turp çeşit çeşit renkleri olan bir sebzedir. Rengi ne olursa olsun turpun birçok faydaları vardır. Ancak kırmızı ya da beyaz turp gibi diğer renkte turplara göre siyah turp çok daha özeldir. Diğerlerinden farklı olarak pek çok faydası vardır.

Siyah Turp İçeriği

Siyah turp suyunun faydalarına anlatmadan önce siyah turpun içinde neler olduğuna bakmamız daha iyi olacaktır. Siyah turp iyot, kükürt, A, C, B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Siyah turp suyunun faydalarını anlattıktan sonra içerdiği bu kadar vitamine rağmen sizde siyah turpun daha bilinmeyen pek çok faydası olacağını düşüneceksiniz.

Siyah Turp Suyu Faydaları

Genel olarak siyah turp suyu içerdiği çeşitli vitaminler nedeniyle insana enerji verir ve de insanın bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yararlı özelliği sayesinde neredeyse bütün hastalıklara karşı koruyucu görevindedir.

Siyah turp suyunun özellikle öksürüğe karşı çok yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Siyah turpun bulunduğu kış mevsiminde sıkılıp suyunun içilmesi kışı rahat bir şekilde atlatabilmenizi sağlayacaktır. Bunun nedeni siyah turpun hem solunum yolları üstünde hem de bağışıklık sistemi üzerinde sağladığı yararlı ve güçlü etkileridir.  Öksürüğünüz sizi rahatsız etmeye başlamışsa ya da öksürüğünüzün kesilmesini istiyorsanız yapmanız gereken sadece siyah turp suyu içmektir.

Siyah turp suyunun dikkat çeken bir diğer özelliği ise safra kesesi üzerindeki önemli etkisidir. Mesela böbrek ya da mesane taşları için pek fazla tedavi yöntemi ya da imkanı vardır ancak safra kesesi taşları için ameliyat dışında bir tedavi imkanı bulmak pek mümkün görülmemektedir. İşte böyle bir durumda siyah turp suyu imdadımıza yetişiyor. Siyah turp suyu hem safra kesesi taşlarını eritiyor hem de oluşmasını engelliyor. Hemen ameliyat olmasına gerek görülmeyen safra kesesi taşı hastaları için uygulanabilen birkaç yöntem var. Bu yöntemler sayesinde kişi ameliyat olmaya gerek duymadan bu derdinden kurtulacaktır. Bu uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Sabahları kahvaltıdan önce küçük bir kahve fincanı siyah turp suyu içilir. Buna bir hafta boyunca devam edilir.
 • Sabah kahvaltıdan önce 1 fincan kaynatılıp ılıklaştırıldıktan sonra yarım kahve fincanı siyah turp suyu ile karıştırılıp içilebilir.
 • 1 su bardağı kadar rendelenmiş siyah turp iki bardak suda 7-8  dakika kadar kaynatılır ve süzülerek bu su sabahları içilebilir.
 • 1 su bardağı kadar rendelenmiş siyah turp iki bardak sütle 7-8 dakika kaynatılır ve süzülerek sabahları içilebilir.
 • Bir kilo kadar siyah turp rendelenir ve 2 gr kadar tuzla karıştırılıp bir kumaş yardımıyla süzülür. Kahvaltıdan hemen önce bir kahve fincanı içilebilir
 • Günlük olarak 100 gr turp suyu içilir.

Bu uygulamalardan birinin yapılması kişiyi yalnızca safra kesesi taşından değil aynı şekilde böbrek ya da mesanede oluşabilen kum ya da taşlar üzerinde de etkili olur.

Siyah turp suyu lezzetli olduğu söylenemez ama üstün bir şifaya sahiptir. Siyah turp suyunun diğer önemli faydaları ise; kan yapar, hazmı kolaylaştır, sinir sistemini dinlendirir, bronşit veya astım gibi hastalıklara iyi gelir, alerjiye ve de bazı cilt hastalıklarına iyi gelir, cinsel güç arttırıcıdır, kanı zehirli maddelerden temizler gibi daha burada sayamayacağımız pek çok faydalı özelliği vardır. Bu sebeplerden dolayı siyah turp suyunun tadı biraz kötü olsa da kesinlikle içilmeye değerdir.

]]>
Turp Kalori https://www.turp.gen.tr/turp-kalori.html Sun, 11 Nov 2018 22:22:52 +0000 Turp kalori; kış aylarının vazgeçilmezi olan turp oldukça düşük kalorili bir besindir.  Kalori olarak düşük olan turp, vücuttaki faydası saymakla bitmez. C vitamini yönünden yüksek olan turp, bağışıklık sistemini kuvvetl Turp kalori; kış aylarının vazgeçilmezi olan turp oldukça düşük kalorili bir besindir.  Kalori olarak düşük olan turp, vücuttaki faydası saymakla bitmez. C vitamini yönünden yüksek olan turp, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu korur. Bir porsiyon ortalama 80 gram olan turp, kalori olarak 10 kaloridir. Bağırsakların hareketlerini hızlandırarak, çalışmasını kolaylaştıran turp, vücut için son derece değerli olan bir besindir . 

Turp kalori; 1 kilo turpta toplam 120 kalori vardır.  Diyet yapan kişilerin çok fazla tükettiği besin arasında olan turp kalori olarak düşük olduğu için tercih edilir.  Kırmızı, beyaz ve siyah olan turp her şekilde tüketilir. Salata olarak yada çığ olarak tüketilen turp kalorisinde bir değişim göstermez.
Cilt sağlığı için büyük fayda sağlayan turp, cilde parlaklık ve aydınlık verir. Mide sindirimi için hafif olan turp kalp damar sağlığı için son derece önemlidir. Kalp dostu olarak bilinen turp, diyanet hastaları için mucize bir bitkidir. 20 gram turp içerisinde, 3 kalori bulunur. İçerisinde bulunan yüksek lif bağırsakları yumuşatır. Demir, çinko ve magnezyum yönünden zengin olan turp şifa kaynağıdır.

Turp kalori değeri;  1 adet turp kalori değeri,

Karbonhidrat: 2.1 gram
Protein: 0.9 gram
Sodyum:1.7 gram
A vitamini: 0.07 gram
C vitamini: 3 gram
Demir: 2.3 gram
Kalori: 3  kalori

Kalori olarak düşük ve hafif olan turp bol bol tüketilmesi gerekir. Özellikle çocukların ve emziren annelerin tüketmedi gereken turp, hastalığa karşı vücudu korur. Romatizma hastalıklarına iyi gelen kırmızı turp, kalori olarak düşük olduğu için istenildiği kadar tüketilebilir. Özellikle diyet yapan ve diyabet hastaları günde 3 adet orta boy turp tüketmesinde fayda olacaktır.
]]>
Turp Tansiyon Yükseltirmi https://www.turp.gen.tr/turp-tansiyon-yukseltirmi.html Mon, 12 Nov 2018 02:13:54 +0000 Turp Tansiyon Yükseltir mi,Turp kış aylarında çiğ olarak tüketilen genellikle salata içerisine yenen çok değerli bir besindir. İçerisinde B2 ve B6 vitamin, C vitamini, magnezyum, folik asit, potasyum, iyot ve kükürt  bulunan gö Turp Tansiyon Yükseltir mi,Turp kış aylarında çiğ olarak tüketilen genellikle salata içerisine yenen çok değerli bir besindir. İçerisinde B2 ve B6 vitamin, C vitamini, magnezyum, folik asit, potasyum, iyot ve kükürt  bulunan gövde ve üzeri yapraktan oluşan bir bitki türüdür. 100 gram turp içerisinde 16 kalori, 1 gram protein, 07 gram lif, 27 gram fosfor, 59 gram sodyum, 240 gram potasyum, 11 gram magnezyum, 25 gram C vitamini bulunmaktadır. Beyaz turp, kırmızı turp ve siyah turp gibi çeşitleri vardır. 

Turpun faydaları saymakla bitmez. Araştırmacılar turpun karaciğere iyi geldiğini, sindirim sistemi ve mideye iyi geldiğini böbreklerde bulunan taş ve kumları döktüğünü söylemektedirler. Turp bağırsakları da dezenfekte ettiği, akciğer ve kalın bağırsak da kanser hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği, ayrıca turp içerisinde bulunan antioksidan maddeleri sebebi ile kalp rahatsızlıklarını en aza indirdiği, turp içinde bulunan demir ve folik asidiyle kansızlığa iyi geldiği,mikrop öldürücü özelliği sayesinde nezle ve grip gibi salgın hastalıklara, öksürük, astım bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına, çocuklarda genelde kış aylarında yaşanan öksürük için turp suyuna bal karıştırılıp verildiğinde hızlı bir iyileşme olacaktır. Kırmızı turp da bulunan likopen madde vücut içerisinde tümör büyümesini engeller, kolesterolü düşürür, turp tansiyonu yükseltmez aksine  tansiyonu düzenler. Kırmızı turp vücut direncini artırır bedene kuvvet verir, iyi bir balgam söktürücüdür. Siyah turp karaciğer ve böbreklere son derece faydalıdır. İdrara çıkamama rahatsızlığı olan hastaların tüketmesinde yarar vardır. İçilen bir bardak turp suyu gece rahat bir uyku uyumanız için idealdir. 
  
Turpun bu kadar faydalarının yanında azda olsa bazı zararları vardır.Böbrek taşı düşürenler (oksalat) bu taşı düşürenlerde kalsiyum kaybı çok olur. İsal olanlar ve bağırsaklarında gaz bulunanların, gastriti olan hastalar, ülser yarası olan hastaların turp yemesi önerilmez. 
]]>
Siyah Turp Öksürük https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-oksuruk.html Mon, 12 Nov 2018 08:54:37 +0000 Siyah Turp Öksürük, Öksürük akciğerlerdeki havanın, solunum organlarının kasılması ve zorlanması durumunda ağızdan çıkan gürültüye verilen isimdir. Aynı zaman da nefes yollarındaki sinir uçları uyarıldı Siyah Turp Öksürük, Öksürük akciğerlerdeki havanın, solunum organlarının kasılması ve zorlanması durumunda ağızdan çıkan gürültüye verilen isimdir. Aynı zaman da nefes yollarındaki sinir uçları uyarıldığında da öksürük meydana gelir. Öksürük ne kadar kötü gibi görünse de  aslında vücuttaki asli görevi mikroplar, yabancı maddeler, duman, balgam gibi zararlı maddelerin akciğerlere kadar ilerleyip akciğerlere zarar vermesini engellemektir. Öksürük yolu ile ani bir refleks sayesinde hava yollarındaki yabancı maddeler temizlenmiş olur. Buraya kadar bahsettiklerimiz den yola çıkarak öksürüğün faydası vardır diyebiliriz. Ama  öksürük gitgide şiddetleniyorsa ve artıyorsa bu sefer de sağlığımızla alakalı yolunda gitmeyen  bir şeylerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öksürüğün balgamsız olduğu durumlara kuru öksürük, balgamla birlikte seyreden öksürüğe de yaş öksürük (prodüktif ), adı verilir. Size bahsedeceğimiz siyah turp kürü kuru öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Genelde kış aylarında daha çok karşılaşılan bir durumdur. Okulların açılması ile birlikte başlayan gribal durumlar 1 hafta 10 gün içinde kendiliğinden iyileşse de arkasında genelde kuru bir öksürük bırakır. İşte bu gibi zamanlarda siyah turp kürü çok işe yaramaktadır. Siyah turp  çok iyi bir balgam söktürücü ve bağışıklık sistemi güçlendiricidir.  Isıtıcı özelliğin den dolayı boğaz yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiği bilinir. Çok, çok önemli bir uyarıda bulunalım. Kesinlikle 2 yaş altı çocuklarda ve iyot rahatsızlıkları olanlarda kullanılmamalıdır.

Siyah turp öksürük için kür malzemeleri

 • 1 adet orta boy siyah turp
 • 3 tatlı kaşığı süzme bal

Siyah Turp Öksürük için kür yapılışı

Siyah turpu güzelce yıkayıp arındırdıktan sonra tepe kısmını düzgünce keselim. Aynı turpun alt kısmında derin olmamak ve delik açmamak üzere bir miktar kesiyoruz. İç kısmını bir kaşık yada kabak oyacağı ile tıpkı dolma yapar gibi oyup çıkaralım. Turpu oyduğumuz yerde oluşan boşluğa  1 tatlı kaşığı balımızı koyalım. Ve turpu bardağımızın üzerine oturtalım. 1 gece olmak üzere bu şekilde dışarıda serin bir yerde bekletelim. Ertesi sabah turpun suyu bardağa akacaktır. Bardağa biriken suyu içmeniz yeterli. Aynı turpu bir kere daha içini bal doldurarak ve bekleterek kullanabiliriz. Yani bir turptan günde 2 kez faydalanabiliriz. Bu karışımı maksimum 7 güne kadar kullanabiliriz. Fakat etkisini göreceğinizden emin olabilirsiniz. Tabi ki bitkilerle tedavi yaparken öncelikle doktorumuzun verdiği ilaçları ve talimatları uygulamamızın öncelikli olduğunu her zaman bilelim.


     

]]>
Kırmızı Turp Bal https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turp-bal.html Mon, 12 Nov 2018 18:32:36 +0000 Kırmızı turp bal, Özellikle öksürük nöbetlerine iyi gelen kırmızı turp bal karışımı tavsiye edilmektedir. Geçmeyen öksürüklerde alternatif olarak kullanılan kırmızı turp bal iyi geldiği bilinmektedir. Kırmızı yada si Kırmızı turp bal, Özellikle öksürük nöbetlerine iyi gelen kırmızı turp bal karışımı tavsiye edilmektedir. Geçmeyen öksürüklerde alternatif olarak kullanılan kırmızı turp bal iyi geldiği bilinmektedir. Kırmızı yada siyah turp ile hazırlanan bu karışımlar sayesinde insanı rahatsız eden hafif öksürükler geçebilmektedir. Alternatif tıbbı kullanmadan önce kişinin doktora gidip öksürük  nedeninin altındaki rahatsızlığı öğrenmelidir. Hafif bir soğuk algınlığı, Üşütme ve gıcıktan kaynaklı bir hastalık ise destekleyici olarak kırmızı turp bal kullanılabilir. Ciddi hastalıklarda doktora gidip erken teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Şimdi sizinle kırmızı turp bal hazırlanışının iki farklı halini paylaşalım, 

1. Tarif, 1 adet kırmızı turpu rendeleyin. İçerisine organik hakiki bal koyun. Temiz beyaz bir tülbent in içerisine karıştırdıktan sonra koyun. Ağzını bağlayıp uygun bir yüksekliğe asın. Altına bir kase koyun ve akşamdan sabaha kadar kendi kendine süzülmesi için bekleyin. Süzülen karışımı ağzı kapaklı cam kavanozda muhafaza ederek kuru bir kaşıkla tüketin. Yaş sınırı olmadan herkes içebilir. 

2. Tarif, turpun alt kısmını kesin ve içini oyun. Uzun sap kısmını da kesin bu turpu uygun bir su bardağına yerleştirin. Turpun içini bal ile doldurun. Sabaha kadar kendiliğinden süzülecektir. Her yaş gurubundan bu kırmızı turp bal kürünü içebilmektedir. 
]]>
Rüyada Turp Yemek https://www.turp.gen.tr/ruyada-turp-yemek.html Tue, 13 Nov 2018 18:03:33 +0000 Rüyada Turp Yemek, bir kısım rüya tabircisi tarafından hayra yorumlanmış ise de başka bir kısım rüya tabircisi tarafından kötü olaylara bir işaret şeklinde dile getirilmiştir. Bir kimsenin rüyasında turp yediğini Rüyada Turp Yemek, bir kısım rüya tabircisi tarafından hayra yorumlanmış ise de başka bir kısım rüya tabircisi tarafından kötü olaylara bir işaret şeklinde dile getirilmiştir. Bir kimsenin rüyasında turp yediğini görmesi bilgiye, hikmete, ilme, menfaate ve berekete, mübarek bir zata, güzel bir zevceye delalet olduğu dile getirilmektedir. Rüyasında beyaz ya da kırmızı turp yediğini gören rüya sahibinin kısa süre içerisinde mala kavuşacağına rivayet edilmektedir. Rüyasında kırmızı turp yediğini gören kimse ticaret ile uğraşmakta ise yapmış olduğu ticaretten büyük kazançlar elde edeceğine ancak kısa süre içerisinde bu kazancı tüketeceğine rivayettir. Rüyasında beyaz turp gören kimse devlet memuruysa bulunduğu konumda müdürlük gibi yüksek bir makama gelir ancak yapmış olduğu hatalardan kaynaklı olarak bu mevkiden daha fazla yükselemez. Rüyasında beyaz ya da kırmızı turp gören kimse öğrenci ise girmiş olduğu sınavlardan başarılar kazanır ve dünyevi açıdan istediği seylere ulaşır. Rüya sahibi eğer bir yerde çalışıyor ise bulunduğu kuruma ciddi anlamda gelirler kazandırır. Bu sayede patronları tarafından övünçle söz edilir.

Rüyada Siyah Turp Yemek, rüya sahibine bu rüya bir uyarı mahiyetindedir. Rüyayı gören kişinin başarısız, mutsuz ve şanssız vakitler geçirebileceğine işaret etmektedir. Rüyayı gören bu dönemde bekar ise sıkıntılarla karşılaşacağını, evli ise aile içinde bir takım gerginlikler ya da huzursuzluklar yaşabileceğine bir işarettir. Eğer bir işe girecekse iyice düşünmesi gerektiği, yaptığı işten dolayı zarara gireceği bir anlaşma yapabileceğine bir işarettir. Rüya sahibi çevresindeki insanlara dikkat etmelidir. Kendisinden faydalanacak insanların servetinden ve parasından istifade etmeye amaçladığına rivayet edilmektedir. 

Evliliğinde sorunlar çıkabileceği, eşi ile problemler yaşayabileceği, çocukları ile incir çekirdeğini doldurmayacak sebepler yüzünden arasının açılabileceği manasına gelmektedir. Bir kısım tabirleri göre kişinin siyah turp yediğini görmesi kişinin içsel huzurunun bozulacağı, üzüntüler yaşayacağı şeklinde yorumlanmıştır. Rüyada siyah turp yemek ve eliyle turp yediğini görmesi hüzün ve kedere maruz kalacağına, kendi eli ile yapmış olduğu bazı olaylar yüzünden çevresindekilerin zarar göreceğine delalettir. Rüyasında siyah turp yiyen kişi manevi bir reçete hazırlayarak kendisini ibadete vererek, bolca sadaka çıkartıp çevresindeki ihtiyaç sahiplerine yardım etmelidir. Rüya tabircileri ibadete yönelen bu kişilerin başına gelecek sıkıntılardan kurtulabileceğini dile getirmektedir.

Rüyada Turp ile Beraber Bir şey Yemek, Kişinin yapmış olduğu bir hayırdan dolayı yıllar sonra menfaat görmesine delalettir. Bir kısım rüya tabirci tarafından rüyasında mesela turp ile beraber bal ya da balık gibi bir şey yediğini gören kimse zahmetle birlikçe gelen gelire veya uzun uğraşlar sonunda yapılan bir hayra delalettir. Rüyasında turpun yanında bir şey yiyen kişinin yaşamında beklenmeyen olumlu gelişmeler olabileceğini de dile getirilmektedir.

]]>
Ballı Siyah Turp https://www.turp.gen.tr/balli-siyah-turp.html Wed, 14 Nov 2018 16:49:30 +0000 Ballı siyah turp, yapılışını anlatmadan önce siyah turpun faydalarından bahsedelim. Siyah turp, turpgiller familyasından olan ve dış kabuk kısmı siyah renkli olan mor renkli çiçekleri olan bir sebzedir. Turpun faydalı ola Ballı siyah turp, yapılışını anlatmadan önce siyah turpun faydalarından bahsedelim. Siyah turp, turpgiller familyasından olan ve dış kabuk kısmı siyah renkli olan mor renkli çiçekleri olan bir sebzedir. Turpun faydalı olan kök kısmıdır ve salatalarda tüketildiği gibi sade olarak ta yenilmektedir. Tadı biraz acımsı olsa da sağlık için çok faydaları vardır. Folik asit açısından zengin olan siyah turp, kükürt ve iyot yönünden de zengindir. Aynı zamanda siyah turpun içerisinde kalsiyum, demir, C vitamini, potasyum, mineral ve kalsiyum oranı oldukça yüksektir. Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için siyah turp oldukça faydalıdır ve karaciğeri hastalıklara karşı koruyucu etkilere sahiptir.
 • Safra kesesini temizler.
 • Ballı siyah turp öksürüğü kesme özelliği vardır.
 • Kalori düzeyinin düşük olmasından dolayı diyet yapan kişiler rahatlıkla tüketebilir.
 • İştah açar.
 • Mideye rahatlık verir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Karaciğer yetmezliğinde.
 • Ballı siyah turp boğaz iltihaplarında ve bademcik rahatsızlıklarının iyileşmesini hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Astım hastalıklarında.
 • Dişetlerini kuvvetlendirir.
 • Mikrop öldürücüdür.
 • Siyah turp suyu cilt bakımında kullanılır.
 • Saçlara parlaklık verir.
 • Kemik erimesi rahatsızlığına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Solunumu düzenleyip rahat nefes alıp vermede etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişilerin hasta olmasını önler. Bunun için her gün birkaç dilim siyah turp yemek faydalıdır.
 • Kalın bağırsak kanserine karşı kişileri korur.
 • Astım sorunu olan kişilerin rahatsızlığını olumlu yönde etkileyecektir.
Ballı siyah turp için gerekli malzemeler;
 • Bir orta boy siyah turp
 • 2-3 yemek kaşığı bal
Ballı siyah turp hazırlanışı; orta boy siyah turp iyice yıkandıktan sonra baş kısmını kapatacak şeklinde yani kapak gibi kesin. Alt kısmından da derin olmamak ve turpu delmemek kaydıyla biraz kesin. Turpun içini oyun. Oyarken turpun duvarlarını tam olarak inceltmeyin. Daha sonra turpu bir bardağın içine oturtun. İçine kaliteli, doğal olan bir baldan 2-3 yemek kaşığı koyarak doldurun. Turpun üst kısmını kapak şeklinde kestiğiniz kısmı ile kapatın. En az bir gece dışarıda bekletin. Bekledikçe turp öz suyuyla beraber zamanla bardağa akmaya başlayacaktır. Bardakta biriken sudan günde 2-3 tatlı kaşığı içmeniz öksürük için yeterli olacaktır.

Çocuklarda öksürük ve ateş varsa, sabah elde edilen ballı siyah turpa sıcak su eklenerek bir su bardağına tamamlanır ve bir miktar zencefil eklenerek çocuğa içirilebilir. En geç yedi gün içerisinde çocuğunuzun şikayetleri azalacak ve kaybolacaktır.

Hazırladığımız bu ballı siyah turp kürü, kuru öksürüğü olanlar, troid rahatsızlığı olanlar, alerji ve astım rahatsızlığı olanlara müthiş bir şifa kaynağı olacaktır.
]]>
Bal Turp Karışımı https://www.turp.gen.tr/bal-turp-karisimi.html Thu, 15 Nov 2018 00:02:54 +0000 Bal turp karışımı; Kendi halinde birebir tüketildiğinde de birçok faydası olan bu iki besin birleştirildiğinde de insan vücudu için çok yararlı bir besin haline gelir. İkisinin doğal olarak üretilenin kullanılması yapılacak Bal turp karışımı; Kendi halinde birebir tüketildiğinde de birçok faydası olan bu iki besin birleştirildiğinde de insan vücudu için çok yararlı bir besin haline gelir. İkisinin doğal olarak üretilenin kullanılması yapılacak karışım için çok önemlidir. O yüzdende hakiki yani glikozsuz bal olması ve mevsiminde yetişmiş turp kullanılması gerekir. Kış mevsimin geleceği bu dönemlerde sofralarınızda olması gereken besinlerdir. Bin bir derde deva olarak bilinen turp sebzesinin bal ile birleşmesi özellikle akciğer hastalıklarında çok faydalı olur. 

Bal turp karışımı malzemeleri;
 • Siyah turp,
 • Hakiki bal,
 • Bir adet su bardağı, malzemelerinden oluşur.  
Bal turp karışımı  kullanılışı ve yararları;

Özellikle turp sebzesinin içinin oyulması ile yapılacak olan bu karışım birçok organ için faydalıdır. Oyulan turpun içerisine bal konularak yapılan bu karışım ağzına kadar doldurulduktan sonra kesilen kapak gibi olan baş kısım kapatılarak yapılır. Daha sonra hazırlanan bal turp karışımı bir gece boyunca bardak üzerinde bekletilir ve tüm gece boyunca bardağa suyunu bırakması sağlanır. Gecenin sonunda bardağa biriken bu karışım özellikle öksürük sorunu yaşayan kişilerde oldukça etkili olan bir karışımdır. Birçok uzman hekim tarafından da tavsiye edilen bal turp karışımı her zaman ve herkesin rahatlıkla yapabileceği çok kolay ve basit bir karışımdır. Ayrıca karaciğer hücrelerini uyarıcı etkisi, akciğeri kuvvetlendirmesi ve safra kesesinin boşalmasını sağladığından tüketilmesi önemlidir. Bunun yanında iştah açar ve diş etlerinin kanaması gibi problemlere karşıda etkilidir. Kan yapıcı özelliği ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Daha bir çok şeye yarayan bal turp karışımı sinir sistemini rahatlatır, İdrar söktürür astım, bronşit, romatizma ve boğmaca gibi hastalıklarda da etkilidir. Egzama ve alerji gibi  hastalıklara da iyi gelir. Rahatlatan etkileri sayesinde uykuyu düzenler ve erkeklik gücünü arttırır. Damar sertleşmesi ve ağrı azaltmada da etkili bir karışımdır. Solunum yolları içinde kullanılan bal turp karışımı, boğaz ağrıları ve yanmalarına da iyi gelir. Solumu dengeleyici özelliği sayesinde astım hastalarını rahatlatır ve mide asidi ve tükürüğün salgılanmasını arttırıcı etkisi vardır. 

Bal turp karışımını kullanmaması gerekenler;

Bu karışım her ne kadar birçok şeye karşılı faydalı bir karışım olsa da, safra kesesinde taş bulunan hastaların kullanmaması gerekmektedir. Aslında tam bir her derde devadır bu bal ve turp karışımı, o yüzdende herkesin günlük yaşantısında tüketmesi gerekir.  

Bal turp karışımı, zamanla bedenimizde oluşabilecek bir çok olumsuz hastalık veya olgulara karşı kullanılabilen en doğal karışımların başında gelir. Ama bu tür karışımları kullanmadan önce hekime danışarak yapılmasında fayda vardır. Belirttiğimiz gibi istenmeyen başka hastalıkların tetiklenmesinin önüne geçilmiş olur. 
]]>
Ballı Turp Kürü https://www.turp.gen.tr/balli-turp-kuru.html Thu, 15 Nov 2018 09:12:59 +0000 Ballı turp kürü, siyah turp kullanılarak hazırlanan ve özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olan bir kürdür. Turpun faydalarından yararlanabilmek için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri ball Ballı turp kürü, siyah turp kullanılarak hazırlanan ve özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olan bir kürdür. Turpun faydalarından yararlanabilmek için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri ballı turp kürüdür. Siyah turp kür haricinde farklı şekillerde hazırlanarak tüketilebilir. Özellikle salatalarda tercih edilen siyah turp, özellikle bir kış sebzesidir ve kış aylarında birçok hastalığa karşı korunmak için kullanılabilir. Turp kullanılarak elde edilen ve kullanılan kür tamamen doğal olduğu için sağlık için bir zararı da olmaz. Özellikle çocuklarda doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir.

Ballı turp kürü için gerekli malzemeler
 • 1 tane siyah turp
 • 1 şeker kaşığı bal
Ballı turp kürü hazırlanışı
 • Kür için kullanılacak olan turp iyice yıkanır. Ardından süt kısmı bıçakla alınır. Üst kısmı kapak olarak kullanılacağı için tek parça olarak alınmalıdır. Turpun içi tıpkı dolma oyar gibi oyulur. İçinden çıkan parçalar atılmamalıdır. Bu parçalar salatalarda kullanılabilir. Dişeti iltihabına karşı da turpun iç kısmı dişetlerine sürülebilir. Oyulan turpun içine bal eklenir. Turpun alt kısmından ufak bir delik açılır. Kapak olarak kesilen kısım tekrar üstüne kapatılır. Turp bu şekilde bir su bardağının üstüne oturtularak bir gece bekletilir. Bir gecenin sonunda bardağın içine sıvı akacaktır. Elde edilen bu sıvı özellikle öksürük ya da üst solunum yolu hastalıklarına karşı içilir. Aynı turp kullanılarak 2-3 defa kür hazırlanabilir.
 • Balı turp kürü faydaları
 • Ballı turp kürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Günlük kullanıldığında genel vücut sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.
 • Özellikle inatçı, geçmek bilmeyen öksürüğe karşı ballı turp küründen yararlanılabilir. Bununla beraber balgam ve iltihaba karşı da faydalıdır.
 • Diş ve dişeti sağlığı için ballı turp kürü hazırlanarak kullanılabilir. Özellikle dişeti iltihabı için iltihap geçene kadar kullanılabilir.
 • Ballı turp kürü, romatizmal hastalıklara karşıda faydalıdır. Romatizmaya bağlı olan ağrılar için düzenli kullanılabilir.
 • Kanı temizleyici etkisi vardır. Kan hastalıklarına karşı kullanılabilir. Kan yapıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Astım için ballı turp kürü kullanılabilir.
 • Safra kesesi taşına karşı iyi gelir.
 • İştah açar, akciğeri kuvvetlendirir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı, sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
]]>
Turp Suyu İle Saç Uzatma https://www.turp.gen.tr/turp-suyu-ile-sac-uzatma.html Thu, 15 Nov 2018 16:18:54 +0000 Turp Suyu ile Saç Uzatma, Bir bayan olarak hepimizin başına maalesef mutlaka gelmiştir. Saçlarımızın kuaförde yanması ya da ucundan çok az kestirmek isterken bir de bakmışızdır ki belimizde olan saçlarımız omuzla Turp Suyu ile Saç Uzatma, Bir bayan olarak hepimizin başına maalesef mutlaka gelmiştir. Saçlarımızın kuaförde yanması ya da ucundan çok az kestirmek isterken bir de bakmışızdır ki belimizde olan saçlarımız omuzlarımıza kadar kısalı vermiş. Saçlarımız biz bayanların en can alıcı ve en çok vakit ayırdığımız yerimizdir. Upuzun sağlıklı ve gür saçlar hepimizin hayalidir. Eğer saçlarınız elinizde olmayan sebeplerden dolayı kısalmışsa artık hiç üzülmenize gerek yok. Size vereceğim mucizevi saç uzatma formülü ile sonuca çok şaşıracaksınız.

Turp suyu ile saç uzatma kürü için gerekli olan malzemeler,

 • 1 adet orta büyüklükte turp
 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 3.5 su bardağı kadar su
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Yapılışı,

Market, manav yada herhangi bir yerden temin ettiğimiz turp güzelce yıkanır. Rendenin ince uçlu tarafı ile güzelce rendelenir. 3.5 su bardağı suyumuz da ilave edildikten sonra  yaklaşık yarım saat boyunca ağzı kapalı olarak kaynamaya bırakılır. Yalnız şu hatırlatmayı yapmakta fayda görüyorum, turp suyu kaynatılırken etrafa inanılmaz derecede kötü bir koku saçılıyor. Sakın hemen gözünüz korkup tarifi denemekten vazgeçmeyin çünkü saçları şampuanla yıkadıktan sonra bu kokudan eser kalmıyor. Soğumuş durumda olan turp suyu posalarından ayrılır. Turp suyunun içine çırpılmış yumurta, zeytinyağı ve badem yağı ilave edilir. Saçlarımıza  fıs, fıs şeklinde püskürtebileceğimiz bir şişenin içerisine koyulur. Bütün saç diplerini kapsayacak şekilde sıkılır ve 5 dakika kadar saç diplerine masaj yaparak kan dolaşımın artması sağlanır. Bu işlemden sonra Saçlar bir bone yada streç film ile kapatılır. Üstten fön makinesi ile biraz ısı verirseniz daha fazla etki edecektir. Bu işlemi saçlarınıza ilk uyguladığınızda mümkünse 1 saatten daha fazla tutmamaya çalışın. Çünkü Turpun güçlendirici etkisi ile ilk etapta cansız saçların dökülmeye başladığını görebilirsiniz. Bu uygulamayı bir kaç kez yaptıktan sonra saçlar canlanacak ve kesinlikle dökülme olamayacaktır. Turp suyu kürünü haftada maksimum 3 kereye kadar uygulayabilirsiniz.

Kürü her defasında taze olarak hazırlamanızı öneririm. Haftada 2 cm kadar saç uzatan bu mucizevi tarifi mutlaka deneyin.

]]>
Beyaz Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/beyaz-turp-salatasi.html Thu, 15 Nov 2018 17:24:38 +0000 Beyaz Turp Salatası, Turpu genelde yeşil salata yaparken kullanırsınız birde yalnızca turp salatası yapmak için kullanın gerçekten de enfes oluyor. Bu salatayı sadece rendeleyerek sızma zeytinyağı ve limon suyu ile Beyaz Turp Salatası, Turpu genelde yeşil salata yaparken kullanırsınız birde yalnızca turp salatası yapmak için kullanın gerçekten de enfes oluyor. Bu salatayı sadece rendeleyerek sızma zeytinyağı ve limon suyu ile yapabileceğiniz gibi yoğurtlu karışım kullanarak yapabilirsiniz. Turpun baharını azaltmak ister iseniz biraz tuz ile ovalayarak on dakika kadar bekletirseniz çok daha sağlıklı ve lezzetli bir salata yemiş olursunuz. Ayrıca sık turp yemek vücuttaki iyot emilimini azalttığından dolayı mutlaka iyotlu yiyecekler veya iyotlu tuza daha çok ihtiyaçları vardır. Eğer sık, sık turp yiyorsanız iyotlu besinler yada tuz almayı unutmayın. Çeşitli birçok sağlık problemine çok faydası olan turp yılancık hastalığına iyi gelen, öksürüğü yok eden, akne ile sivilcelere iyi gelen, saç dökülmelerini önleyen, göz altında oluşan morluklara iyi gelen ve sindirim ile akciğer problemlerini gideren özelliklere de sahiptir. Turpun en şifalı yeri tohum kısımlarıdır. Tohum kısımlarından sonra etli kısmı, kabuk kısmı ve yaprakları gelmektedir. En çok şifayı haşlandığı zaman verir. Beyaz turpun eklem ağrıları içinde tedavi edici özelliği vardır. Bu sebepten dolayı turp yemeği hiç ihmal etmeyin bol, bol yiyin. Düzenli bir şekilde yemiş olduğunuz şifalı olan yiyecekler insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olur. Bizde tüm bunları düşünerek sizlere oldukça sağlıklı vitamin deposu turp salatası tarifi verelim dedik. Şimdi enfes beyaz turp salatasını yapmaya başlayalım.

Beyaz Turp Salatası İçin Gerekli Malzemeler

 • Yeterli miktarda tuz
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağ 
 • İki tane orta boy büyüklüğünde beyaz turp
 • Bir diş sarımsak
 • Bir su bardağı süzme yoğurt
 • Bir çay kaşığı nane
 • Bir yemek kaşığı maydanoz
 • Bir çay kaşığı kekik

Beyaz Turp Salatası Yapılışı

Vitamin deposu olan bu sağlıklı salatayı yapmak için öncelikle turpları yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra ister beyaz turpları rendeledikten sonra ister iseniz de rendeleme yapmadan önce beş dakika kadar tuzlu su içinde bekletin. Bu sayede hem turpun baharını hemde acı tadını almış olursunuz. Beyaz turpları rendeler iken rendenin kalın tarafından turpları rendeleyin ki parçalar iri ve kalın olsun. Küçük tarafı ile rendeler iseniz turp sulanır kaybolur gider bunu sakın unutmayın. Rendelemiş olduğunuz beyaz turpları bir kase içerisine alın ve üstüne ezdiğiniz sarımsağı, süzme yoğurdu, tuzu ve maydanozu ilave edin. Hepsini de iyice harmanlayın. İyice harmanlamış olduğunuz beyaz turpun üstüne kekik ile kuru naneyi de ilave edin hepsi de iyice harmanladıktan sonra beyaz turp salatasını servis yapacağınız servis tabağına alın. Beyaz turp salatasının üzerine sızma zeytin yağını da gezdirin sonra maydanoz yapraklarından veya dereotu ile de süsleme yapabilirsiniz. Vitamin deposu enfes beyaz turp salatası yemeye hazır.

Afiyet Olsun. 

]]>
Çin Turpu https://www.turp.gen.tr/cin-turpu.html Fri, 16 Nov 2018 00:14:17 +0000 Çin Turpu, Çin orijinlidir. Halk arasında karpuz turpu olarak da bilinir. Dış rengi yeşilden beyaza doğru açılır. Et rengi ise kırmızıdır. Etli kısmı sulu ve gevrektir. Çin turpunun boyu değişkenlik gösterse de çapı Çin Turpu, Çin orijinlidir. Halk arasında karpuz turpu olarak da bilinir. Dış rengi yeşilden beyaza doğru açılır. Et rengi ise kırmızıdır. Etli kısmı sulu ve gevrektir. Çin turpunun boyu değişkenlik gösterse de çapı yaklaşık 6-7 santim civarıdır. Boyları kimi zaman 60-70 santime kadar ulaşmaktadır. Tadında diğer turplar gibi acılık yoktur. Toprağa ekiminden sonra 70-75 gün içinde hasat edilebilir. Normal turplara göre soğuğa daha dayanıklıdır. 

Çin turpu besin değerleri açısından çok zengindir. 100 gram çin turpu yaklaşık 1.2  gr protein, 4 gr karbonhidrat ve 20 kalori enerji sağlar. Yüksek oranda C vitamini barındırmasının yanı sıra A, B6, B1, B2, B3 ve B5 vitamini içerir. Mineral olarak ise potasyum, demir, fosfor ve kalsiyum içermektedir. Gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir. Diş, diş etleri, saç ve tırnaklar için yararlıdır. Sinir sistemine iyi gelir, sinir yorgunluğunu giderir. Bağırsakları yumuşatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Fakat midesinden rahatsızlık yaşayanların Çin turpunu tüketmesi tavsiye edilmez. Turpta bedenin iyot emilimini azaltıcı madde bulunduğundan ide rahatsızlığı yaşayan kişilerde yanma, geğirme yapar. Bağırsakları yumuşatıcı etkisinin dışında idrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği de olan bir sebzedir. Özellikle detoks için çok yararlıdır. Obeziteyi azaltmaya yardımcıdır. Düşük kalorili ve hafif bir sebze olduğu için diyet yapanlara mutlaka önerilir. Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. İçerdiği antioksidanlar kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Her gün 1 çay bardağı turp suyu içmek karaciğeri temizlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca cilt sorunlarını gidermede de etkilidir. Sık sık Çin turpu tüketen kişilerde cilt problemlerinin daha az yaşandığı görülmüştür. 

Çin Turpu
Çin turpu pişirilip yendiğinde, rendelenip kavrulduğunda  öksürük, bronşit boğaz enfeksiyonların tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Öksürük ve boğmacaya karşı ballı turp suyu rahatlatıcıdır. Mutfak robotu kullanılarak elde edilen turp suyu, yakıcı tadını kaybetmesi için bir süre buzdolabında bekletilir ve daha sonra biraz bal ile karıştırılarak içilir. Bu yöntem sayesinde safra kesesi hastalıklarına karşı da kullanılabilir. Çin turpu, kan şekerini yavaş yükselten ve yüksek posalı olduğu için şeker hastalarının çok rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir.
]]>
Yeşil Turp https://www.turp.gen.tr/yesil-turp.html Fri, 16 Nov 2018 19:24:41 +0000 Yeşil turp, ülkemizde de bulunan çin turpu, karpuz turpu gibi isimlerle bilinen bir turp türüdür. Turbun dış kabuğunun yeşil beyaz renklerine sahip olması, içinin kırmızı renkte olması herkesin dikkatini çeker. Ortalama 6-7 cm Yeşil turp, ülkemizde de bulunan çin turpu, karpuz turpu gibi isimlerle bilinen bir turp türüdür. Turbun dış kabuğunun yeşil beyaz renklerine sahip olması, içinin kırmızı renkte olması herkesin dikkatini çeker. Ortalama 6-7 cm çapında olan bu sebze türünü yemeklerle birlikte salata gibi, yemeklerden sonra da sade olarak tüketebilirsiniz. Yeşil turp anavatanı Çin olan bir sebzedir. Ekildikten sonra 70-75 günde hasada gelir. Üstelik kışın soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Bildiğimiz turplardan farklı renklere sahip olduğundan, herkesin ilgisini çeker. Ancak bunun yanında oldukça yararlı bir sebzedir. Tadı sulu, hafif tatlımsı ve gevrek özelliktedir. İster küp şeklinde doğranarak, ister rendelenerek yeşillikler, zeytinyağı ve limonla birlikte harika bir uyum sağlar.

Yeşil turp faydaları nelerdir
 • Düzenli olarak yeşil turp tüketilirse, eklem romatizması sorunu olanlara, eklemlerde iltihap problemi olanlara yararlı olur.
 • Pişirilerek tüketilen yeşil turp, öksürüğe iyi gelir. Pişirme sırasında turp rendelenir ve kavrulur. Bunun yanında balla birlikte turp suyunu içmekte öksürüğü kesmekte etkili olur. Aynı yöntemlerle yeşil turbu bronşit tedavisinde alternatif tedavi olarak uygulayabilirsiniz.
 • Cildinizde akne ve sivilceler içinde, balla karıştırılan yeşil turpu tüketebilirsiniz.
 • Boğaz iltihabı sorunu olanlar, turp suyu içebilirler, gargara yapabilirler.
 • Karaciğerin temizlenmesi için, her gün 1 çay bardağı turp suyu tüketin. Aynı zamanda rendelenmiş ve balla karıştırılmış turpta aynı etkiyi gösterir.
 • Yeşil turp tüketildiğinde idrar söktürücü etkisi olur.
 • Turpun tohumlarını öğüterek balla birlikte macun kıvamına getirin. Bunu her gün 1 tatlı kaşığı tüketirseniz vücudunuza dinçlik verecektir.
 • Rendelenmiş turbu bir süre bekleterek, suyunu sıkın. Bunu balla tatlandırıp içerseniz öd söktürmeye yardımcı olur.
 • Sirkeyle kaynatılan turp tohumunu balla karıştırıp, merhem gibi cilt yaralarından kullanabilirsiniz.
 • Yeşil turp sarımsakla birlikte tüketilirse, bir süre sonra saçların canlanmasında etkili olduğu gibi, dökülmesine engel olur.
 • Turp suyu balla karıştırılarak, 15 gün süreyle içilirse böbrek taşlarının dökülmesinde etkili olur.
Yeşil Turp
Yeşil turp ve diğer turp türleri mide rahatsızlıkları olan kişilerde, mide yanmasına ve geğirmeye neden olur. Üstelik hazmı da zor olur. Bunun için yapraklarıyla birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. 
]]>
Alabaş Turp https://www.turp.gen.tr/alabas-turp.html Fri, 16 Nov 2018 21:53:02 +0000 Alabaş Turp, En çok Avrupa'da tüketilen bir turp çeşididir. Biraz turba ve şalgama benzeyen alabaş turpu besin ve vitamin açısında oldukça zengindir. Alabaş turpu bir çok hastalık için şifa olarak kullanılır. Kalori bakımı Alabaş Turp, En çok Avrupa'da tüketilen bir turp çeşididir. Biraz turba ve şalgama benzeyen alabaş turpu besin ve vitamin açısında oldukça zengindir. Alabaş turpu bir çok hastalık için şifa olarak kullanılır. Kalori bakımında da düşük bir sebze türüdür. Alabaş turp yeşil ve eflatunu andıran bir renk ile iki çeşitte bulunur. Türkiye'ninde bir kaç ilinde hasadına başlanılmıştır. Alabaş turpun şekli şalgama da benzer. Alabaş turpun sadece kendisi değil yaprakları da yenilebilir. Yaprakları da ayrı vitamine sahiptir. Mineral, vitamin ve lif bakımında yüksek değerlere sahip bir meyve türüdür. Bunların yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum değerleri oldukça yüksektir. Aslında diğer turplar dan pek bir farkı yoktur dur. Sadece bazı hastalıklara daha iyi gelir. Alabaş turpu sade olarak tüketildiği gibi salatası, çorbası veya başka yemeği yapılarak da tüketilebilir. 

Alabaş Turp
Alabaş turpun faydaları
 • Kalori bakımında düşük değerlere sahip olduğu için zayıflamaya yardımcı olur. 
 • Alabaş turpun kendisinin yanı sıra suyu da öksürük ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Tansiyonu dengede tutar ve yüksek tansiyonun oluşmasına engel olur. 
 • Demir değeri yüksek olduğundan dolayı kansızlığa iyi gelir.
 • Emziren annelerin sütünün olmasına iyi gelir.
 • Kansere karşı koruyucu bir kalkan gibidir. Bağırsak, akciğer, mide gibi kanserleri olmasına engel olur.
 • Böbrek taşının oluşmamasına iyi gelir. Oluşan böbrek taşının düşmesine sebep olur.
 • Gözlerinde katarakt rahatsızlığına iyi gelir.
 • Dolaşım ve kalp hastalıkların oluşmasına engel olur.
 • Nefes darlığı ve astım rahatsızlığına iyi gelir. 
]]>
Turpun Faydaları https://www.turp.gen.tr/turpun-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 00:17:06 +0000 Turpun faydaları, Sert bir yapıya sahip olan turp, içeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Turp genellikle salatalarda kullanılır. Turp market ya da pazarlarda Turpun faydaları, Sert bir yapıya sahip olan turp, içeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Turp genellikle salatalarda kullanılır. Turp market ya da pazarlarda özellikle kış aylarında rahatlıkla bulunabilen bir sebzedir. Bu nedenle faydalarından kolaylıkla yararlanılabilir. Sert bir yapıya sahip olduğundan rende ya da haşlanarak tüketilebilir. Turşu yapımında da kullanılan turp çiğ olarak tüketildiğinde sağlığa daha çok katkı sağlar. Turp suyu özellikle öksürük ve bağırsak problemlerine karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda A, C, K ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, selenyum, demir, bakır, kalsiyum, fosfor gibi mineraller de bulunmaktadır. Aynı zamanda besin lifi bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Turpun faydaları

 • Turp tüketilerek vücuda alınan gıdaların kolay bir şekilde hazmedilmesini ve sindirilmesini sağlar. Diyet lifleri bakımından zengin içeriğe sahip olan turp sindirim sisteminde yer alan tüm organlar üzerinde olumlu etki yaratır.
 • Güçlü bir antioksidan olan turp, sağlığa geniş yelpazede katkıda bulunur. Antioksidanlar bakımından zengin olan turp bu anlamda birçok hastalığa karşı iyi gelir.
 • Turp, A, C ve K vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu içeriği sayesinde hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar. Hücre sağlığını korur. Dolayısı le cilt sağlığı üzerinde de olumlu etki yaratır.
 • İçeriğinde bol miktarda demir barındıran turp, kalp sağlığı üzerinde de olumlu etki yaratır. Demir saç sağlığından tırnak sağlığına pek çok alanda faydalı olan ve ihtiyaç duyulan önemli bir maddedir.
 • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan turp, genel anlamda metabolizmayı güçlendirir. İçeriğinde yer alan besin lifleri sayesinde mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığa karşı iyi gelir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca bünyede yağ yakımını hızlandırır.
 • Göğüs ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Kas sağlığını korur. İçeriğinde yer alan bol miktardaki protein sayesinde kas yapısını güçlendirir. Kramp ve kaslarda oluşabilecek kasılmaları en aza indirir.
 • Zihinsel yorgunluğa karşı iyi gelir. Zihinsel faaliyetlerin artmasını sağlar. İçeriğinde beyin sağlığı için faydalı olan mineraller bulunmaktadır.
 • Bal ile karıştırılarak tüketildiğinde nezle, grip gibi hastalıkların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Böbrek sağlığını korumak, böbreklerde taş oluşumunu önlemek ve oluşan taşları düşürmek için kullanılabilir.
 • Kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı iyi gelir. Kardiyo hastalıkların engellenmesini sağlar. Kolesterole karşı faydalıdır.
 • Cilt sağlığını korumak için yararlı olan turp, içeriğinde yer alan C vitamini ve antioksidanlar sayesinde cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Ciltte oluşan enfeksiyon ve iltihaplara karşı iyi gelir. Ayrıca içeriğinde yer alan potasyum, sodyum, demir, kalsiyum gibi mineraller sayesinde kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Su içeriği ile cilde ciddi anlamda katkısı vardır. Cildi ölü hücrelerden arındırarak, hasarlı hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Cildi toksinlerden arındırır. Turp rendelenerek ya da ezilerek cilde uygulandığında cildi temizleyici etki sağlar, cildin yumuşamasını kolaylaştırır.
 • Turp saç sağlığını korumak amacıyla faydalı olan sebzelerden biridir. Düzenli olarak turp tüketmek saçların daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Saç dökülmesini engeller ve saç köklerini kuvvetlendirir. Kepeklenmeye karşı iyi gelir. Turp suyu havluya uygulanarak, havlu saçlara sarılabilir. Bu uygulama saçların doğal ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Tiroid bezi hastalıklarına karşı iyi gelir. Tiroid bezi hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Boğaz ağrılarına karşı kullanılabilir. Vücutta anormal bir şekilde salgılanan mukusu azaltmak amacıyla kullanıldığında faydalı olur.
 • İçeriğinde bulunan yüksek orandaki C vitamini sayesinde üst s]]> Siyah Turp https://www.turp.gen.tr/siyah-turp.html Sat, 17 Nov 2018 14:05:22 +0000 Siyah turp, Turpgiller ailesine ait olan, yaprakları tüylü, sarı, beyaz ya da mor çiçekli bitkilerden biri olan turpun meyvesi oldukça etlidir. Depo gövdeli bir bitki olan turpun kök kısmı da tüketilebilir. Bilindik 10 Siyah turp, Turpgiller ailesine ait olan, yaprakları tüylü, sarı, beyaz ya da mor çiçekli bitkilerden biri olan turpun meyvesi oldukça etlidir. Depo gövdeli bir bitki olan turpun kök kısmı da tüketilebilir. Bilindik 10 çeşit turptan biri olan siyah turp, diğer turplar gibi sağlık açısından çok faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, kükürt, iyot bulunur. Ayrıca folik asit bakımından çok zengin içeriğe sahiptir.  Kalsiyum, potasyum, demir gibi minerallerce de zengin içeriğe sahiptir. İlginç bir şekilde sağlığa faydalı olan mucize niteliğinde bir sebzedir. Özellikle bal ile kür şeklinde hazırlanarak kullanıldığında öksürüğe karşı iyi gelir. Bunun için içi bir miktar oyulur ve oyulan kısma bal ilave edilir. Oymak için kesilen parça kapak olarak oyulan kısma kapatılır. Bu şekilde bir gece boyunca bekletilerek içinden süzülen su içilir. Özellikle çocukların kış aylarında sıkça maruz kaldığı inatçı öksürüğe karşı kullanılabilecek alternatif ve doğal bir ilaçtır. 

  Siyah Turpun Faydaları

  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Demir, folik asit bakımından zengin içeriğe sahip olan siyah turp, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk havalarda grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Bu hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar.
  • Uykusuzluk problemine karşı iyi gelir. Stres gibi nedenlerden dolayı uykusuzluk yaşayan kişiler siyah turptan lapa hazırlayarak baldır kısmına gece yatmadan uyguladığında, rahatlama sağlayarak uykuya daha kolay geçebilir.
  • Erkeklerde mide ve bağırsak şişkinliklerinde cinsel gücün azalma problemi yaşanabilir. Turp bu tür sıkıntılara karşı iyi gelir. Cinsel isteği arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Siyah turp kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Yapılan bir çalışma sonucuna göre siyah turpu diyetine ekleyen kişilerde vücudun kansere karşı daha dirençli olduğu ortaya konulmuştur. Akciğer ve kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere daha pek çok kanser türüne karşı faydalı bir besindir.
  • Siyah turp alerjiye karşı iyi gelir. Kanın temizlenmesini sağladığı gibi idrar yollarını da zararlı maddelerden arındırdığı bilinmekte ve bu özelliğiyle de alerji kaynaklı problemleri engellemektedir.
  • Isıtma etkisi olduğu için bademcik şişmesi ve boğaz iltihabına karşı iyi gelir. Bunun için bal ile karıştırılarak tüketilebilir.
  • Siyah turp sarılık hastalığına karşı kullanılabilir. Vücutta oksijen oranını arttırarak kırmızı kan hücre sağlığını koruyucu etki yaratır.
  • Siyah turpun suyu kabızlığa karşı kullanılabilir. Kabızlığı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.
  • Lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yavaş sindirilme özelliği olan kara turp zayıflamak için tercih edilebilir.
  • Siyah turp cildin nem dengesini koruyarak, cilt kuruluğunu önler.
  • Kanı toksik maddelerden arındırır.
  • Karaciğer sağlığını korur ve karaciğeri kuvvetlendirici etki yaratır.
  • Romatizma ve damar sertliğine karşı iyi gelir.
  • Bunalma ve sıkıntıya karşı iyi gelerek rahatlama sağlar.
  • İyot bakımından zengin içeriğe sahiptir.
  • Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.
  • Nefes alış verişini düzenler.
  • Mikrop kırıcı özelliği vardır.
  • Mide salgısını arttırarak tükürük bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Siyah turp çiğ olarak tüketildiğinde diş eti kanamalarını engeller. Diş ve diş etinde oluşan iltihabın giderilmesini sağlar.

  Siyah TurpSiyah turp zararları

  Siyah turp uzun süre çok fazla tüketilirse mide tahrişine yol açabilir. Tiroidle alakalı sıkıntısı olan kişiler siyah turp tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Safra kesesi taşından mustarip olan kişilere önerilen bir sebze değildir.

  ]]>
  Turp Suyu https://www.turp.gen.tr/turp-suyu.html Sat, 17 Nov 2018 14:27:59 +0000 Turp suyu, Anavatanı Çin olan turp, turpgiller familyasına ait olan bir sebzedir. Safra üretimini düzenlemek amacıyla geleneksel olarak tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Safra haricinde farklı hastalıkların tedavisinde Turp suyu, Anavatanı Çin olan turp, turpgiller familyasına ait olan bir sebzedir. Safra üretimini düzenlemek amacıyla geleneksel olarak tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Safra haricinde farklı hastalıkların tedavisinde de alternatif olarak kullanılmaktadır. Besleyici özelliği yüksek olan turp, C vitamini başta olmak üzere K vitamini, B6 vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve lif bakımından da zengin içeriğe sahiptir.

  Turp suyunu hazırlamak oldukça kolaydır. Turp suyu için tercihen turpun kabuğu soyularak kök kısmı alınabilir. Tercihe göre turp yıkandıktan sonra direkt katı meyve sıkacağına atılarak suyu çıkarılabilir. Turp suyunun tadı tek başına oldukça acı olduğu için elma suyu ya da havuç suyu ile karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca eşit ölçülerde salatalık, turp, sivribiberin birlikte suyu çıkarılarak karıştırılabilir. Bu karışım sinüs tıkanıklığı ve karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelir.

  Turp suyunun faydaları

  Sarılık: Turp suyu antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu etkisi ile karaciğerin daha aktif çalışmasını sağlayarak kanı temizler. Sarılık tedavisi için alternatif olarak kullanılabilir. Kanda oksijen oranını arttırır ve kırmızı kan hücrelerinde oluşan hasarı tamir eder. Sarılık için kırmızı turp suyuna nazaran siyah turp suyu daha fazla tercih edilmektedir.

  Basur: Basur genellikle kabızlık nedeniyle oluşum gösteren oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Kabızlığa karşı turp suyu tüketilerek kabızlık ve dolayısı ile basur tedavi edilebilir. Turp suyu, sindirim sistemini aktif bir şekilde çalıştırarak, bağırsak hareketlerini arttırır.

  Turp Suyu

  Üriner bozukluklar: Turp suyu idrar söktürücü etki yaratır. Bu etkisi ile böbrekleri zararlı maddelerden arındırır ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir.

  Kilo kaybı: Turp yavaş sindirilen bir sebzedir. Bu nedenle tüketildiğinde uzun süre tok kalmayı sağlar. bu özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan bir sebzedir.

  Cilt bakımı: Fosfor, çinko, B vitaminleri ve C vitaminleri bakımından zengin bir kaynak olan turp cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Cildin nemli kalmasına yardımcı olarak kurumayı önler.

  Turp suyunun faydaları hakkında günümüzde yapılan çalışmaların sayısı oldukça azdır. Yukarıda sıralanan faydalar halk arasında yaygın şekilde kullanım alanlarıdır. Bu tür rahatsızlıklardan dolayı sıkıntı yaşayan kişilerin ilk olarak bir doktora başvurması gerekir. Bu sayede ileride oluşabilecek ciddi komplikasyonların önüne geçilebilir.

  ]]>
  Turp Maskesi https://www.turp.gen.tr/turp-maskesi.html Sun, 18 Nov 2018 06:41:41 +0000 Turp Maskesi, turp ile hazırlanmış olan maskeler genellikle kuru cilde sahip olan kişiler bakımından mucizeler sunun bir maskedir. Turp ayrıca C vitamini bakımından oldukça zengindir ve K vitamini, demir, B6 vitamini, kalsiyum, çink Turp Maskesi, turp ile hazırlanmış olan maskeler genellikle kuru cilde sahip olan kişiler bakımından mucizeler sunun bir maskedir. Turp ayrıca C vitamini bakımından oldukça zengindir ve K vitamini, demir, B6 vitamini, kalsiyum, çinko, fosfor, magnezyum, bakır ve manganez vitaminleri ile mineraller içermektedir. Çünkü kuru cildi olan kişilerin ciltleri elastikiyetini diğer cilt tiplerine göre daha çabuk kaybetmektedir. Bu nedenle ciltte kırışıklık erken dönemlerde meydana gelmektedir. Turp ile hazırlanan maske özellikle kuru ciltleri nemlendirirken aynı zamanda elastikiyetini de geri kazanmasında yardımcı olmaktadır. 

  Turp maskesi çoğunlukla kuru ciltler için en uygun ve ideal olan maske çeşididir. Ayrıca turp maskesi hem cilt bakımı hem de kırışıklık giderici etkisinden dolayı en sık olarak tercih edilen maskedir. Çünkü hiç bir şekilde kimyasal madde içermeyen ve tamamen doğal bir ürün olan turp maskesi yüz bakımı için en ideal olan ürünlerden birisidir. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz turp maskesi özellikle cildi yenilerken aynı zamanda daha güzel ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca turp suyu hem kuru ciltler hem de normal ciltler için uygundur. Turp suyunu yalnızca losyon olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat cildinize turp suyunu uyguladığınız zaman hem tazelenmesine hem de esnek bir yapıya sahip olma bakımından çok faydalıdır. Hatta kuru olan ciltler için en iyi nemlendirici etkisini gerçekleştirmektedir.

  Turp Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 adet rendelenmiş turp
  • Yarım su bardağı süt
  •  1 adet yumurtanın akı
  • 1 çorba kaşığı badem yağı
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 çorba kaşığı pirinç unu
  Turp Maskesinin Hazırlanışı, öncelikle turpu rendeleyin ve küçük bir tavada birkaç dakika kadar kaynatın, daha sonra suyunu süzün ve soğuması için bekleyin. Soğuyan turpun içine yumurta akını, pirinç ununu, limon suyunu ekledikten sonra çatal yardımıyla iyice çırpın. İçerisine sütü ekleyerek yavaş bir şekilde karıştırarak diğer malzemelerle özleşmesini sağlayın. En son badem yağını ekleyin ve yeniden karıştırın. Hazırlamış olduğunuz turp maskesini özellikle yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Turp maskesi yüzünüzde yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra ılık suyla durulanarak arındırılmalıdır. Turp maskesini yüzünüze haftada iki defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca turpu kaynatıldıktan sonra süzülen suyunu ise, cildinize tonik olarak günlük uygulayabilirsiniz.

  Turp Maskesi
  Turp İle Hazırlanan Saç Maskesi, turp suyu ile hazırlanmış olan saç maskesi hem saçlarınızın dökülmesine hem de daha hızlı uzaması için oldukça faydalı olan bir maskedir. Genellikle günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi tıbbi açıdan normal olarak görülmektedir. Ancak çok hızlı bir şekilde ve fazla sayıda saç telleriniz dökülüyorsa mutlaka bunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Saç bakım maskeleri için çoğunlukla kozmetiklerde kimyasal madde içerikli olan ürünler satılmaktadır. Fakat doğal bir besin maddesi olan turp saç dökülmesi ve bakımı için mükemmel bir kaynaktır. 

  Saç Bakımı İçin Turp Maskesi
  • 1 adet büyük turp
  • 4 su bardağı su
  • 1 adet yumurta sarısı
  Saç Bakımı İçin Turp Maskesinin Hazırlanışı, öncelikle turpu yıkadıktan sonra rendeleyin ve tencerenin içerisine alın. Daha sonra üzerine suyu ilave ederek orta dereceli ateşte yarım saat kaynatın. Ardından suyunu süzün ve bir kabın içerisine alın ve ılıması için bekleyin. Ilıyan turp suyunun içerisine yumurta sarısını ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız maskeyi saçınıza masaj uygulayarak yedirin ve saçlarınızı streç filmle kapatın, üzerine havluyla tekrar sarın. Turp maskesi saçınızda yaklaşık olarak 1-2 saat kadar bekletin, daha sonra saçınızı ılık suda şampuanla yıkayarak temizleyin. B]]> Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/turp-salatasi.html Mon, 19 Nov 2018 06:40:50 +0000 Turp salatası, turp oldukça faydalı ve lezzetli sebzelerden biridir ve bu nedenle oldukça sık tüketiriz. Özellikle turp salataları çok sevilerek tüketilir. Turp salatası hem sade hem yoğurtlu yapılabilir ve her ikisi de oldukça l Turp salatası, turp oldukça faydalı ve lezzetli sebzelerden biridir ve bu nedenle oldukça sık tüketiriz. Özellikle turp salataları çok sevilerek tüketilir. Turp salatası hem sade hem yoğurtlu yapılabilir ve her ikisi de oldukça lezzetli salatalardır. Akşam yemekleri yanına et yemekleri yanına kebap ve mangal yanına çok yakışan bir salatadır. Basit bir tarif olduğu için akşama yapabilirsiniz. Lezzetli ve kolay olan bu salata tarifleri ile sofralarınıza zenginlik ve lezzet katarsınız. Turp salatası tarifine bakalım.

  Turp salatası yapımı için gerekli malzemeler 
  • 2 adet beyaz turp ve yaprakları
  • 1 adet limon
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  Turp Salatası
  Turp salatası yapılışı, turp salatası yapımı için turpun yaprakları kesilir ve yıkanarak bir kenara alınır. Turp soyulur ve yıkanır. Yıkanan turp rendenin büyük kısmında ezilmeden rendelenir. Rendelenen turp derin kaba alınır. Üzerine bir limon sıkılır. Tuz atılır ve zeytin yağı ilave edilir. Tüm malzeme iyice karıştırılır. Daha sonra yıkanmış olan turp yapraklar ince ince doğranır. Turplar servis tabağına alınır ve üzerine ince doğranmış turp yaprakları eklenir. Ardından servis edilir. İsterseniz üzerini ceviz ya da nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Daha şık ve lezzetli olacaktır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Öksürük İçin Turp https://www.turp.gen.tr/oksuruk-icin-turp.html Mon, 19 Nov 2018 09:14:01 +0000 Öksürük İçin Turp, Turp toprak altında yetişen, sebze olarak tüketilen, bitki türüdür. Turpun beyaz turp, kırmızı turp ve siyah turp gibi çeşitleri vardır. Bunlar genelde salatalar da kullanılır. Sade olarak da tüketildiğ Öksürük İçin Turp, Turp toprak altında yetişen, sebze olarak tüketilen, bitki türüdür. Turpun beyaz turp, kırmızı turp ve siyah turp gibi çeşitleri vardır. Bunlar genelde salatalar da kullanılır. Sade olarak da tüketildiği gibi, siyah turpun turşusu da yapılır. Turp içerdiği vitaminler sayesin de tam bir şifa deposudur. Şifa kaynaklı olarak genelde siyah turp kullanılır. Siyah turp hem öksürüğe, hem de bağışıklık sistemine iyi gelir.

  Öksürük için siyah turp

  Öncelikle bir tane, yada kaç tane yapacaksanız o kadar siyah turp. Ben bir tane ile yaptım. Bir tane siyah turpun kök kısmını bir bıçak yardımı ile biraz oydum. Sonra alt kısmını ister, bıçak ile minicik delin, isterseniz de temiz bir iğne ile delin. Daha sonra cam bir bardağın içine koyun ve hakiki bal ile oyduğunuz kısmı doldurun. Sonra ağzını kapatın ve akşamdan yapmış iseniz sabaha kadar bu şekilde bekletin.
  Sabah olduğunda bardağın içine turpun suyu çıkmış olacaktır. Bu suyu aç karnına kim öksürüyor ise bir çorba kaşığı içirin. Öksürüğünüz geçene kadar bunu yapın faydasını kısa zaman da göreceksiniz.

  Öksürük İçin Turp
  Siyah turp ve bal karışımının ayrıca vücut için başka faydaları da vardır. Bu faydaları ise şunlardır; Akciğeri kuvvetlendirir, karaciğer hücrelerini uyarır. Bronşit de, astım, boğmaca ve romatizmada etkilidir. Erkeklik gücünü arttırır, kan yapar, kanı zehirden temizler. Astım hastalarının solunumunu düzene sokar, solunum yollarındaki yanmayı keser. Boğaz hastalıklarına karşı oldukça şifa kaynağıdır, boğaz ağrısını keser. Sindirimi hızlandırır ve mikrop öldürücü özelliği vardır.

  ]]>
  Kara Turp https://www.turp.gen.tr/kara-turp.html Mon, 19 Nov 2018 22:02:47 +0000 Kara turp, günümüzde insanlarda ilgi çekici bir etki gösteren yiyeceklerdendir. Hem lezzetiyle hem de insan sağlığına olan faydalarıyla oldukça gündemde olan bu bitki içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Siyah tur Kara turp, günümüzde insanlarda ilgi çekici bir etki gösteren yiyeceklerdendir. Hem lezzetiyle hem de insan sağlığına olan faydalarıyla oldukça gündemde olan bu bitki içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Siyah turpu farklı şekilde kullanımları vardır. İnsanlarda özellikle öksürüğe çok iyi gelen kara turp, daha birçok farklı faydasıyla tüketilmektedir. Kara turp, tüm bu nedenlerden dolayı birçok uzman kişi tarafından önerilmektedir. Kara turp, sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar için de çok önemli bir besindir. Tüm bu etkileri iyi yönde olsa bile aslında kara turp, safra kesesi hastalıkları olan insanlarda kesinlikle tüketilmemesi gereken bir bitkidir. Kara turpun acı bir tadı vardır. Bu nedenle eğer sizlerde kara turpun suyunu tüketecekseniz, kesinlikle elde ettiğiniz turp suyunu bir gün boyunca dolapta bekletin. Bu şekilde bekletilen turp suyu, acılığını tamamen üzerinden atacak ve çok daha lezzetli bir  hal alacaktır. Bazı insanlar turp suyunu direk olarak kullanmak yerine balla karıştırarak kullanır. Bu sayede turp suyu acılığıyla olumsuz etkilere neden olmadan tüketilir. Kara turptan daha fazla lezzet almak isterseniz turpun üzerine limon ve tuz atarak tüketmeniz gerekmektedir. Bu şekilde tüketilen turpun lezzeti de oldukça fazla olacaktır. 

  Kara turpun faydaları:
  • Kara turpun insan vücuduna birçok faydası  bulunmaktadır. Bunlardan biri akciğerlere olan faydalarıdır. Kara turpun uzun süreler boyunca kullanılmasıyla akciğerler ve karaciğer hücrelerinin güçlendiği bilinmektedir. Aslında kara turp tüketildiğinde bu hücreleri uyarır ve daha hızlı yenilenmelerini sağlar.
  • İştah açıcı özelliği nedeniyle kilo almak isteyen insanlar kara turp tüketebilir. Yemeklerde kara turp tüketerek iştahınızı daha da açabilirsiniz. Bu şekilde iyice doyabilirsiniz. 
  • Kara turp, düzenli bir şekilde tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha hızlı vücuttan atılmasını sağlayacaktır. İçerisinde ki vitamin ve mineraller bu gibi hastalıkların ortadan  kalkması için büyük bir etkendir. 
  • İnsanlarda tükürük ve mide salgısını arttırması nedeniyle kara turp, sindirimin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Eğer sizlerde de hazımsızlık ve sindirememe gibi durumlar varsa kesinlikle bol bol kara tur tüketmelisiniz.
  • Kara turpun en önemli özelliklerinden bir diğeri ise astım hastaları içindir. Aslında astım hastalarının bol bol kara turp tüketmesi gerekmektedir. Çünkü kara turp tüm solunum yolu hastalıkları için oldukça mükemmel bir besindir. Özellikle alerjik astım hastalığını bu şekilde bastırabilirsiniz. 
  Kara Turp
  Kara turp nasıl kullanılmalıdır

  Kara turpun faydalarından yararlanılmak isteniyorsa bu durumda farklı bir kullanım gerekmektedir. Aslında kara turpun direk olarak soyulup parçalar şeklinde tüketilmesiyle de birçok fayda elde edilebilir. Fakat bazı insanlar bu şekilde tüketmek yerine kara turp, bazı işlemlerden geçirerek tüketirler. Bunun için günlük olarak 50-100 ml kadar turp suyunu tüketmeniz gerekmektedir. Kara turpun suyunu sıkın ve balla karıştırarak yaklaşık 4-6 hafta kadar bir süre her gün tüketin. Eğer daha uzun süreler boyunca kullanırsanız mide de yanmalar ya da tahrişler meydana gelebilir. Unutmayın ki tıbbi olarak satılan öksürük ilaçları içerisinde yüksek oranda turp vardır. Bu nedenle sizlerde turptan yararlanarak olumlu etkiler görebilirsiniz. 
  ]]>
  Turp Otu https://www.turp.gen.tr/turp-otu.html Tue, 20 Nov 2018 03:54:03 +0000 Turp otu, günümüzde insanlar tarafından oldukça sevilen ve oldukça bol bir şekilde tüketilen yiyeceklerdir. Turp otu, daha çok salatalar içerisinde lezzeti nedeniyle kullanılan bir bitki olsa bile aslında insan sağlığı için ç Turp otu, günümüzde insanlar tarafından oldukça sevilen ve oldukça bol bir şekilde tüketilen yiyeceklerdir. Turp otu, daha çok salatalar içerisinde lezzeti nedeniyle kullanılan bir bitki olsa bile aslında insan sağlığı için çok farklı ve çok etkili faydaları bulunmaktadır. Bazı yörelerde turp otunun farklı isimler,i bulunmaktadır. Özellikle yabani turp, eşek turpu, turpluk otu, geyik turpu ve eşek mancarı gibi isimler ülkemizde çok yaygın bir şekilde yöresel olarak kullanılmaktadır. Aslında hepsi tam olarak bir turp otudur. Turp otu, insanlar tarafından özellikle yetiştirilmektedir. Fakat bazı bölgelerde bu ot yabani olarak dağlarda ya da sebze tarlalarında kendiliğinden yetişmektedir. Tahıl tarlalarında ve sebze bahçelerinde çokça yetişen turp otunu, bilen insanlar severek tüketirler. Aslında turp otunu pazarlarda da bulmak mümkündür. Eğer sizlerde turp otu arıyorsanız pazarlarda bu bitkiye ulaşabilirsiniz. Eğer narenciye ağaçlarından bulabilirseniz turp otunu bu ağaçlar etrafında ya da yakınlarında bulabilirsiniz. Çünkü turp otu, narenciye ağaçlarını ok sevmektedir. Turp otunun tadı ise daha çok roka bitkisine benzer. Hafif acımsı olması nedeniyle salatalar içerisinde kendini belli etmektedir. Yine acı olması nedeniyle üzerine limon sıkılarak tüketildiğinde güzel bir tat alınabilir. Bazı insanlar turp otunu yağla birlikte pişirerek tüketmektedir. Bu durumda aslında bazı özelliklerini kaybetse bile yine de oldukça mükemmel bir lezzet ortaya çıkarmaktadır. Eğer turp otu, faydaları nedeniyle tüketilecekse kesinlikle kavrulmadan tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde çok daha faydalı olacaktır. 

  Turp otu faydaları:

  Turp otunun içerisinde çok yüksek oranda C vitamini ve A vitamini bulunmaktadır. Bilindiği gibi insanlarda A vitamini daha çok göz sağlığı ve üreme sistemi sağlığı için gereklidir. bu nedenle gözlerinizin daha sağlıklı olması için düzenli olarak turp otu kullanmalısınız. Bu lezzetli bitkinin düzenli bir şekilde tüketilmesi vücuda bol bol A vitaminiyle C vitamini sağladığından bağışıklık sistemi güçlenecek ve özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi C vitaminine ihtiyaç duyulan hastalıkların yenilmesi için gerekecektir. bunun için bol bol turp otu tüketin. Turp otu, faydaları nedeniyle halk hekimleri tarafından birçok hastaya önerilen besinlerden biridir. Bir şifa kaynağı olan turp otu içerisinde yüksek oranda demir bulunur. Bu nedenle toplumumuzun yüzde sekseninde bulunan demir eksikliği problemi turp otuyla giderilebilir. Eğer sizlerde de bu gibi sorunlar varsa turp otunu bol bol tüketin. 

  Turp Otu
  Turp otu, insanlarda böbrek hastalıkları ve safra kesesi iltihaplarında da çok büyük önem taşımaktadır. Safra kesesinde meydana gelen iltihaplar üzerinde büyük bir antibiyotik etkisi gösterdiği için bu sorunları çok hızlı bir şekilde çözer. Fakat yine de bunun için turp otunu doktorunuz bilgisi dahilinde kullanın. turp otunun insan vücudunda solunum yolları üzerinde de çok büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle astım ve bronşit gibi nefes darlığına neden olan problemlerde turp otu olmazsa olmazlar arasında denecek kadar önemlidir. 

  Turp otu kullanılmadan önce çok dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Çünkü birçok tarımsal böcekler turp otunu sever. Bu nedenle yapraklar arsında böcek olma ihtimali çoktur. Turp otunun dip kökleri oldukça kalın ve serttir. Bunun için dallarını bu bölgelerinden ayırın ve dışındaki sert yapraklar ayıklanır. Yaprakların uç kısımlarının da kesilerek atılması gerekmektedir. Daha sonra elde ettiğiniz turp otunu temiz bir şekilde yıkayın. Bu otu ister pişirerek ister çiğ olarak yiyebilirsiniz. Turp otu, tuzla tüketildiğinde daha da lezzetli olur. Bunun için tuz oranını ayarlayabilirsiniz. 
  ]]>
  Turp Faydaları https://www.turp.gen.tr/turp-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 03:25:15 +0000 Turp faydaları: Turp çok tüketilen bir sebze türüdür. Sebze gayet etli ve beyaz renktedir. Turpun birkaç çeşidi vardır. Kara turp, beyaz turp ve kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Turpun yenilen tarafı toprağın alt Turp faydaları: Turp çok tüketilen bir sebze türüdür. Sebze gayet etli ve beyaz renktedir. Turpun birkaç çeşidi vardır. Kara turp, beyaz turp ve kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Turpun yenilen tarafı toprağın altında kalan kısmıdır. Turp sofralardaki salataların ve balık yemeklerinin yanında vazgeçilmez bir sebzedir. Turptan şalgam içeceği de elde edilir. Turp çiğ olarak tüketilen bir sebzedir. Turp besin değeri bakımından çok zengin bir sebzedir.

  Turp Faydaları
  Turpun faydaları:
  • C vitamini bakımından zengin bir sebzedir.
  • Kışın soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Kabızlık sorunu yaşayan kişilere çok iyi gelir.
  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Şeker hastalığına iyi gelir.
  • Kalp hastalıklarında koruyucu özelliği vardır.
  • Kanserle mücadelede çok iyi gelir.
  • Hamilelik döneminde bayanlara çok iyi gelir.
  • Diş eti sorunlarına çok iyi gelir.
  • Göz hastalıklarına çok iyi gelir.
  • Anemiye iyi gelir.
  • Depresyona çok iyi gelir.
  • Cilt sorunlarının düzelmesine yardımcı olur.
  • Saç dökülmesine iyi gelir.
  • Astım hastalarına iyi gelir.
  • Bronşit tedavisinde önemli rol oynar.
  • Solunum yolunda oluşan enfeksiyonlara çok iyi gelir.
  • Vücutta oluşan alerjiye çok iyi gelir.
  • Turp böbrek rahatsızlıklarına çok iyi gelen bir sebzedir.
  • Çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Diyet listelerinde baş sırada yer alan sebzedir.
  • Nefesi tazelemeye yardımcı olur.
  • Ağızda oluşan kokuları giderir.
  • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur.
  • Sinek ısırıklarında ısırılan yere sürüldüğünde o yere iyi gelir.
  • Kışın hastalıklarda yüksek ateşe iyi gelen bir sebzedir.
  • Özellikle bayanlardaki cilt kırışıklıklarına iyi gelir.
  ]]>
  Mor Turp https://www.turp.gen.tr/mor-turp.html Wed, 21 Nov 2018 20:06:13 +0000 Mor turp, adından da anlaşıldığı gibi turp çeşitleri arasında bulunan bir turp türüdür. Aslında mor turp, turplar arasında en çok tüketilen çeşididir. Mor turpun, insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri bulunmaktadı Mor turp, adından da anlaşıldığı gibi turp çeşitleri arasında bulunan bir turp türüdür. Aslında mor turp, turplar arasında en çok tüketilen çeşididir. Mor turpun, insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Mor turp yetişirken, insanlar hem tohumlarından, hem yapraklarından hem de turptan faydalanırlar. Mor turp, dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde de çok bol bir şekilde yetiştirilen bu turp, hem ihraç edilir hem de insanlar tarafından tüketilir. Bazı insanlar faydaları ve lezzeti nedeniyle mor turpun suyu tüketirler. Mor turpun birçok boyutu bulunabilir. Yüzde 85'i su olan mor turpun, yüzde 15'lik bir kısmı minerallerden oluşmaktadır. Aslında mineral olarak oldukça yüksek bir oran olan bu meyveyi en çok çocuklarınıza yedirmelisiniz. Çünkü kemik gelişimi devam neden çocuklarda mineral ve vitaminlere çok fazla ihtiyaç duyulur. Mor turpun daha çok küçük boyutlarda olanları önerilmektedir. Çünkü günümüzde bu gibi meyveler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu meyvelerin küçük olanlarında daha fazla mineral bulunmaktadır. Bu meyveler büyüdükçe mineral oranı sabit kalırken su oranı çoğalır.  

  Mor turp, insanlarda balgam sökücü bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle diğer turplar gibi insanların solunum yollarında meydana gelen sorunlarda çok büyük etkiler yapmaktadır. Hastalıklar üzerinde çok iyi bir şifa kaynağı olan mor turp, insanlarda kan içerisindeki oksijen miktarının daha da artmasını sağlar. Bu sayede vücudun birçok organı daha fazla oksijen alarak çok daha iyi çalışır. Böylece vücuttaki birçok hastalık hızlı bir şekilde iyileşir. Fakat mor turp, insanlarda bazen zararlı etkiler yapabilmektedir. Bu zararlı etkiler ise aslında turpun doğru kullanımında oluşmaz. Mor turpun suyu, tahriş edici bir özellik taşır. Bu nedenle aşırı fazla kullanıldığında insanlarda sindirim sisteminin tahriş olmasına ve özellikle midenin olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilir.  

  Mor Turp
  Mor turpun faydaları:
  • Mor turpun en önemli faydalarından bir tanesi, uzum süreli kullanımlarda etkisini ortaya çıkaran kansere karşı etkisidir. İnsan vücudunda meydana gelebilecek olan kanserlerin oluştuğu hücrelerin daha iyi bir şekilde beslenmesini sağlayarak bozulmasını önleyen mor turp bu faydası ile çok büyük önem taşımaktadır.
  • Mor turp, sindirim sistemini düzenlemektedir. Özellikle zayıflamak isteyen insanların bol bol mor turp tüketmesi olumlu etkiler gösterecektir. 
  • A, C, K ve B6 vitaminleri açısından birçok besinden daha fazla zengin olan mor turp, bu vitaminler  sayesinde insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde etkilidir. Sizlerde bol bol mor turp tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. 
  • Mor turp, insanlarda kas sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Eğer sizlerde kaslarınıza önem veriyorsanız kesinlikle mor turpu denemelisiniz. 
  • Mor turp metabolizma sağlığına da olumlu etkiler yapar. Bunun için özellikle hazımsızlık gibi sorunlar yaşayan insanlarda mor turp, tıbbi bir ilaç kadar etkili olacaktır. 
  ]]>
  Rüyada Turp Görmek https://www.turp.gen.tr/ruyada-turp-gormek.html Thu, 22 Nov 2018 01:32:54 +0000 Rüyada Turp Görmek, Turp şifalı bir sebze olması nedeniyle rüyada turp görmek şifa ile yorumlanır. Bu rüyayı gören kişi sağlığı kötü durumda ise şifa bulur. Bazı tabircilere göre rüyada turp görmek, helal kazanca, sı Rüyada Turp Görmek, Turp şifalı bir sebze olması nedeniyle rüyada turp görmek şifa ile yorumlanır. Bu rüyayı gören kişi sağlığı kötü durumda ise şifa bulur. Bazı tabircilere göre rüyada turp görmek, helal kazanca, sıkıntıların ardından gelecek bol nimetlere, maddi geliri yüksek bir işte çalışıp yüksek mevkilere ulaşmaya, bolluk ve berekete, maneviyatın güçlenip hayır işlerinde bulunmaya ve bu nedenle çevredeki insanlar tarafından takdir görmeye, uzun zamandır kurulan hayallerin gerçekleşmesine delalet eder.

  Rüyada görülen turp eğer kırmızı ise, rüya sahibinin çok karlı ve hayırlı işlere imza atacağı ve bu işlerden yüksek miktarda gelir elde edeceği ve itibarının artacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada görülen turp kara ise, rüya sahibinin belli bir dönem ağzının tadını bozacak olaylarla karşılaşacağına ve bu nedenle keyfinin kaçıp huzursuz olacağına ve yaşanan olumsuzluklar sebebiyle aile içinde yaşanacak sıkıntılara işaret eder.

  Rüyada beyaz turp görmek, rüya sahibinin hafif bir hastalık yaşayacağını ve bu hastalıktan fazla etkilenmeyip kısa sürede kurtulup normal hayatına döneceği şeklinde yorumlanır.

  Rüyada turp yediğini görmek, rüya sahibinin karşılaşacağı büyük bir sürprizlere, hayatında pozitif anlamda gelişmeler olacağına karşısına hayırlı kişilerin çıkıp yaşadığı olumsuzlukların geride kalacağına, hayırlı haberler alınacağına ve başarı, ferahlık ve mutluluk anlamına gelir.

  Rüyada turp satın aldığını görmek, bu şanslı ve bereketli bir hayat sürmeye, lüks ve sefaya, kişinin karşısına çıkacak her fırsatı kendi lehinde değerlendirip başarıya ulaşacağına ve  gelirinin kat kat artacağına işaret eder.

  Rüyada Turp Görmek
  Rüyada turp tohumu diktiğini görmek, verilen emeklerin karşılığında kazanılacak olan temiz paraya, helal mala, gayret ve çaba sonucu iyi yerlere gelmeye ve  beklentilerinin karşılıksız kalmayacağına alamet eder.


  Rüyada turbu elinde tuttuğunu görmek, rüya sahibinin üzüntü yaşayacağı, canını sıkacak olaylarla karşılaşacağı ve bu olayların fazlaca etkisinde kalacağı anlamına gelir.

  Rüyada bahçeden turp topladığını görmek, rüya sahibinin çektiği maddi darlıkların son bulup bolluğa ereceği, çaba ve gayretlerinin sonucunda verdiği emeklerin meyvesini yiyeceği, sabrının mükafatını görüp bolluk ve bereket için de mutlu bir hayat yaşayacağı şeklinde yorumlanır.  ]]>
  Siyah Turp Bal Zencefil https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-bal-zencefil.html Thu, 22 Nov 2018 23:24:42 +0000 Siyah Turp Bal Zencefil: Siyah turp, bal, zencefil bu üçlü karışım güçlü bir balgam söktürücü öksürüğü kesici etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Siyah turp Toprak altında yumrular halinde büyüyen ve tüketilen bölüm Siyah Turp Bal Zencefil: Siyah turp, bal, zencefil bu üçlü karışım güçlü bir balgam söktürücü öksürüğü kesici etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Siyah turp Toprak altında yumrular halinde büyüyen ve tüketilen bölümü kök kısmı olup turpgiller familyasında olan bir bitkidir. Turp zengin bir vitamin deposudur içinde bulunan C vitamini, potasyum, folik asit, karbonhidrat ve kalori bulunmaktadır.

  Kara turpun faydaları. Akciğeri kuvvetlendirir, iştah açar, hazmı kolaylaştırır, sinirleri yatıştırır, kan yapar, karaciğer hücrelerini yeniler, astım ve bronşit öksürük üstünde etkilidir.

  •  Romatizmaya iyi gelir, kanı temizler bu faydalarının yanı sıra içi oyulup oyuğuna bal doldurup kesilen turpun üst bölümüyle ağzı kapatılır bir gece bekletilip elde edilen ballı suyu içerek astım ve öksürüğü kesmeye faydalıdır. Kara turpu blenderle ezip suyunu çıkardıktan sonra cam kavanoza koyarak bir gece buzdolabında bekletilip ertesi gün içine bir miktar bal karıştırılarak içilir. (safra kesesi taşı olan hastalar bu karışımı içmemelidir)  Bu karışımlar hekimler tarafında önerildiği bilinmektedir.

  Balın faydaları. Arıların çeşitli çiçeklerin tohumlarında polenlerinden toplayıp yutarak midesinde çeşitli enzimlerle değişimlere uğratıp kovanlarda peteklere bıraktığı besinler üretici tarafında alınarak tüketiciler tarafında şifa kaynağı olarak kahvaltılarda veya ilaç niyetine tüketilir.

  • Bal vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. Öksürüğü keser, balgamı söktürür, mideye faydalıdır, vücuda güçlülük ve dinçlik verir. Kan üretimini artırır, kalbi güçlendirir, idrar söktürür. Balın faydaları saymakla bitmez boğaz ağrısına ağız içi yaralarını da iyileştirme etkisi vardır.

  Zencefilin faydaları. Zencefil yumru köklü sarımsı çiçekli tropikal bitkisidir. Zencefil nadir olarak ülkemizde yetişir. Zencefil özellikle Asya, Arabistan, Çin, Hindistan ülkelerinde şifalı bitki olarak yetiştirilmektedir. Zencefil içerdiği kalsiyum, B, C, nişasta vitaminleri sayesinde faydası çoktur.

  Siyah Turp Bal Zencefil

  • Mide ağrılarına hazımsızlıktan faydalı ve mikrop öldürücü etkisi vardır.
  • İştah açıcıdır, mide bulantısını önler, mideyi düzenler, uykuyu rahatlatır. Kanserde zararlı hücreler ile savaşır Antiseptik özelliği vardır, baş ağrısını dindirir, uykuyu rahatlatır, kandaki kolesterol seviyesini düşürür, romatizma ağrılarını dindirir.
  • Kalp ritmini düzenler, vücut ısısını düzenler, kan akışını düzenler. Zencefilin bunlara benzer birçok faydaları vardır. Zencefili bir bardak kaynamış suyun içine bir iki adet zencefil koyup  bir tatlı kaşığı bal ekleyerek  içilmesi soğuk algınlığını geçirir vücuda direnç verir, yemeklerde ve tatlılarda lezzet vermesi amaçlı kullanılır, hamile bayanlarda mide bulantısını önemli ölçüde azaltır.


  ]]>
  Turp Kavurması https://www.turp.gen.tr/turp-kavurmasi.html Fri, 23 Nov 2018 23:04:40 +0000 Turp Kavurması, Turp sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir tarif olduğunu düşünüyorum. Eğer ki mide rahatsızlığınız da yoksa gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Turpun faydalı bir sebze olduğu zaten herkes ta Turp Kavurması, Turp sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir tarif olduğunu düşünüyorum. Eğer ki mide rahatsızlığınız da yoksa gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Turpun faydalı bir sebze olduğu zaten herkes tarafından biliniyor. Özellikle sindirime çok yardımcıdır. C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Şimdi turp kavurması nasıl yapılır bunu tarif etmeye çalışayım. 

  Turp Kavurması Malzemeleri
  • Dört adet orta boy siyah turp
  • İki adet orta boy kırmızı turp
  • İki adet orta boy kuru soğan
  • Zeytinyağı
  • Tuz
  • Kırmızı toz biber
  Turp KavurmasıTurp Kavurması Yapılışı

  İlk olarak turplar temiz bir şekilde yıkanır ve kabukları soyulur. Ardından rendeleme işlemine geçilerek bütün turplar rendelenir. Uygun bir tava içerisine zeytinyağı ilave edilerek  piyaz şeklinde doğranmış olan soğanlar eklenir ve kavrulmaya başlanır.  Soğanlar tamamen kavrulduktan sonra rendelenmiş olan turpları ilave edin ve biraz kavrulduktan sonra damak tadınıza göre tuz ve kırmızı toz biber eklenir ve karıştırılır. Turplar tam anlamıyla yumuşadıktan sonra servis edebilirsiniz. Sıcak olarak servis etmenizi tavsiye ediyorum. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun. 
  ]]> Turp Ne Zaman Ekilir https://www.turp.gen.tr/turp-ne-zaman-ekilir.html Wed, 13 Mar 2019 18:34:57 +0000 Turp Ne Zaman Ekilir, Turp bitkisi hemen hemen bütün topraklarda yetiştirilen tarım bitkileri arasında yer almaktadır. Turp bitkisinin kökleri genellikle tek başına ya da başka sebzelerle karıştırılarak tüketilirken; bazı Turp Ne Zaman Ekilir, Turp bitkisi hemen hemen bütün topraklarda yetiştirilen tarım bitkileri arasında yer almaktadır. Turp bitkisinin kökleri genellikle tek başına ya da başka sebzelerle karıştırılarak tüketilirken; bazı bölgelerde turpun yapraklarından sebze yemekleri de yapılmaktadır.

  Turp bitkisi beyaz yada mor çiçekler açan kazık köklü bitkiler arasında yer almaktadır. Turpun kökü üst bölümünde bulunan bitki geliştikçe alt bölümü etkilenip kalınlaşarak büyüme evresini tamamlar. Turp bitkisinin büyümesinde yaprakların etkisi büyüktür. Ayrıca bitkisinin yaprakları kaba yapılıdır ve tüylü dikenli bir şekilde yaprağa sahiptir. Turp bitkisinin kök bölümlerinin boyutu değişiklik gösterir. Çeşitli renk ve yapıda olan turplar kimi bölgelerde yuvarlak ya da tombul olarak yetiştirilirken; bazı bölgelerde uzun olarak da yetiştirildiği görülür. 

  Turplar renklerine göre üç gruba ayrılır. 
  • Beyaz turp 
  • Siyah turp
  • Kırmızı turp
  • Mor Turp
  Turplar üç çeşit olarak yetiştirilirken; dış kabukları farklı renkler olsa da genellikle iç kısmı beyaz yapılı olarak yetiştirilir. Vitamin bakımından oldukça zengin olan turp bitkisi hafif  toprakları severken yağışlı ve nemli ortamlarda üretilmektedir.

  Turp bitkisinin ekim zamanı
  Turp bitkisinin genellikle bahar aylarının ilk günlerinde ekimi yapılırken; sonbahara kadar ekiminin yapıldığı görülür. Turp bitkisi tohumlardan üretilmektedir. Kırmızı turp diye bilinen ufak kırmızı turplar iki ay gibi kısa sürede yetiştirildiğinden dolayı yıl içerisinde beş kez ekimi yapılmaktadır. Diğer turplar olan siyah ve beyaz turpların ise büyümesi uzun zaman aldığı için yılda en fazla iki sefer ekimi yapılmaktadır.

  Turp bitkisinin tarihi
  Eski mısırlılara ait yazılı yazıtlarda da yer aldığı bilinirken; anayurduna ilişkin kesin bilgiler mevcut değildir. Bazı uzmanlara göre turpun atası olarak yabani turp olarak bilinmektedir. Orta Doğu Anadolu da yabani turpun kendiliğinden yetiştiği görülmüştür. Turp bitkisi yaklaşık olarak 60 santimetreye kadar büyüyen yapraklarıyla sert bir köke sahipken; sarı, beyaz yada mor çiçekler açan bir bitkidir. Turp bitkisi kültür bitkisi olan nemli ya da yağış olan bütün bölgelerde yetiştirilir. Sonbahara yakın olgunlaşan, yuvarlak biçimde kökler meydana getiren bitkiler arasında yer alır.
  ]]>
  Havuç Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/havuc-turp-salatasi.html Sun, 25 Nov 2018 09:00:29 +0000 Havuç Turp Salatası, Havuç ve turp çok faydalı olan iki sebzedir. Faydaları saymakla bitmez. Turp sindirim sistemine çok yardımcı olmakta. Havuç ise göze olan faydası ile bilinmektedir. Her iki sebze C vitamini açısından d Havuç Turp Salatası, Havuç ve turp çok faydalı olan iki sebzedir. Faydaları saymakla bitmez. Turp sindirim sistemine çok yardımcı olmakta. Havuç ise göze olan faydası ile bilinmektedir. Her iki sebze C vitamini açısından da çok zengindir. Hal böyle olunca da bu sebzeleri bol bol tüketmek gerekiyor. Bir tüketme şekli de salata yapmaktır. Şimdi havuç ve turp salatasının yapılışına geçelim. 

  Havuç Turp Salatası Tarifinin Malzemeleri
  • Bir adet orta büyüklükte beyaz turp
  • Bir adet kıvırcık
  • Bir adet orta büyüklükte havuç
  • Beş veya altı adet zeytin
  • Bir demet maydanoz
  • Bir küçük konserve mısır
  • Zeytin yağı
  • Limon
  • Tuz
  Havuç Turp Salatası
  Havuç Turp Salatası Tarifinin Yapılışı

  Turp ve havucun kabuklarını soyup yıkayın ardından rendeleme işlemine geçin. Kıvırcık marulu ayıklayın ve bol su ile dört beş defa yıkayın. Biraz süzüldükten sonra iri iri olmak şartı ile doğrayın. Sunum yapacağınız tabak veya salata kaselerine sıra ile turp rendesi, havuç rendesi ve kıvırcık marulu koyup zevkinize göre ayarlayın. Salatanın üzerine ise maydanoz yaprakları, zeytin ve konserve mısır ile süsleyin. Sonra salatanın sosunu hazırlamak için küçük bir kase içerisine biraz zeytin yağı, bir adet limonun suyu ve biraz tuz koyup karıştırın. Ardından hazır olan salatanın üzerine hazırladığınız sosu gezdirin. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
  ]]> Kırmızı Turp Turşusu https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turp-tursusu.html Mon, 26 Nov 2018 04:55:24 +0000 Kırmızı turp turşusu, İnsanlar tarafından ilgi odağı olan kırmızı turp, asında genellikle lezzeti nedeniyle tüketilse bile bazı insanlar kırmızı turp turşusunu faydaları nedeniyle tüketmektedir. Kırmızı turpun insan sa Kırmızı turp turşusu, İnsanlar tarafından ilgi odağı olan kırmızı turp, asında genellikle lezzeti nedeniyle tüketilse bile bazı insanlar kırmızı turp turşusunu faydaları nedeniyle tüketmektedir. Kırmızı turpun insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle insanlar kırmızı turpu her mevsim tüketmek isterler. Fakat ülkemizde kış mevsimi geldiği zaman turp üretimi yok diyebilecek kadar azalır. İşte sizlerde özellikle kırmızı turpun daha az bulunduğu zamanlarda bunu tüketebilmek için turpun bol olduğu zamanlarda kırmızı turp turşusu yaparak kış ayları için saklayabilirsiniz. Kırmızı turp turşusu, solunum yolu rahatsızlıkları için birebir olduğu için aslında tam bir kış meyvesidir. Bu nedenle kırmızı turp turşusunu en çok kış aylarında tüketmelisiniz. Solunum yollarında oluşan enfeksiyonların ortadan kaldırılması, insanlarda akciğer hava yollarının açılması, kan yapımının hızlanması, hücre yenilenmesinin arttırılması ve daha birçok farklı hastalığın giderilmesinde kullanılabilir. Eğer sizlerde kırmızı turp turşusu yapmak istiyorsanız birazdan vereceğim kırmızı turp turşusu tarifine kulak vermelisiniz. Bu tarifi adım adım takip ederek sizlerde bu mükemmel lezzeti evlerinizde en sağlıklı şekilde yaparak tüketebilirsiniz. 

  Malzemeler:
  • İki kg kadar kırmızı turp,
  • Bir çay bardağı kadar sirke,
  • Bir yemek kaşığı tuz,
  • Bir yemek kaşığı toz şeker,
  • Beş diş sarımsak
  • Son olarak bir miktar su
  Yapılışı:
  Bilindiği gibi kırmızı turp, toprak altında yetişen bir bitkidir. Bu nedenle etrafında çamurlar ya da topraklar olabilir. Öncelikle kırmızı turpu çok temiz bir şekilde yıkayalım ve bir tencere içerisine koyalım. Daha sonra üzerine malzemelerde bahsettiğimiz kadar tuzu atalım. Tuzu attıktan sonra sirkeyi, sarımsakları ve toz şekeri de ekleyerek üzerini geçecek kadar su ekleyelim. Tüm bu malzemeleri bol bol karıştırarak erimesini sağlayın. Malzemeler karıştıktan hemen sonra pişirmek için ocağı açın ve pancar pişene kadar bu işlemi devam ettirin. Ocağı kapatmadan çatalı kırmızı turpa batırın. Eğer yumuşak işe pişmiş demektir. 

  Kırmızı Turp Turşusu
  Artık kırmızı turp pişti. Şimdi bu turpu en az bir gece boyunca hiç karışmadan tencerede bekletelim. Bu süreç içerisinde turp suyu, bir miktar içine çakacak ve suyla özleşecektir. Bir gece suda bekleyen turpu süzelim ve suyundan arındıralım. Daha sonra kabuklarını temiz bir şekilde soyun. Bu arada belirtmek isterim ki suyunu süzdükten sonra kesinlikle atmamalısınız. 

  Kabukları doğranmış olan kırmızı turpu parçalar halinde doğrayın ve bir cam kavanoza yerleştirin. Daha sonra üzerine süzdüğümüz suyu ekleyelim. bu şekilde kırmızı turp turşusu hazır. Ağzını sıkıca kapatarak en az 4 gün kadar bir süre hiç açmadan bekleyin. Ne kadar beklerse o kadar güzel olacaktır. Yaptığımız kırmızı turp turşusunun son kullanma tarihi kapağı açılmadığı sürece 1 yıldır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Hamilelikte Turp Yemek https://www.turp.gen.tr/hamilelikte-turp-yemek.html Mon, 26 Nov 2018 11:37:39 +0000 Hamilelikte turp yemek, Turp bitkisi oldukça zengin vitaminler içermektedir. Bu bitki özellikle kış aylarında bolca tüketilmektedir. Hamilelik süresince turp bitkisini tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kekremsi bir tadı olan t Hamilelikte turp yemek, Turp bitkisi oldukça zengin vitaminler içermektedir. Bu bitki özellikle kış aylarında bolca tüketilmektedir. Hamilelik süresince turp bitkisini tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kekremsi bir tadı olan turpun birçok çeşidi bulunurken; bu çeşitleri farklı renklerde bulunsa bile besin değeri açısından birbirine oldukça yakındır.

  Hamilelikte turp bitkisinin faydaları
  • Turp bitkisinin kökü kükürt ve iyot bakımından zengin olduğu için vücudun ihtiyacı olan gereksinimleri karşılamaktadır. Hamileler için gerekli olan bu maddeleri turptan karşılamaları mümkündür.
  • Turp bitkisinin kökündeki E vitamini, B12 vitamini ve B1 vitamini gibi çeşitli mineraller bulunmaktadır. Hamilelerin bu vitaminleri turp bitkisinden alması oldukça sağlıklıdır.
  • Ayrıca turp bitkisi antioksidan özelliği ile birçok kanser türüne karşı da savaş sağlamaktadır.
  • Karaciğer dostu olan turp bitkisinin karaciğeri kuvvetlendirici ve şişkinliği giderici etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple hamilelerin turp bitkisini bol bol tüketmesi faydalı olacaktır.
  • Turp bitkisi safra için oldukça önemli olup;  vücut için büyük faydalar içermektedir. Böbrek kumları ve mesanede bulunan taşların gitmesine yardımcı olan etkiler içermektedir.
  • Bu bitkinin romatizma ve astım bronşit gibi solunum şikayetleri üzerinde oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Ayrıca astım bronşit gibi hastalıklarda faydalı olan turpun bal ile karıştırılarak suyunun içilmesi ile öksürük gibi hastalıklara oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Böyle sıkıntısı olan hamilelerin bu bitkiyi tüketmesi oldukça sağlıklı olacaktır.
  • Hamilelerde özellikle de idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkisi ile tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Ayrıca turpun tüketilmesiyle iştah açıcı faydasından dolayı hamilelerin yemeklerin yanında tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  • Bu bitkinin içerisinde bulunan mikrop öldürücü özelliği ile hamilelerin enfeksiyona karşı doğal korunabilmesi için tüketmesi sağlıklı olacaktır.
  • Turp bitkisi vücudu ve dişleri kuvvetlendirdiği için hamileler için son derece faydalı olacaktır.
  • Kalp ve damar sağlığına faydalı olan etkilerinin yanında şeker hastalığına da etkisi olduğu için tüketilmesi faydalıdır.
  • Özellikle de hamilelik döneminde ciltte ciddi değişiklikler gözlendiği için turp tüketilerek bu değişikliklerin azaltılması sağlanır. Bu bitkisi cilde tazelik verirken; saçlarda parlaklık sağlar. Bu sebeple hamilelik esnasında bu bölgelerde bulunan sıkıntıların azalmasına katkı sağlar.
  • Ayrıca ciltte oluşan sivilce ve egzama gibi olumsuz problemleri geçirilmesine yardımcı olur.
  • Bu bitki iyot emilimini azaltarak guatra sebebi olabilir. Bu sebeple gün içerisinde hamilelerin bir porsiyon tüketmesi faydalıdır.
  Hamilelikte Turp YemekHamilelerin özellikle sebze tüketimi açısından turpu günlük yaşantısında alması faydalı olacaktır. Ancak her şeyin fazlasının zararı olacağı için turpun da sadece bir öğünde tüketilmesi gerekir. Sürekli tüketmek başka problemler meydana getirebilir. Bu sebeple turp bitkisinin azı karar, çoğu zarar verebilir.
  ]]>
  Siyah Turp Kürü https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 17:57:31 +0000 Siyah turp kürü, aslında turpun faydalarından yararlanmanın en etkili yöntemidir. Siyah turp, çok farklı şekillerde tüketilerek faydalanılacak bir bitkidir. Bu tüketim şekillerinden bir tanesi de siyah turpun farklı malzemelerle Siyah turp kürü, aslında turpun faydalarından yararlanmanın en etkili yöntemidir. Siyah turp, çok farklı şekillerde tüketilerek faydalanılacak bir bitkidir. Bu tüketim şekillerinden bir tanesi de siyah turpun farklı malzemelerle birlikte kür haline getirilmesidir. Bu nedenle uzman kişiler insanlara bu turpun kür halini tüketmelerini söylemektedir. Özellikle kış aylarında hazırlanan siyah turp kürü, insanlar üzerinde son derece olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Sizlerde siyah turp kürünü düzenli bir şekilde kullanarak ne kadar faydasının olduğunu görebilirsiniz. Üstelik yapacağımız kür tamamen doğal malzemelerden oluştuğu için insan sağlığı üzerinde herhangi bir zarara neden olmayacaktır. Birazdan birlikte yapacağımız siyah turp kürünü çocuklarınıza da yedirin. Birçok çocuğun kullandığı siyah turp kürü, çocuklarda güçlü bir antibiyotik etkisi göstererek olumlu sonuçlar vermektedir. Şimdi siyah turp kürünün yapılışında kullanılan malzemelere bakalım.

  Siyah turp kürü için gerekli olan malzemeler:
  • Bir adet orta boy kara turp,
  • Bir tatlı kaşığı toz şeker ya da bal
  • Bir adet su bardağı
  Siyah turp kürünün yapılışı:
  Öncelikle turpu temiz bir şekilde yıkayalım. Daha sonra turpun üst kısmını bir kapak gibi keselim ve turpun içini bir kaşık yardımı ile oyalım. Turp içerisinden çıkan parçaları kesinlikle atmamalısınız. Çünkü çıkan parçaları isterseniz salata içerisine malzeme olarak ekleyerek tüketebilirsiniz. Eğer diş eti iltihap sorununuz varsa çiğneyerek tüketebilirsiniz. Daha sonra turpu oyduğunuz yere bal ya da toz şeker ekleyerek kapak şeklinde kestiğimiz parçayı turpun üzerine kapatalım. Bu işlem sonrasında turpumuzu bir gece bekletin. Bu süreç içerisinde turp şekeri ve balı içerisine alarak özleşecektir. 

  Bir gece sonra suyu çıkmış olan turpun suyunu çocuklara içirin. Elimizde kalan turpu atmayalım ve içerisine tekrar bal koyarak bir gece daha bekletelim. Yine sulanmış olarak bulacaksınız. Birikmiş olan suyu kullanabilirsiniz. Bu şekilde birkaç kez turptan yararlanabilirsiniz. Bu işlemi düzenli bir şekilde yaparak sizlerde yaklaşık birkaç hafta içerisinde çok olumlu sonuçlar aldığınızı görebileceksiniz. Afiyet olsun

  Siyah Turp Kürü

  Siyah turp kürünün faydaları:
  • Siyah turp kürü, insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için mükemmel bir kürdür. Tıbbi ilaçların yanı sıra birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bu kürü, günlük olarak kullandığınızda kısa bir süre sonra ne kadar fayda göreceğinize siz bakın.
  • Bu kür sayesinde inatçı öksürüklerden kurtulunabilir. Aslında her öksürüğe iyi gelmese bile birçok öksürük sorununa çözüm olarak bu mükemmel kürü kullanabilirsiniz. Bu kür, solunum yollarında balgam ya da iltihap birikimini engelleyerek sizlere fayda sağlar. 
  • Siyah turp kürü, insanlarda diş eti sağlığının bozulmasını önler ya da bozuk diş eti sağlığınızı tekrar olumlu yönde etkiler. Fakat bu faydasından yararlanabilmeniz için kesinlikle düzenli bir şekilde aksatmadan bu kürü kullanmanız gerekmektedir. 
  • Siyah turp kürü, diğer bir etkisi ile insanlarda tıbbi olarak net bir tedavisi olmayan romatizma hastalıklarında olumlu etkilere neden olur. Romatizma ağrılarının ciddi derecede azalmasını sağlayan bu mükemmel kürle, özellikle yaşlı insanlar faydalanabilir. 
  ]]>
  Kara Turpun Faydaları https://www.turp.gen.tr/kara-turpun-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 09:30:23 +0000 Kara Turpun Faydaları, kara turp turpgiller gurubuna ait olan ve üst kabuklarının rengi kara olmasının yanı sıra renkli çiçekler açan bir sebze türüdür. Turpun faydaları özellikle kök bölgesinde saklı olan turpun tek başın Kara Turpun Faydaları, kara turp turpgiller gurubuna ait olan ve üst kabuklarının rengi kara olmasının yanı sıra renkli çiçekler açan bir sebze türüdür. Turpun faydaları özellikle kök bölgesinde saklı olan turpun tek başına tüketilebileceği gibi sıklıkla salata çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Turpun tadı biraz acımsı olmasına rağmen insan sağlığına sağlamış olduğu pek çok faydaları bünyesinde barındırmaktadır. Kara turp folik asit açısından oldukça zengin içeriklere sahip olmasının yanında iyot ve kükürt açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Bunların yanında kara turpun içeriğinde C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, ve mineraller açısında oldukça zengin içerikler barındırmaktadır. Özellikle karaciğer hastalığı şikayeti olanlar için kara turp çok yararlı besin besin olmasının yanı sıra karaciğeri olası karaciğer hastalıklarına karşıda koruma altına almaktadır.

  Kara Turpun Faydaları

  Kara Turpun yüksek oranda barındırdığı lifler genellikle sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalıdır. Ayrıca kan dokularının sağlığının korunmasına yardımcı olan demir özellikle beyni fonksiyonlarının sağlıklı işlev yapmasına yardımcı olmaktadır. Kara turp şiddetli bir şeklide nöbetler halinde kendini göstererek öksürüklere karşı son derece faydalar sağlayan bir besindir. Çocuklarda kendini gösteren şiddetli öksürüklerde kara turp suyu ile balın karıştırılması ile elde edilen karışımın çocuklara verilmesi halinde çok kısa zaman içinde iyi neticeler almak mümkün olacaktır.

  Kuvvetli Bir Antioksidandır: Kara turpun oldukça kuvvetli bir antioksidan niteliğinde olması geniş bir yelpazede insan sağlığına fayda sağlamaya yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar insan vücudunu sayısız rahatsızlıklara sebep olarak gösterilen hastalıkların başlıca nedenidir. Kara turp bünyesinde barındırdığı bu mükemmel özelliğinden dolayı pek çok hastalık türünden vücudu koruma altına almaktadır.

  Kalp Sağlığını Koruma Altına Alır: İçeriğindeki yüksek miktardaki demir oranı sayesinde kara turp kalp sağlığının korunması adına oldukça faydalıdır. Ayrıca kara turpun içeriğinde yer alan demir cilt sağlığı, tırnak sağlığı, hücre sağlığı ve saç sağlığına varana kadar oldukça geniş alanlarda vücudun çok miktarda ihtiyaç duyduğu bir besin maddesidir.

  Kara Turpun Faydaları

  Hücrelerin Onarımına Yardımcı Olur: Özellikle A,C,ile K vitaminleri yönünden zengin içeriklere sahip olan kara turp hücrelerin onarılarak yapılanmasından, bozuk hücrelerin tamir edilmesine kadar pek çok alanda genellikle hücre sağlığını koruma altına alır. Bu koruma aynı zamanda kişilerde cilt sağlığının meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. 

  Metabolizmayı Kuvvetlendirir: Barındırdığı yüksek orandaki vitamin ve mineraller sayesinde kara turp  metabolizma sağlıklı bir şekilde güçlendirir.

  Cilt Sağlığı Üzerinde Oldukça Etkilidir: İçeriğinde yer alan antioksidanlar ve C vitamini sayesinde cilt sağlığına karşı büyük etkileri olan kara turp özellikle ciltte oluşan enfeksiyon ve iltihaplı rahatsızlıkların önüne geçerek giderilmesinde çok önemli vazifeler üstlenmektedir

  Kilo Sorununa Karşı Faydalıdır: Kara turpun bir diğer önemli özelliği ise bünyesinde barındırdığı yüksek miktarda lif oranı ile mide ile bağırsak sağlığına sağlamış olduğu faydalardır. Özellikle bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık problemlerinin ününe geçebilmektedir. Bu da çok daha hızlı kilo kaybına yardımcı olmasının yanı sıra vücudu yağ yakmaya teşvik eder. 

  Beyin Sağlığının Korunmasında Faydalıdır: Zihinsel fonksiyonları üst seviyelere çıkartan Kara turp ayrıca magnezyum ve potasyum bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle kara turp beyindeki elektrotların düzgün bir şekilde çalışmasına ve beyin kimyasının dengelenmesinde faydalar sağlamaktadır.

  ]]>
  Kırmızı Turpun Faydaları https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turpun-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 00:27:04 +0000 Kırmızı turpu faydaları, Kırmızı turpun dışı kırmızı ve içi beyaz bir renge sahiptir. Kırmızı turp sağlık açısında önemli bir yere sahiptir. Kırmızı turp vitamin bakımında oldukça yüksek değerlere sahiptir. Vita Kırmızı turpu faydaları, Kırmızı turpun dışı kırmızı ve içi beyaz bir renge sahiptir. Kırmızı turp sağlık açısında önemli bir yere sahiptir. Kırmızı turp vitamin bakımında oldukça yüksek değerlere sahiptir. Vitaminin yanı sıra kalsiyum deposudur aynı zamanda. Kırmızı turp isteğe göre salatalarda veya yemeklerin yanında alternatif bir sebze olarak kullanılır. Turp sağlık açısında faydalı olduğu için çocuklarında tüketmesi önerilir.

  Kırmızı turpun kendisinden çok başındaki yeşil yaprakları daha yararlıdır. C vitamini açısından oldukça zengin olduğundan dolayı C vitamini eksik olan kişilerin en çok tüketmesi gereken bir sebze türüdür. Kırmızı turp balık, et yemekleri gibi yemek türlerin vazgeçilmez sebzesidir. Kırmızı turp salata yapılarak tüketilebilir. Besin değerinin artması için başka sebzelerde konularak tüketilebilir. Birçok hastalığın ilacı olarak kullanılır. Sadece kırmızı turp değil aslında diğer turp çeşitleri de birçok hastalığa iyi gelir. Turpun yapısı sert ve güçlü olduğundan dolayı turp gibi olmak deyimi çok kullanılır. Orada anlatılmak istenen turp gibi güçlü ve sert olduğunu vurgulamaktır. 

  Her şeyin yararı olduğu gibi zararları da vardır. Fakat kırmızı turpun yararları çok daha fazladır. Birkaç durumlarda kırmızı turpun zararları olur. Kırmızı turpun aynı zamanda doyurucu bir etkisi olduğu için diyet yapan kadınların en çok tercihi olur. Kırmızı turpun tadı biraz acı olduğundan dolayı soyulduğu zaman tüketilmeden önce bir saat kadar suda bekletilmelidir. Suda bekletildikçe acı tadı gideceğinden daha çok severek tüketilir.

  Kırmızı Turpun Faydaları
  Kırmızı turpun faydaları
  • Antioksidan içerdiği için kanserin önlemesinden kullanılır.
  • Karaciğer ve safra kesesi hastalıkların tedavisi için kullanılır.
  • Vücutta ödem oluşmasına engel olur.
  • İdrar çıkmama rahatsızlığına iyi gelir.
  • Sindirimi kolaylaştırdığı için safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Diş ve diş et rahatsızlıkların önlemesine iyi gelir.
  • Saç dökülmesine veya saç uzamasına iyi gelir.
  • Kan şekerini düşürme özelliği olduğu için şeker hastalığın tedavisinde kullanılır.
  • İştahı kapalı olan kişilerin iştahını açar.
  • Böbrek taşı düşüren kişilerin rahatsızlığına iyi gelir.
  • Sindirimi kolaylaştırdığı için zayıflama da kullanılır.
  • Verem hastalığın tedavisinde kullanılır.
  • Stres ve sinirin azalmasına sebep olur.
  • Grip ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Solunum yollarına iyi gelir. 
  • Ağız kokusunu önler.
  • Nefesi tazeler.
  • Ateş düşürücü olarak da iyi gelir.
  • Vücutta bulanan şişlik veya kızarıklara iyi gelir.
  • Ciltte erken görülen kırışıklıkları önler.
  • Kan dolaşımını arttırarak, kan basıncını düzenler.
  • Kabızlığa iyi gelir. 
  • ishal ve gaz sıkıntısına iyi gelir. 
  ]]>
  Yoğurtlu Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/yogurtlu-turp-salatasi.html Wed, 28 Nov 2018 07:36:25 +0000 Yoğurtlu Turp Salatası, kış sebzesi olan turp mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin içerisinde yer almaktadır. Turpu farklı malzemeler ekleyerek çeşitli salatalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca turp özellikle karaciğer açısından Yoğurtlu Turp Salatası, kış sebzesi olan turp mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin içerisinde yer almaktadır. Turpu farklı malzemeler ekleyerek çeşitli salatalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca turp özellikle karaciğer açısından oldukça faydalıdır. Çünkü karaciğerde meydana gelen şişlikleri giderdiği gibi aynı zamanda daha kuvvetli olmasına da yardımcı olmaktadır. Hatta kış aylarında herkesin şikayetçi olduğu öksürüğü önlemede büyük yarar sağlamaktadır. Turp bronşit ve astım hastalıklarının doğal yoldan tedavisi için kullanılmaktadır. Turp salatası hem besleyici hem de kişilerin iştahını açmaktadır. Yapımı oldukça kolay ve besleyici olan bu salatayı günlerinizde ya da eve gelen konuklarınıza hazırlayarak ikram edebilirsiniz. Ayrıca turp hafif acı olan bir sebze olmasından dolayı salata yapacağınız zaman bir miktar tuz ekleyerek ovarsanız turpun acısını kolaylıkla alabilirsiniz. Daha sonra yoğurt ve mayonez ekleyerek turp salatasını yapabilirsiniz. Turp salatasını kırmızı turpla ya da kara turpla hazırladıktan sonra sadece kayık tabağın içerisine yaymak yerine küçük kalıplarda servis tabağına aldığınız zaman görsellik bakımından daha fazla cazip gelmektedir. Turp salatasını hazırlarken mutlaka süzme yoğurt kullanmaya özen gösterin. Çünkü normal yoğurt kullandığınızda turp salatası koyu kıvamda değil biraz cıvık oluyor. 

  Yoğurtlu Turp Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 3 adet orta boy kırmızı turp
  • 1 kase süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1 çay bardağı ince doğranmış salatalık turşusu 
  • 2 diş sarımsak
  • Yeterli miktarda tuz
  • Kırmızı pul biber
  • Nane
  Yoğurtlu Turp Salatası
  Yoğurtlu Turp Salatasının Yapılışı, ilk önce turpları yıkayalım ve ardından kabuklarını soyarak rendeleyin. Daha sonra başka bir kabın içerisine rendelenen turpları koyalım ve bir miktar tuz ekleyerek ovalım. Turpun acısını aldıktan sonra bol su ile yıkayalım ve suyunu sıkalım. Başka derin bir kasenin içerisine rendelenen turpları alalım ve ince bir şekilde doğranmış olan salatalık turşusunu ilave edelim. Bu arada sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin, süzme yoğurdu ve mayonezi ekleyerek karıştırın. Ardından turpları da içine ekleyin ve bir miktar tuz ilave ederek karıştırın. Yoğurtlu turp salatasını servis tabağının içerisine küçük kalıplara koyarak ters çevirin ve yerleştirin. Daha sonra üzerine kırmızı pul biber ve nane serperek servise hazırlayın. Afiyet olsun.
  ]]>
  Turp Yetiştiriciliği https://www.turp.gen.tr/turp-yetistiriciligi.html Wed, 28 Nov 2018 18:51:21 +0000 Turp yetiştiriciliği, farklı şekil, renk ve büyüklüklerde olan yumruları yenilebilen yıllık ve iki yıllık kültür bitkilerine turp adı verilir. Turp, ülkemizde bütün bir yıl boyunca yetiştirilebilen ve her ortama kola Turp yetiştiriciliği, farklı şekil, renk ve büyüklüklerde olan yumruları yenilebilen yıllık ve iki yıllık kültür bitkilerine turp adı verilir. Turp, ülkemizde bütün bir yıl boyunca yetiştirilebilen ve her ortama kolaylıkla uyum sağlayan bir bitkidir. Genellikle iştah açıcı, lezzetli ve kendine has kokusu ile salatalarda garnitür olarak kullanılan turp, bazı ülkelerde ise pişirilerek tüketilir. Bünyesinde yüksek miktarda C vitamini ve sülfür bulunur.
  Ülkemizde turplar; fındık turpu, kestane turpu ve bayır turpu olarak üçe ayrılırlar.
  • Fındık turpu: Şekilleri yuvarlak, basık-yuvarlak, uzun-yuvarlak ve uzun-silindiriktir. Ağırlıkları 5-40 gram arasında ve kabuk rengi kırmızı-beyazdır. Diğer turp çeşitlerine göre daha erken olgunlaşır.
  • Kestane turpu: Şekilleri yuvarlak veya uzun-yuvarlaktır. 150-1000 gram arası ağırlıkta bulunabilirler. Dış kabuk beyaz veya sarımsı bir renk alır.
  • Bayır turpu: Şekilleri yuvarlak veya uzun-yuvarlaktır. Dış kabukları koyu siyah veya koyu kahverengidir. Ağırlıkları 200-2000 arasındadır. 
  Turp bitkisinin morfolojik özellikleri

  Kazık köklü olan turp, kök ve toprak yapısına göre 10-50 santimetre derinliğe kadar inebilir. Bazı türleri üzerinde saçak kökler görülebilir. Bu durum turpun pazarlanabilirliğini olumsuz bir şekilde etkiler. Yaprakları, içte genç yapraklar, dışa doğru ise yaşlı yapraklar görülür. Bu yapraklar tüylü ve kabarcıklı yapıdadır.

  Yetiştirilme koşulları ve şekli 

  Turp, iklim olarak serin ve ılıman havaları seven bir bitkidir. Sıcaklığın artması ile bitki üzerindeki yaprakları da arttırır. Yüksek sıcaklıklar ve uzun gün koşulları, turpu olumsuz yönde etkiler. En ideal turp oluşumu 7-12 saat uzunluğundaki günlerde oluşmaktadır.

  Toprak isteği

  Toprak koşulları bakımından çok seçicidir ve hafif bünyeli topraklarda yetişmektedir. Ağır olan topraklar, turpların geç olgunlaşmasına ve çatlamalara neden olur. Bu da turpun ürün kalitesini olumsuz etkiler. Fındık turpu, tınlı-kumlu toprakları sever. Bayır ve kestane turpu ise tınlı-killi toprakları sever.

  Tohum ekimi

  Turp genellikle tava veya masura şeklinde yetiştirilir. Tava şeklindeki ekimlerde tohumlar toprağa serpme olarak atılır. Masura şekli ekimlerde ise masuraların boyun noktasına tohum atılır. Makine ile de ekim yapılabilir. Tohum ekiminde, tohumun ekim derinliği ve sıklığı da verim açısından önem taşımaktadır. Tohum ekimi çoğunlukla geniş alanlara yapılmaktadır.

  Sulama ve Çapalama

  Tohum ekiminden sonra turpun gelişimine göre sulama ve çapalama yapılabilir. Geniş alanlarda ekili tohumların sulaması yağmur suları ile yapılır. Eğer iklim yağışlı ise çok sulamak bitkiyi olumsuz etkiler. 
  Çapalama bitkinin yapraklarında çıkan zararlı otlar için gerekir. 2 defa çapalama yeterli olacaktır.

  Turp Yetiştiriciliği
  Gübreleme

  Turp bitkisinin gübrelemesinde genellikle mineral gübreler kullanılır. Organik gübrenin tercih edilmemesinin nedeni ise bitkinin yapraklarını fazla büyüterek turpların küçük kalmasıdır.
  Toprak özelliklerine göre gübreleme değişmektedir. En ideal gübreleme ise dekara 6 kg azot, 4 kg fosfor, 9 kg potasyum verilmesidir.

  Hasat

  Eğer bakım işleri düzenli yapılırsa turp hızlıca gelişir. Çeşitlerine göre hasat zamanı değişen turplar, birçok defa hasat edilerek demet veya dökme olarak piyasaya sürülür. Genellikle de demetler halinde satışa sunulur. Hasat zamanı gecikince bitki koflaşır ve pazar kalitesini kaybeder. Bunun yanında aşırı düşük sıcaklıklarda da donma olayları görülebilir. 
  Bunların dışında halk arasınd]]> Öksürüğe Turp Ve Bal https://www.turp.gen.tr/oksuruge-turp-ve-bal.html Thu, 29 Nov 2018 09:04:29 +0000 Öksürüğe turp ve bal, Kış aylarında nezle, grip gibi soğuk algınlığına karşı yapılabilecek turp ve bal ile oluşan öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesi sağlanır. Bu ikili sürekli öksürüklerde ve kuru öksürük Öksürüğe turp ve bal, Kış aylarında nezle, grip gibi soğuk algınlığına karşı yapılabilecek turp ve bal ile oluşan öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesi sağlanır. Bu ikili sürekli öksürüklerde ve kuru öksürüklerde şifa kaynağı olarak kullanılır. Turpta bulunan antibiyotik özelliği sebebiyle vücutta bulunan enfeksiyonlara karşı savunma amaçlı kullanılır. Bu karışımın kış aylarında sık sık kullanılması gerekir. Kanı temizleme özelliği bulunan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Siyah turp ile oluşturulacak  kür sık sık uygulandığı zaman vücutta bulunan enfeksiyon ve gribal öksürük gibi problemlerin vücuttan atılmasını sağlar.

  Siyah turpun faydaları
  • Siyah turp bağışıklık sistemini güçlendiren; soğuk algınlığı, öksürük, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılır.
  • Ayrıca kansere karşı koruyucu etkisine sahip olduğundan dolayı kanda bulunan zehirli maddeleri temizler ve idrar söktürür.
  • Bu bitki romatizmal hastalıklara, kalp ve damar sertliğine oldukça faydalı bir bitkidir.
  • İçerisinde bulundurduğu ısıtıcı özelliğinden dolayı özellikle de boğaz hastalıklarında oldukça etkili bir tedavi şekli olarak kullanılırken; öksürük gibi problemlerde büyük faydalar sağlar.
  • Turp içerisinde bulundurduğu maddeler sebebiyle astım hastalarının solunumunu düzenleyici etkiye sahiptir.
  • Turp bitkisi tüketildiğinde diş etlerinde bulunan kanamaları giderir ve diş etlerini güçlendirerek geri çekilme gibi olayları engeller.
  İçerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller dolayısıyla sık sık sofralarda bulundurulması gereken gıdalar arasında yer alır. Siyah turpun öksürüğe karşı oldukça faydası vardır. Boğazda bulunan enfeksiyonların giderilmesinde ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi etkisinden dolayı kullanıldığı zaman vücutta olan bakteri ve enfeksiyonları yok etmesi sebebiyle tedavi amaçlı kullanılır.

  Öksürüğe Turp Ve Bal
  Öksürüğe karşı yapılacak turp kürü
  Bu yapacağımız uygulama oldukça faydalı olup, yeterli sürede uygulandığı zaman oldukça büyük şifa kaynağı olarak kullanılır. Yapacağımız bu kür için gerekli olan malzemelerimiz şöyledir:
  • 1 adet büyük boy kara turp 
  • 1 tatlı kaşığı bal
  Öncelikli olarak yapacağımız bu yöntem sayesinde elde edeceğimiz turpun suyu ile vücutta bulunan kuru öksürük ve grip gibi salgınlardan kurtulmuş oluruz. Bu işlem için turpun kapağını keserek içini bıçak yardımıyla veya kaşık yardımıyla oymak gerekir. Oyduğumuz turpun parçalarını atmayarak salata gibi gıdaların içerisinde değerlendirebiliriz. Siyah turpu oyduktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı bal koyarız. Bal yoksa içerisine toz şeker koyarak kestiğimiz turpun kapağını üzerine kapatarak; bir gün bekletiriz. Bir gün sonra turpun suyu çıkınca suyunu alarak öksürük olan kişinin içmesi sağlanır. Öksürüğü olan kişinin öksürüğünün azaltılması sağlanır. Yaptığımız turpun suyunu aldıktan sonra turpun içerisine tekrar bal koyarak ertesi gün tekrar suyunun çıkmasını sağlarız. Bir turpa iki sefer bu uygulama yaparak kullanabilir. Bu yapacağımız işlemi yedi gün boyunca tekrarlayarak uyguladığımız takdirde öksürük olan kişinin öksürüğünde azalmalar gözlenir. Ancak sürekli tekrar eden öksürük için doktor kontrolü gerekir.
  ]]>
  Turp Yaprağı https://www.turp.gen.tr/turp-yapragi.html Thu, 29 Nov 2018 10:21:32 +0000 Turp Yaprağı, A vitamini, B6, B9, C, E vitaminlerini içinde barındıran ve kalsiyum mineralleri açısından çok iyi bir kaynak olmasıyla bilinir. Turp yaprağı göz ile akciğer sağlığına da çok iyi gelmektedir. Bunun Turp Yaprağı, A vitamini, B6, B9, C, E vitaminlerini içinde barındıran ve kalsiyum mineralleri açısından çok iyi bir kaynak olmasıyla bilinir. Turp yaprağı göz ile akciğer sağlığına da çok iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra en önemli özelliğinden biride bağırsağı temizleyip bağırsağın içindeki paraziti boşaltmasıdır.Çok besleyici olan turp yaprağı Türk mutfağında sebze olarak ta kullanılmaktadır. Tüketimi ıspanak sebzesiyle aynı orandadır. Turp yaprağı genellikle salata yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çok lezzetli olan kavurması da yemek olarak yapılabilmektedir. Diğer kullanım yerleri ise; çorbada ve  börekte yapımında da kullanıldığı görülmüştür. Ancak her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi turp yaprağının fazlası da zararlı olabilir.

  Turp Yaprağı

  Turp yaprağı tüketiminde bazı sağlık problemi olan insanlar dikkat etmelidirler. Örneğin fazla gazı olanlar veya vücudunda demir eksikliği olanlar çok az miktarda tüketmelidirler. Bunun yanında açık yarası olanlar, ülser ve bağırsaktan kaynaklı bir sağlık problemine sahip olanlar turp yaprağını asla kullanmamalıdırlar. Turp yaprağı tüketen insanlarda ishal görüle bilinirken, bu yaprağın aşırı tüketimi sırasında kişinin vücudundaki demir ve kalsiyum gibi minerallerin vücuttan dışarı atılmasına neden olur, buda vücudumuzda ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Turp yaprağının içinde yüksek oranda oksalat vardır. 

  ]]>
  Kırmızı Turp https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turp.html Fri, 30 Nov 2018 04:46:11 +0000 Kırmızı turp, turpgiller familyasından olan sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Depo gövdeli bir bitkidir. Tüketilen kısmı, bitkinin gövdesidir ve toprak altındadır. Kırmızı Kırmızı turp, turpgiller familyasından olan sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Depo gövdeli bir bitkidir. Tüketilen kısmı, bitkinin gövdesidir ve toprak altındadır. Kırmızı turp, dünyada Avrupa ve Japonya'da yetiştirilir ve yılın tüm ayları bulunur. Ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Kırmızı turplar ılık ve serin iklim bitkileridir. Hasat 3-4 haftada gerçekleşir. 1-2 hafta aralıklarla ekim yapılırsa hasat dönemi uzatılabilir. Daha çok salatalarda kullanılır. Çok sert bir gövdesi olduğu için rendelenerek veya yemeklerde haşlanarak tüketilir. Bunun dışında turşularda sık kullanılan turp sağlık açısından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Kırmızı turp çiğ olarak tüketildiğinde ağız kokutmasıyla ünlüdür. 100 gram turpta çoğu karbonhidratlardan gelen 16 kalori vardır.

  Faydaları

  Kırmızı turp, içeriğinde bol miktarda A, C, K, B2, B6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum, fosfor, selenyum, magnezyum gibi bir çok mineral barındırır. Vücut metabolizmasının korunmasında önemli rol oynar. Bu özellik aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine de fayda sağlamaktadır. Ayrıca içeriğindeki zengin lifler sayesinde cildi toksinlerden korur ve daha uzun süre taze ve yumuşak kalmasını sağlar. Cilt üzerinde meydana gelen iltihaplanma ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde önemli bir görev üstlenir. Bu lifler aynı zamanda sindirim sistemi organlarına fayda sağlar. Mide ve bağırsak sağlığına katkıda bulunur. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını giderir. İdrara çıkışı hızlandırır ve ödem söktürücü etki sağlar. Düzenli olarak kırmızı turp tüketimi saç sağlığı için çok faydalıdır Saçların dökülmesini engelleyerek, saç köklerini sağlamlaştırır. Bunun yanında kepek sorunlarını giderir. Saç sağlığını korumada turp suyunun içeriğindeki demir önemli rol oynar. Kırmızı Turpİçeriğindeki  A,C ve K vitaminlerinden dolayı hücrelerin yapılanması, hasarlı hücrelerin onarılması gibi bir çok alanda hücre sağlığına yardımcı olur. Kas sağlığını korur. Kırmızı turpun en önemli faydalarından bir tanesi de vücuda  alınan potasyum sayesinde tansiyona karşı koruyucu özellik taşımasıdır. Turpun içinde ayrıca yüksek oranda folat bulunur. Folat, DNA onarımında kullanılmaktadır. 2 adet turptan, günlük folat ihtiyacının yüzde 7′sini karşılanabilmektedir. 


  ]]>
  Turp Diyeti https://www.turp.gen.tr/turp-diyeti.html Fri, 30 Nov 2018 17:21:59 +0000 Turp Diyeti hem gün içinde sizi tok tutucu özelliğe sahiptir. Hem de turpun bir çok hastalığa da aynı zamanda yararı  vardır. Bu yarar sağladığı hastalıklar ise kalp hastalıklarına, tiroit hastalıklarına ve kolesterol hasta Turp Diyeti hem gün içinde sizi tok tutucu özelliğe sahiptir. Hem de turpun bir çok hastalığa da aynı zamanda yararı  vardır. Bu yarar sağladığı hastalıklar ise kalp hastalıklarına, tiroit hastalıklarına ve kolesterol hastalıklarına faydası vardır. Kilolu insanların hayali hep yesek yesek kilo almasak hayalidir. Artık bu yiyecek sadece hayallerde değil. Bunu sağlayabileceğiniz tek  yiyecek turptur. Diyet yapan insanların turpu sofralarında daha çok bulundurmaları gerekir.

  Turpun Zayıflatmasının Nedenleri:
  • Turp sert bir sebzedir. Bu yüzden çiğneme duygusunu tatmin eder. Acıktığınızda ufak bir turpu dilimleyip üzerine limon sıkıp yiyin. Saatlerce yemek yemiş gibi hissedip tok olduğunuzu hissedeceksiniz. 
  • Turpta kan şekerini yükselten madde çok düşük seviyedir. Bu yüzden de sizi tok tutacaktır. 
  • Turp lifli bir sebze olduğu için mide de sindirilmesi geç olduğundan da tok tutar.
  Turp Diyeti
  Turpun zayıflatmasından yana bir de doğal ilaç da diyebiliriz. Mesela kolesterolü dengeler. Kış aylarında gripten korunmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için çok önemli bir besindir. Bol C vitamini içerir. Turp iyot açısından zengin bir sebzedir. Bu yüzden guatr hastalığına da iyi gelir. DNA ve RNA onarımına da iyi gelir. Kırışıklıklar geç çıkar. Yaşlanmayı geciktirir.  Aynı zamanda kalbi de korur. Tansiyonu da dengeler. 

  Anlatmak istediğim diyet yapacak olanlar turp ile çok iyi bir şekilde kilo verirsiniz. Kilo vermenin yanı sıra sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşama sahip olursunuz. 
  ]]>
  Turp Otu Salatası https://www.turp.gen.tr/turp-otu-salatasi.html Sat, 01 Dec 2018 02:06:11 +0000 Turp Otu Salatası, yabani otlar arasında en kolay rastlanan otlar arasında gelen turp otu kendi kendine yetişen yabani ot türleri arasındadır. İri  dişli kenarlarının yanı sıra tüylü yapraklara sahip olan bu yabani bitki doğad Turp Otu Salatası, yabani otlar arasında en kolay rastlanan otlar arasında gelen turp otu kendi kendine yetişen yabani ot türleri arasındadır. İri  dişli kenarlarının yanı sıra tüylü yapraklara sahip olan bu yabani bitki doğada kolaylıkla kendiliğinden yetişebilmektedir. İlk bakıştı hardal otunu anımsatan görüntüsünün yanı sıra hardal otu sarı çiçeklerle bezenirken turp otu daha değişik beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Turp otu hemen hemen tüm dünya ülkelerinde yetişebilen yabani otlardan en önemliler arasında yer almaktadır. Özellikle Ülkemizde ege mutfağında sıklıkla ve sevilerek tüketilen turp otu ile genellikle haşlandıktan sonra limon ve zeytinyağlı turp otu salatası büyük beğeni toplamaktadır. Ayrıca haşlanan turp otunun yumurta ile hazırlanan kavurması da oldukça meşhurdur. Genel olarak yetiştiği yerler ise meyve ve sebze bahçeleri, tahıl tarlaları, yol kenarları ve kırlarda kendiliğinden yabani olarak yetişmektedir. Turp otunun tadı çiğ olarak tüketilirse rokaya benzemektedir. Bu yüzden hafif acımsı ve baharatlı tadı nedeni ile haşlanarak tüketilmektedir. İnsan sağlığı acısından özellikle iştah açıcı ve idrar söktürücü özelliklerinin yanı sıra karaciğeri güçlendirir.  Nefes darlığı, bronşit ve astıma iyi gelirken böbrek taşlarının düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca vücudu canlandırıcı, ağrı kesici ve sinirleri yatıştırıcı özelliğinden de faydalanmak için turp otu salatasını sıklıkla tüketmekte fayda vardır.

  Turp Otu Salatası
  Turp Otu Salatası İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 kilo kadar turp otu
  • 1 adet limon suyu
  • 1 kahve fincanı kadar sıvı yağ
  • Yeteri kadar tuz
  Turp Otu Salatası Hazırlanışı

  Turp otu salatası hazırlamaya ilk olarak toplanmış turp otlarını temizleyerek  başlayalım. Temizleme aşamasında turp otunun sert ve kalın dalları ve kökünü keserek atalım. Ardından taze yapraklarını bol su altında iyice yıkadıktan sonra suyunun süzülmesi için bir süzgeç içine alarak bekletelim. İyice süzülen turp otlarını bıçak kullanmadan elimizle yaklaşık olarak parmak uzunluğunda parçalara bölelim. Daha sonra turp otlarını haşlamak için uygun bir tencereye 1,5 2 litre kadar su ilave ederek kaynamaya bırakalım. Haşlama suyumuz kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave ederek iyice kaynayan suyun üzerine doğranmış turp otlarını atarak haşlayalım. haşlama sırasında otların renginin değişmemesi için tencerenin kapağını açık bırakarak otların sapları yumuşayıncaya kadar kısa zaman içinde haşlayalım. Uygun bir kabın içini soğuk su ile doldurarak haşlama suyundan alacağımız otları bir delikli kepçe yardımıyla alarak soğuk suyun içine atalım. Ardından soğuk suyun içinden süzerek çıkardığımız turp otlarını servis tabağına alarak üzerine 1 adet limon suyu, 1 kahve fincanı kadar sıvı yağ ve bir miktar tuz ilave ederek hazırladığımız sosu döküp karıştırarak hazır hale gelen turp otu salatasını servis yapalım. Afiyet olsun
  ]]>
  Fındık Turp https://www.turp.gen.tr/findik-turp.html Sun, 02 Dec 2018 00:53:32 +0000 Fındık Turp, sebzeler grubuna giren bir bitkidir. Turp iki yıllık bir sebzedir.Turp ülkemizde yıl boyunca ekilip yetiştirilen ve değişik yetiştirme koşullarında rahatlıkla yetiştirilen bir bitkidir. Turp Anadolu bölgesi Akdeniz Fındık Turp, sebzeler grubuna giren bir bitkidir. Turp iki yıllık bir sebzedir.Turp ülkemizde yıl boyunca ekilip yetiştirilen ve değişik yetiştirme koşullarında rahatlıkla yetiştirilen bir bitkidir. Turp Anadolu bölgesi Akdeniz bölgesi ve Asya da yoğun şekilde yetiştirildiği bilinir. Kırmızı, beyaz ve siyah renkli turp da yetiştirilmektedir. Özellikle iştah açıcı ve acımtırak bir lezzete sahip olan turp C vitamini deposudur. Ülkemizde yıllık 145 ton fındık turp üretimi yapılır. Turp kazık köklü bir bitkidir.Bu bitkinin yaprakları iç taraflarında genç yaprakları dış taraflarında ise yaşlı yaprakları yer  alır.

  Fındık Turp Özellikleri: 
  Uzun silindir, uzun yuvarlak, uzun konik, uzun basık çeşitleri mevcuttur. Yetiştirilen küçük yuvarlak turp çapı yaklaşık olarak 3 cm, uzunluk 6 cm olur. Ağırlık olarak maksimum 40 gr arasında olur. Bu turplar renk olarak kırmızı veya beyaz olmaktadır.Yetiştirilen diğer turplar arasında daha kısa sürede olgunlaşır. Fındık turplar bazı çeşitlerinde ağırlık boy ve çapları değişkenlik gösterebilir. Bunlar ağırlık olarak 120-150 gr arasında olur.

  Yetiştirme Şekli Ve Koşulları:
  Fındık turp çok fazla sıcak havayı sevmez, tam tersi serin iklim sebzesi olarak bilinir. Sıcaklık yükseldikçe sebze üzerinde yaprak sayısı arttığı için turpun oluşumunu ve büyümesini engeller. Uzun günlerde bitkiler çiçeklenme evresine girer ve bu sebepten dolayıda turp oluşumu gecikir. Onun için yetiştirme dönemi iyi ayarlanması gerekir. Turpun en iyi gelişimi 7-12 saatleri arasında olan gün uzunluğunda olur. Toprak yönünden en çok sevilen toprak cinsi tınlı toprakları sever. Diğer toprak türleri ise turpların geç olgunlaşmasını ve turplar da çatlaklar meydana getirir verim düşür ve ürün kalitesi bozulur. Turp tohum ekimi ile yetiştirilir bu nedenle toprak iyi seçilmelidir. Fındık turpları yaklaşık olarak tohum dikimi 1,5-2 cm derinliğe ekilmeli, ara mesafesi ise 3- 5 cm olmalıdır. 

  Fındık Turp
  Ekimden sonra turplar 3-5 hafta içerisinde olgunlaşır hasat edilebilir. Turp yetiştirmek için genelde mineral gübreler de kullanılır. Dekar başına 4 kg fosfor 9 kg potasyum ve 6 kg azot verilmesi turp gelişim için önemlidir. Düzenli bakım yapılması halinde turp gelişimi daha hızlı olur. Fındık turpları genellikle demet şekline getirilerek satışa sunulur. Hasat zamanı da çok önemlidir hasat gecikirse turpun dokusu odunlaşır, buda pazar yani alıcı kalitesini düşürür. Fındık turplarında dekara 1,5-2 ton düşer. Sağlık ve hekimlik konularında turp ses kısıklığının açılması, idrar söktürmede, safra ve böbrek taşlarını düşürmede, bronşit, öksürük ve bademcik iltihaplarında çok yararlı olduğu bilinir. Ayrıca turp suyu bal ile karıştırıldığında ise mideyi temizlediği ve hazmı kolaylaştırdığı kabızlığa iyi geldiği bilinir. Karaciğeri ve diş etlerini de güçlendirir.


  ]]>
  Eşek Turpu https://www.turp.gen.tr/esek-turpu.html Sun, 02 Dec 2018 02:14:31 +0000 Eşek Turpu, çentiyan ve küşad otu olarak da bilinir. Çok fazla kullanılan ve oldukça şifalı bir bitkidir. Eşek turpunun,2 türü bulunmaktadır. Bu şifalı bitki daha fazla, kar yağan dağlarda yetişmektedir. Kar suyu ile beslene Eşek Turpu, çentiyan ve küşad otu olarak da bilinir. Çok fazla kullanılan ve oldukça şifalı bir bitkidir. Eşek turpunun,2 türü bulunmaktadır. Bu şifalı bitki daha fazla, kar yağan dağlarda yetişmektedir. Kar suyu ile beslenen bu bitki, bir çok hastalığa devadır. Bir çeşidi, karlı dağların içinde yetişmektedir. Eşek turpunun kökü kırmızı, yaprağı ise ceviz yaprağına benzemektedir. Meyvesi ise,çanak şeklindedir. Kökü tam bir şifa kaynağı olan eşek turpunun en faydalısı, kırmızı renkte olanı ve meyvesinde hoş bir koku olanıdır. Eşek turpunun, kök  kısmı havanda ezilir ve ezilmiş kök yaklaşık beş gün suda bekletilir. Beş gün sonra, eşek turpunun kökünü şifalı olarak kullanabilirsiniz. Fakat bu ezilmiş kökü önerilen ölçüde kullanılmalıdır. Fazla miktarda kullanımı faydasını arttırmaz, aksine zarar verebilir. 

  Çok eski zamanlarda,eşek turpunun kökü çocuğunu düşürmek isteyen kadınların, rahimine yerleştirilip, bebeğin düşmesi sağlanırdı. Fakat günümüzde,bu tür riskler göze alınmamaktadır. Zehirli hayvanların sokmasında ve ısırmasında balla yapılıp,suyla karıştırılarak kullanılmaktadır. Yapılan bu karışımı, zehirli hayvanın soktuğu veya ısırdığı yere pansuman yaparak uyguladığınızda, faydasını göreceksiniz. 

  Eşek Turpu
  Eşek turpunun, daha bir çok faydası vardır. Midedeki ağrıları geçirmesi, zatülcenp hastalığının tedavisinde kullanılması ve karaciğer rahatsızlıklarındaki olumlu etkisi bunlardan bazılarıdır. 
  Şifalı bitkilerle çalışan eski alimler,  kadınlarda durdurulmayan kanamalar için, eşek turpu ile kınanın karıştırılarak ele sürmek gerektiğini söylemişler. 

  Eşek turpunun kökünü,un haline gelene kadar dövdükten sonra, aknelerin ve yaraların üzerine de sürebilirsiniz. 
  Eşek turpunun olması gerekenden fazla tüketilmesi,midede sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple eşek turpunun çok fazla faydası da olsa,doktor kontrolünde ve onun önerdiği miktarda tüketilmesi doğru olacaktır. 
  ]]>
  Turp Kürü https://www.turp.gen.tr/turp-kuru.html Sun, 02 Dec 2018 23:09:24 +0000 Turp kürü, güçlü bir antioksidan olan turp sağlığı temsil eden bir sebzedir. Vücut sağlığına birçok anlamda katkıda bulunan turp, yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sa Turp kürü, güçlü bir antioksidan olan turp sağlığı temsil eden bir sebzedir. Vücut sağlığına birçok anlamda katkıda bulunan turp, yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Folik asit, fosfor, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Böbrek sağlığı, solunum yolları sağlığı başta olmak üzere daha pek çok alanda faydalıdır. Turp ağız kokusuna karşı iyi gelir. Nefesi tazeleme özelliği olan turp, kan dolaşımını düzenler, kabızlığa karşı iyi gelir. Antioksidan etkisi ile cildi yaşlılık izlerine karşı korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp ve damar sağlığını korur. Turp, salatalarda, yemekler kullanılabileceği gibi direk olarak ya da kür şeklinde de kullanılabilir.

  Saç uzatmak için turp kürü

  Turp suyu saçların kolay uzamasını sağlayan, yıpranmış saçları onarıcı özelliği olan, saç kırıklarını gideren bir üründür. Turp sadece saçlar için değil tüm vücut için faydalıdır. C vitamini, K vitamini, bakır, çinko, kalsiyum, manganez gibi faydalı mineraller bakımından zengin olan turp, bu özelliği sayesinde saç derisinde oluşan problemleri gidererek saçların güçlenmesini sağlar. Saç üzerindeki en önemli etkisi ise saçların çabuk uzamasıdır. Saç uzatmak için hazırlanacak kürün siyah turp ile yapılması gerekir. Çünkü siyah turp kırmızı turpa göre iyot ve kükürt bakımından daha zengindir.

  Saç uzatmak için turp kürü

  Orta boy siyah turp yıkandıktan sonra kabukları ile beraber rendelenir. Rendelenen turp uygun bir tencereye alınır ve üzerine 3 su bardağı su eklenir. Tencere ocağa alınarak 30 dakika kadar kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınıp, soğumaya bırakılır. Turp suyu ılıdıktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülür. Posasından ayrılan suyun içine 1 tane yumurta sarısı ilave edilip iyice çırpılır. Hazırlanan karışım saç dipleri başta olmak üzere tüm saça yedirilir. Saçlara 5 dakika kadar masaj yapılarak bir bone yardımı ile saçlar kapatılır. En az 3 saat bekletildikten sonra bol su ile yıkanır. Saç uzatmak için turp kürü haftada üç defa uygulanabilir.

  Turp kürü başlangıçta saçlarda dökülmeyi arttırabilir. Fakat bu gayet normaldir. Dökülen saçlar ölmüş ya da canlılığını yitirmiş olan saçlardır. Turp küründen faydalanabilmek için kürün haftada üç defa düzenli bir şekilde uygulanması ve bir ay devam edilmesi gerekir. Bir ay sonunda 2 hafta ara verilmelidir. Turp kürünün saçlar üzerindeki etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

  Turp Kürü

  Öksürük için turp kürü

  Özellikle soğuk havalarda bir türlü geçmeyen öksürük için tavsiye edilen doğal bir kürüdür. Öksürük ile beraber boğazlarda oluşan tahrişi, ağrısı ve şişliği de giderici etkisi vardır. Basit malzemelerle kolaylıkla hazırlanıp, kullanılabilecek olan turp kürü çocuklar için de kullanılabilir.

  Öksürük ve boğaz problemleri için 1 tane kara turp, 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz zencefil kullanılır. Kara turp yıkandıktan sonra üst kısmı kesilir. Oyma bıçağı ile turpun içi oyulur. Oyulan turpun içine bal eklenir. Alt tarafından delinip, üst tarafına kesilen parça kapak gibi kapatılır. Bu şekilde turp bir gece boyunca bekletilir. Turptan sızan sıvı günlük olarak içilir. Kür inatçı öksürük ve üst solunum yolu hastalıkları için oldukça etkili bir reçetedir. Mide ile alakalı sorun yaşayan kişiler için turp kürü tavsiye edilmez.

  ]]>
  Turp https://www.turp.gen.tr/turp.html Mon, 03 Dec 2018 22:14:37 +0000 Turp, yuvarlak veya silindir bir yapıya sahip, gövdesi toprak altında olan, uzun köklü bir bitkidir. Turp içerisinde 18 kromozom mevcuttur. Turpgiller ailesindendir. Sebze olarak tüketilmektedir. Etli bir meyveye sahip ve çoğun Turp, yuvarlak veya silindir bir yapıya sahip, gövdesi toprak altında olan, uzun köklü bir bitkidir. Turp içerisinde 18 kromozom mevcuttur. Turpgiller ailesindendir. Sebze olarak tüketilmektedir. Etli bir meyveye sahip ve çoğunlukla beyaz renktedir. Turp depo gövdeli bir bitki türüdür. Yenilen kısmı bitkinin gövde kısmıdır. Turp bitkisinin meyvesi ve yaprakları toprak üstünde yetişmektedir.

  Turp tarihine bakıldığında Roma ve Hellenistik dönemlerine dayanıyor. O dönemlerde çok yaygın olan bir bitkidir. Fakat o dönemlerden öncesine ait herhangi bir bulgu yok. Turpgillerden olan ve onun yabani şekillerinden şalgam ve hardalotu türleri de mevcuttur. Bu türler Avrupa ve Batı Asya da çok fazla bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki turpun evcilleşmesinin bu alanlarda meydana gelmiş olacağı düşünülür.

  Turp üretiminin gerçekleşmesi için, tam güneş alabilen ve ışığın çok olduğu yerlerde yetiştirilmektedir. Kumlu toprakları sever. PH değeri 7 civarlarında üretimi yapılır. Yazın üretilen turplar çabuk olgunlaşır. Çimlenme evresi üç veya yedi gündür. Üç veya dört hafta içerisinde de olgunlaşan turplar hasat edilir. Turp tohumlarının ekme derinliği kökün büyüklüğüne göre değişir. Küçük kökler için bir santimetre yeterlidir. Büyük kökler için dört santimetre ekilme derinliği yeterli olacaktır. Turpu her mevsim bulabilirsiniz. En sulu olduğu zamanlar kış mevsimleridir.

  Turpun besin değerine gelindiğinde ise içerisinde C vitaminini bol barındırır. B2 ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Kalsiyum ve bakır açısından da yeterli düzeyde mevcuttur. Ayrıca folik asit ve potasyum mineralleri açısından da zengindir. 100 gr turp içerisinde 16 kalori vardır. İştahların açılmasına yardımcı rol oynamaktadır.

  Turp

  Turpun Yararları,

  • Turp yiyen yeni doğum yapan kadınların sütünü arttırdığı görülüyor. 
  • Turpun sindirime yardımcı olduğu biliniyor. Çünkü içerisindeki bileşenler safra sıvısının artışına yardımcı olur. 
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. 
  • Öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir. 
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. 
  • Turpun soğuk algınlığı esnasında vücudun direncini arttırılmasına yardımcı oluyor. 
  • Nefesi tazelenmesine yardımcı olur. 
  • Ağız kokusunu önlemektedir. 
  • İnsan vücudunda kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. 
  • Yaz aylarının kabusu olan sivrisinek ısırıklarına karşı antikor özelliği taşır. Isırılan yere turpu sürün kaşıntının ve şişliğin giderilmesine yardımcı olur. Ateşin düşürülmesine yardımcı olur. 
  • Ciltte meydana gelen deri deformasyonlarını geciktirir. 
  • Turp insanlardaki stresi azaltır. 
  • Turp tüketimi kansere ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Kuvvetli bir antioksidandır. İçerisinde lif fazladır. Ve kalori açısından da azdır. Bundan dolayıdır ki kilo vermede yardımcı bir sebzedir. 
  • Besin lifi açısından zenin olduğu için şeker rahatsızlığını önlemede azaltıcı bir etkiye sahipti. 
  • Turp, kolon kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı bir kaynaktır. Folik asit açısından zengin bir besin olduğu için meme kanseri riskinin azaltılmasında önemli rol oynar. 
  • Folik asit barındırmasından dolayı pankreas kanseri hastalığını engellemede yardımcı olur. 
  • Diş eti sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Turp içerisindeki folik asit sayesinde al kan gözesi üretiminde destekleyici rol üstlenir. Kansızlığa karşı koruma sağlayan bir vitamindir. 
  • Turp içerisinde fosfor bulunmaktadır. Fosfor ise kemik sağlığı açısından önemli bir mineraldir. 
  • Kırmızı turpun idrar sökücü özelliği vardır. 
  • Turp suyunun özelliklerinden bir tanesi de tuvalete çıkmayı sağlar. 
  • Turp vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur ve böbreklerin temizlenmesini sağlar. 
  • Turp, böbrek ve idrar yollarında oluşan mikropların meydana gelme]]> Beyaz Turp https://www.turp.gen.tr/beyaz-turp.html Tue, 04 Dec 2018 07:12:30 +0000 Beyaz turp, hem kahvaltılarda hem de yemeklerin yanında tüketilen ve aynı zamanda oldukça lezzetli olan bir bitkidir. Ülkemizde de yetiştirilen bu mükemmel lezzet, insanların birçok sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilmektedir Beyaz turp, hem kahvaltılarda hem de yemeklerin yanında tüketilen ve aynı zamanda oldukça lezzetli olan bir bitkidir. Ülkemizde de yetiştirilen bu mükemmel lezzet, insanların birçok sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle beyaz turpla yapılan kürler, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman faydaları görülebilir. Beyaz turpun insan sağlığına bu şekilde olumlu etkiler yapmasının en büyük nedeni içeriğidir. İçerdiği birçok mineral ve vitamin sayesinde bu bitki, doğal bir ilaç gibi kullanılabilir. Üstelik bir bitki olması nedeni ile insanların çok büyük bir kısmında herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır. Bu durum nedeniyle çocuklarınıza ya da yaşlı insanlara bu bitkiyi yedirebilirsiniz. Beyaz turp içerisinde diğer turplara göre C vitamini çok yüksek seviyede bulunmaktadır. Bu mükemmel bitki, C vitamini açısından zengin olduğu için insanlarda özellikle soğuk algınlığı olmak üzere bu gibi hastalıkların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Beyaz turp, aynı zamanda diğer solunum yolu hastalıkları içinde oldukça etkilidir. Bu nedenle nefes darlığı ya da akciğer hastalıkları gibi problemlerde beyaz turp alınabilir. Günümüzde bulunan lifli yiyecekler arasında beyaz turp, insanlarda sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olarak özellikle kabızlık sorunu çeken kişilerde bile etkisini göstermektedir. Eğer sizlerde diyet yapıyorsanız ya da sindirim sorunu yaşıyorsanız, mutlaka beyaz turpu günlük olarak belli bir miktar tüketmelisiniz. 

   Beyaz turpun içeriği:
   • Beyaz turp içerisinde çok fazla sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller arasında özellikle A vitamini, B16 vitamini ve C vitamini çok dikkat çekmektedir. bu vitaminler nedeni ile özellikle gelişimi hızlanması için çocuklarda etkilidir. 
   • Beyaz turpun içeriğinde besin lifi bulunmaktadır. Yarım kase kadar dilimlenmiş turp içerisinde bir gram kadar besin lifi bulunur. Bu oran ilk başta sizlere az gelebilir. Fakat bu konuda uzman olan kişiler, bu miktardaki besin lifinin insanlar için günlük yüzde dört kadar besin lifi için yeterli olduğunu söylemektedir. 
   • Folik asit, aynı zamanda folisin olarak bilinmektedir. Suda çözünen vitaminler arasında bulunan bu mükemmel madde özellikle hamilelerde düşük riskini oldukça azaltmaktadır. Bu nedenle beyaz turpu en çok hamile olan insanlar tüketmelidir. Böylece çok daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. 
   • Beyaz turp içerisindeki fosfor oranı da dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmaya göre 100 gram kadar beyaz turp içerisinde 20 mg kadar fosfor bulunur. bu oran aslında oldukça iyidir. İnsanlarda kemik ve diş sağlığında çok büyük etki yapmaktadır. 
   Beyaz Turp
   Tüm bu maddelerin yanında daha az miktarda da olsa beyaz turp içerisinde; bakır, çinko, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, folat, niasin, protein, selenyum, omega 3 yağı, omega 6 yağ asitleri ve son olarak şeker bulunur. 

   Yapılan araştırmalara göre günümüzde birçok uzman insanların beyaz turpta dahil diğer birçok turp çiğ olarak tüketmelerini söylemektedir. Çünkü turp çiğ olarak tüketildiğinde içerdiği vitamin ve besinleri daha etkili bir şekilde vücuda aktarabilmektedir. Bunun yanı sıra turpun bulunmadığı zamanlarda turp yiyebilmek için kişilerin beyaz turp zamanında bu turplardan turşu yaparak daha sonraki zamanlarda yiyebileceğini bilmelisiniz. 
   ]]>
   Japon Turpu https://www.turp.gen.tr/japon-turpu.html Wed, 05 Dec 2018 02:10:48 +0000 Japon Turpu, Ülkemizde bulunan siyah veya kırmızı turplarla tam olarak benzerlik gösteren Japon turpu, genellikle Asya ülkelerinde tüketilir. Beyaz renkte olan bu turpun tadı siyah ve kırmızı turpa göre daha az acıdır. Japon Turpu, Ülkemizde bulunan siyah veya kırmızı turplarla tam olarak benzerlik gösteren Japon turpu, genellikle Asya ülkelerinde tüketilir. Beyaz renkte olan bu turpun tadı siyah ve kırmızı turpa göre daha az acıdır.

   Japon turpunun tohumları, genellikle ekim ve şubat ayları arasında önceden sürülmüş ve ticari gübre atılmış arazilere ekilerek yetiştirilir. Ekilecek alanların gübrelenmesi Japon turpunun yetiştiriciliğinde verimi oldukça artırır.

   Japon turpunun sulaması, turpların çatlamaması için oldukça önemlidir. Sulama işlemi iklim şartlarına göre hasat mevsimine kadar 4 ya da 6 defa yapılabilir.

   Japon turpunun verimi ve hasadı, ekilen arazilerden 3 tona yakın verim elde edilebilmektedir. Fakat bu oran turpun yetiştirilme koşulları ve çeşitlerine göre değişebilir.

   Japon turpu çok lezzetli bir  sebze  olduğu için ekmek arasında tuzlanarak yenilebilir. Japon turpunun yaprakları, sebze yemekleri gibi doğranarak yemek olarak, tohumların ise balıkları lezzetlendirmek amacıyla, salata ve çorbalarda baharat  yerine kullanılabilir.
   Ayrıca bu turp taze olarak turşu yapımında ve salatalarda, haşlanarak veya soslanarak da tüketilebilir. İçerisinde yağ ve şeker bulundurmayan bu turp muhteşem bir kokuya sahiptir. Besin değerleri yüksek olmasına karşılık kalorisi düşük olan Japon turpu kalsiyum, folik asit ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Sağlığa birçok faydası olan bu turpu pazarlarda ve marketlerde bulabilirsiniz.

   Japon Turpu
   Japon turpunun sağlığa faydaları;
   • Yüksek miktarda kalsiyum içermesi nedeniyle kemik hastalıklarına karşı vücudu korur ve kemiklerin yapısını güçlendirir.
   • Folik asit açısından oldukça zengin bir bitki olması nedeniyle kansızlık sorununu azaltır.
   • Cilt ve saçlarda oluşan kuruluğu gidererek vücudun nemlenmesine yardımcı olur.
   • Sindirimi kolaylaştırır ve  mideyi ülsere karşı korur. 
   • Kirli kanı temizler 
   • Sakinlik ve dinginlik verir.
   • Stresi azaltır ve uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.
   ]]>
   Yaban Turpu https://www.turp.gen.tr/yaban-turpu.html Wed, 05 Dec 2018 22:52:58 +0000 Yaban turpu, turpgiller ailesine mensup bir bitkidir. Bu turp türü, mucizevi etkileriyle insan sağlığı için kullanılan bir bitkidir. Yaban turpu, aslında günümüzde daha az kullanılan bir meyvedir. Çünkü günümüzde turp, Yaban turpu, turpgiller ailesine mensup bir bitkidir. Bu turp türü, mucizevi etkileriyle insan sağlığı için kullanılan bir bitkidir. Yaban turpu, aslında günümüzde daha az kullanılan bir meyvedir. Çünkü günümüzde turp, daha iyi koşullarda yetiştirilerek daha lezzetli bir şekilde soframıza gelmektedir. Fakat yaban turpu, dağlarda kendiliğinden yetiştiği için biraz daha acıdır. Daha çok dağlık alanlarda ve suyun yakınlarında bulunan bu bitki yerin altında yetişir ve yerin üzerinde sadece yaprakları görünür. Bazı insanlar bu turpun yapraklarından da faydalansa bile aslında yaban turpunun yaprakları çok lezzetli değildir. Yaban turpunun yaprakları her ne kadar lezzetli olmazsa olmasın, insan sağlığı üzerinde bu yapraklarında çok etkisi vardır. Özellikle demir eksikliği olmak üzere insanlarda çok daha büyük sorunların giderilmesinde etkilidir. Yaban turpunun tadı oldukça acıdır. Bu nedenle özellikle köylük yerlerde acı seven insanlar için birebirdir. Yaban turpunun köylük yerlerde daha çok tüketilmesinin nedeni bu alanlarda daha çok bulunmasıdır. Eğer sizlerde acı seviyorsanız turpun en acısı olan yaban turpunu temin ederek sofralarınızda tüketebilirsiniz.

  Yaban turpunun kullanımı:

  Yaban turpu, çocuklar tarafından da tüketillebilen bir bitkidir. Fakat acı olması nedeniyle günümüzde birçok çocuk bu turpu sevmez. Eğer çocuğunuz acı yiyebiliyorsa bu turp, çocuğunuz için çok mükemmel bir şifa kaynağıdır. Yaban turpu eski zamanlarda yemeklerin yanında tüketilmiştir. Aslında bundan daha önemlisi tıbbın gelişmemiş olduğu zamanlarda insanların yardımına yaban turpu koşmuştur. O dönemlerde tıp gelişmediği için ilaç bulunamazmış. Yaban turpu tıbbi alanda toz haline getirilerek insanların şifa kazanması için mükemmel bir ilaç haline gelmiş. Çok uzun yıllar boyunca yaban turpu, insanlar tarafından toz halinde kullanılmış. Sonraki zamanlarda ise tıbbın gelişmesi ve daha farklı tıbbi ilaçların ortaya çıkarılması nedeniyle yaban turpundan yapılan ilaçlar ortadan kalkmıştır. 

  Yaban turpu, ülkemizde özellikle yetiştirilen bir bitki olmasa bile Amerika'da bazı çiftçiler bu turpu özellikle yetiştirerek satmaktadır. Yaban turpunun içeriği aslında normal turplarla benzerlik gösterir. Çünkü bu turp içerisinde de yüksek oranda C vitamini bulunur. C vitamini sayesinde bu turp, insanlarda bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında insan vücudunun yaban turpuna çok ihtiyacı vardır. Bunun yanında içerisinde diğer turplara göre kalsiyum oran çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklarda kemik gelişimi için bir süt kadar etkili olmaktadır. Eğer sizlerde yaban turpunu uzun süre bozulmadan saklamak istiyorsanız bir kavanoz içerisine dilimleyerek kaldırabilirsiniz. Bu şekilde kavanozun ağzını açmadan uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. 

  Yaban Turpu
  Faydaları:
  • Yaban turpu, eski zamanlarda özellikle sırt ağrıları için kullanılmıştır. Doğru kullanıldığında günümüzde de yaban turpunun vücuttaki birçok ağrıları geçirdiği bilinmektedir. 
  • Yaban turpunun bir diğer faydası ise insanlarda öksürük söktürücü bir özelliğinin olmasıdır. Bunun için yaban turpunu robota çekin ve bir miktar balla karıştırıp tüketin. Bu kür birçok kişide kısa sürede öksürüğün kesilmesini sağlar. Çünkü yaban turpu, balgam söktürücü bir özellik sunar.
  • Yaban turpundan elde edilen su, mükemmel bir mikrop öldürücüdür. Bu nedenle antibiyotik özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz. 
  • İnsanlarda şişkinlik sorunlarının ortadan kalkması için oldukça mükemmel bir yiyecektir. Gaz söktürücü olarak kullanılabilir. 
  ]]>
  Turp Çeşitleri https://www.turp.gen.tr/turp-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 08:49:10 +0000 Turp çeşitleri, Turp, yaprakları tüylü olan ve çiçekleri beyaz, sarı ve mor renkte olan ömrü bir yıllık olan bir sebze çeşididir. Sert bir yapısı olan ve kökü yenile ol olan bu sebze hem öyle soyulup yenilebilir hemde salat Turp çeşitleri, Turp, yaprakları tüylü olan ve çiçekleri beyaz, sarı ve mor renkte olan ömrü bir yıllık olan bir sebze çeşididir. Sert bir yapısı olan ve kökü yenile ol olan bu sebze hem öyle soyulup yenilebilir hemde salatanın içerisine konularak çok güzel bir lezzet elde edilmek için kullanılır. Turpun çok sert bir yapısı olduğu için ya ince ince dilimlenerek tüketilir yada rendelenerek tüketilir. Ayrıca turp çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra bazı yemeklere de eklenirken bazende turşusu yapılarak tüketilebilir. Turpun faydalı olmasının en önemli sebepleri de içerdiği lifin zenginliği ve yine içeriğindeki bol vitamin değerleridir. Hem lezzet açısından hemde görünüm açısında farklı turp çeşitleri vardır. Bu turp çeşitlerini beraber inceleyelim;

  Siyah (kara) turp; diğer turp çeşitlerinden farklı olarak dışı siyah bir renkte olduğu için bu turp çeşidine siyah yada kara turp adı verilmektedir. Kökleri yumruk şeklinde ve büyüklüğünde dış rengi siyah bir renkte ve iç olarak beyaz renkte olan bu turp çeşidi hem lezzet açısından oldukça güzel ve lezzetlidir ve hemde sağlık açısından da oldukça faydalı bir turp çeşididir. Özellikle karaciğerde meydana gelen hasarların giderilmesinde ve karaciğerin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kolesterolü sağlıklı ve düzenli bir seviyede tutmada oldukça faydalı ve etkili olmaktadır, sindirim sisteminin korunmasında oldukça etkin rol oynamaktadır,şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırmada oldukça etkilidir, beyin hücrelerinin düzenli bir şekilde çalışmasında etkilidir, böbrek sağlığı için oldukça faydalı ve etkilidir ve grip ve nezle gibi durumlarda oldukça fayda veren oldukça avantajlı ve faydalı bir besin kaynağıdır.

  Turp Çeşitleri
  Kırmızı turp; bu turp çeşidi kökleri ceviz büyüklüğünde olan, üzerindeki kabuğu parlak kırmızı renkte olan ve içi beyaz renkte olan turp çeşididir. Diğer turp çeşitleri ile benzer özellikler taşımış bir görünse de hem lezzet açısından farklı bir tada sahiptir hemde verdiği faydalar oldukça fazladır ve bir çok sağlık sorunu için oldukça fayda veren bir sebze çeşididir. Kırmızı turp özellikle yaz aylarında bol miktarda tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir çünkü bu turp çeşidi vücutta sıcaktan dolayı oluşan fazla hararetin dindirilmesinde oldukça faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra enfeksiyon hastalıklarında oldukça olumlu yönden faydalı olmaktadır, boğaz ağrıları için oldukça etkili olmaktadır, genel olarak vücut temizliğinde etkili olmaktadır ve içerdiği lif zenginliği ve vitamin değerleri sayesinde birçok hastalığa fayda vermektedir ve sağlığı korumada oldukça etkili olmaktadır.

  Beyaz turp; turp çeşidi diğer turp çeşitlerine göre farklı bir görünümdedir. Kökleri uzun ve kabuğu beyaz renkte olan ve iç rengi de dışı gibi beyaz renkte olan turp çeşididir. Diğer turp çeşitlerine nazaran şekli olarak uzun olması ve tat olarak da farklı bir lezzete sahip olan beyaz turp verdiği faydalar ile de oldukça faydalı özellikler bulundurmaktadır. Vücutta bulunan mikropların temizlenmesinde etkili bir rol oynaması ile birlikte vücuda direnç kazandırarak bu tür mikroplara karşı vücudu korumaktadır. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltarak vücudun tüm organlarını korumada oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca tüm bu faydalarının yanı sıra cilt bakımında ve saç bakımında da oldukça etkili bir rol oynamaktadır.
  ]]>
  Siyah Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-salatasi.html Thu, 06 Dec 2018 09:54:29 +0000 Siyah turp salatası, Siyah turp, dışı siyah bir kabukla sarılı içi ise beyaz renkte olan oldukça lezzetli bir tadı olan ve birçok faydası bulunan bir sebze çeşididir. Siyah turp tat olarak oldukça lezzetli bir sebze olma Siyah turp salatası, Siyah turp, dışı siyah bir kabukla sarılı içi ise beyaz renkte olan oldukça lezzetli bir tadı olan ve birçok faydası bulunan bir sebze çeşididir. Siyah turp tat olarak oldukça lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra birçok faydası bulunan ve sağlık açısından oldukça faydalı olan bir sebze çeşididir. 

  Siyah turp, içerdiği lif zenginliği sayesinde sindirim sisteminde oldukça etkili olmaktadır ve sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca yine içerdiği vitamin değerleri sayesinde vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korumada oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik ve hazımsızlık gibi problemlere karşı oldukça faydalı olmaktadır. Bu sebepten dolayı bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak ile beraber zayıflamak isteyen insanlar için çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Ayrıca iştah açma özelliği bulunduğu için özellikle yemek yemede sorunlar yaşayan çocuklar için hem iştah açıcı özelliği bulunmaktadır hemde çocukların zayıf ve hassas bünyelerinin korunmasında oldukça etkili ve faydalı bir rol oynamaktadır. 

  Siyah turp yapı olarak sert bir yapıya sahip olduğu için yenilmesi biraz zor bir besin kaynağıdır. Bu sebepten dolayı siyah turpu ya ince ince dilimleyerek yenilir yada rendelenerek yenilebilir. Siyah turpu yemekler de kullanılmasının yanı sıra salatalarda da kullanılması sonucunda oldukça faydalı bir besin ortaya çıkabilir ve hemde oldukça lezzetli bir hale getirilerek yemesi daha güzel bir hale getirilebilir. Siyah turp salatası da bu salata çeşitlerinden biridir ve evde kolaylıkla bu lezzetli bir tadı olan ve oldukça faydalı özellikleri bulunan bir salata çeşidi olmaktadır. Evde kolaylıkla yapılabilen, oldukça lezzetli ve faydalı olan siyah turp salatasını yapımına beraber bakalım;

  Siyah turp salatası için gerekli malzemeler
  • 4 adet siyah turp,
  • 3 adet yeşil soğan,
  • 3 yada dört demet maydanoz,
  • İki yada üç dal roka,
  • 1 adet limon,
  • Yarım çay bardağı zeytin yağı,
  • Yarım yemek kaşığı sirke,
  • Bir tutam tuz,
  • Bir tutam karabiber,
  • Bir tutam pul biber.
  Siyah Turp SalatasıSiyah turp salatasının yapılışı: Öncelikle siyah turpların hepsini soyup rende yardımı ile rendeleyin. Bir kabın içerisine koyduğunuz siyah turpların üzerine maydanozları ince ince doğrayarak ekleyin ve biraz karıştırarak birbirine birleşmesini sağlayın. Ardından yeşil soğanları da ince ince doğrayarak ekleyin ve yine karıştırın. Ardından iki yada üç dal rokayı biraz ince bir halde doğrayarak kabın içerisine koyun ve tüm malzemeler iyice birleşene kadar yavaşça karıştırın. Tüm bu malzemelerin üzerine bir adet limonu sıkarak suyunu koyun ve yarım çay bardağı zeytin yağını ekleyin ve karıştırın. Ardından tüm bu karışımların üzerine sirke, tuz, kara biber ve pul biberi de kabın içerisine ekleyerek karıştırın. Tüm malzemeler birleştiği zaman artık siyah turp salatası servis edilmeye hazır bir hale gelmiş demektir. Servis tabağının içerisin de düzgün bir şekilde koyularak servis edilen siyah turp salatasının yapımı işte bu kadar pratik ve kolaydır. Siyah turp salatası hem siyah turpun içerdiği vitamin ve zengin lif değerleri ile hemde maydanoz, yeşil soğan ve roka gibi oldukça demir, vitamin ve potasyum gibi sağlıklı ve besleyici olan bu sebze türlerinden dolayı oldukça yararlı ve lezzetli bir salata çeşidi olmaktadır. Ayrı ayrı bu kadar sağlık açısından faydalı ve yararlı olan bu besinler bir araya geldiği zaman daha da çok fazla yararlı olmaktadır. Ayrıca lezzet açısından da oldukça güzel bir tadı olan bu sebzeler bir araya geldiğin de tam bir lezzet ve vitamin deposu olmaktadır. Siz de hemen eviniz de bu faydalı ve oldukça lezzetli olan yapımı ile de oldukça pratik ve kolay ola]]> Siyah Turp Bal https://www.turp.gen.tr/siyah-turp-bal.html Fri, 07 Dec 2018 02:55:30 +0000 Siyah turp ve bal, özellikle kış aylarında kullanılabilecek, tüm hastalıklara karşı bir önlem olarak kullanılan ve vücudun direncini arttıracak oldukça sağlıklı ve faydalı bir karışımdır. Siyah turp başlı başına Siyah turp ve bal, özellikle kış aylarında kullanılabilecek, tüm hastalıklara karşı bir önlem olarak kullanılan ve vücudun direncini arttıracak oldukça sağlıklı ve faydalı bir karışımdır. Siyah turp başlı başına zaten tam bir vitamin ve demir deposu olan bir sebzedir. Siyah turp içerdiği bol miktarda ve oldukça zengin olarak barındırdığı lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenli ve dengeli bir şekilde çalışmasında oldukça etkili bir sebzedir. Ayrıca karaciğerin hücrelerini temizler ve mikroplara karşı vücudu dirençli bir hale getirerek hastalıklara karşı vücudu korur, akciğerleri kuvvetlendirerek en ufak bir mikrop da bile akciğeri mikroplardan koruyarak mikrop kapmasını önler ve mikroplara karşı da dirençli bir hale getirir, safra kesesinin boşalmasını sağlar ve safra kesesinde oluşacak olan taş yada bazı olumsuz durumlara karşı koruyarak bu tür durumların oluşmasını önler ve dirençli bir hale getirir, iştahı açarak yemek yemede zorluk çeken kişilerin hassas bünyelerini güçlendirerek daha güçlü bir bünye olmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra siyah turp ve bal karışımdaki kullanacağımız bal da kişinin bünyesini güçlü bir hale getirir, vitamin değerlerinin yükselmesini sağlar, hastalıklara karşı direncini arttırır ve kişiyi hastalıklardan korur. Tüm bu faydaları veren ayrı ayrı oldukça faydalı ve sağlıklı olan bal ve siyah turp bir araya geldiği zaman başlı başına tam bir antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Siyah turp ve bal karışımının yapımı da oldukça basittir. Beraber bu şif deposu siyah turp ve bal karışımının yapılışına bakalım; 

  Siyah turp ve bal karışımın yapılışı; öncelikle bir adet siyah turp alınır ve içi oyularak yuvarlak bir şekilde kabukları soyulmadan bırakılır. Daha sonra bir miktar süzme bal bu oyulmuş olan siyah turpun oyulmuş kısmına koyulur. Ardından daha önceden içini oymuş olduğumuz siyah turpun baş kısmını üzerine kapak gibi geçirerek bir bardak suyun üzerine siyah turp yerleştirilerek bir gece boyunca üzeri açılmadan bekletilir. Daha sonra bekleme süresi biten siyah turp ve bal karışımının üzeri açıldığı zaman içinde balın sulandığı görülür. Bu yapmış olduğunuz bal karışımı günlük olarak içilir. Yapmış olduğumuz bu siyah turp ve bal karışımı sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Siyah turp ve bal karışımının vermiş olduğu bazı faydaları beraber inceleyelim;
  Siyah Turp Bal
  • Siyah turp ve bal karışımın en önemli faydalarının başından gelen özelliği öksürüğe karşı birebir olarak faydalı olmasıdır. Ayrıca öksürükten dolayı oluşan boğaz ağrısı yada ses kısıklığı gibi durumlarda da oldukça etkili olan bir şifa deposudur.
  • Diş etlerinin güçlenmesinde oldukça etkilidir ve hassaslık dan dolayı yada her hangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan diş eti kanamalarında oldukça etkili bir rol oynamaktadır.
  • İştah açmada birebir etkili olur ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında oldukça etkili olduğu için hazımsızlık yada şişkinlik gibi durumlarda çok fayda verici bir özelliğe sahiptir.
  • Kansızlık sorunu çekenler için çok önemli bir yere sahip olan siyah turp ve bal karışımı kan yapıcı bir özelliğe de sahiptir.
  • İdrar sökücü özelliği ile idrar sorunlarında bire bir olarak fayda sağlamaktadır ayrıca sinir sistemini dinlendirerek kalp ve sinir damarlarının açılmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
  • Astım, bronşit ve boğmaca gibi boğaz ve boğaz yollarında etkin rol oynamaktadır. Boğaza ve boğaz yollarına zarar verecek kötü durumları boğaz yollarını temizleyerek bu tür olumsuz durumlara karşı korumaktadır.
  • Alerjik hastalıklara ve egzama gibi hastalıklara oldukça fayda verici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca sıkıntılara iyi gelerek uykusuzluk gibi sorunlara yaşayan kişilerin düzenli bir uyku düzeni olmasında etkin bir rol oynamaktadır.
  • Safra kesesinde oluşan taş yada benzeri durumlarda oldukça etkili bir şifa verici olarak kullanılır. Çünkü safra kese]]> Ballı Turp https://www.turp.gen.tr/balli-turp.html Fri, 07 Dec 2018 22:28:22 +0000 Ballı turp, Özellikle kış aylarının gelmesi ile beraber grip, nezle veya soğuk algınlığı virüsleri de kış ile gelmiş oldu. Öksürük, burun akıntısı kış aylarında çoğu kişide olan rahatsızlıklardır. Hele de bünyes Ballı turp, Özellikle kış aylarının gelmesi ile beraber grip, nezle veya soğuk algınlığı virüsleri de kış ile gelmiş oldu. Öksürük, burun akıntısı kış aylarında çoğu kişide olan rahatsızlıklardır. Hele de bünyesi zayıf olan kişiler kış aylarında hemen grip veya nezle olabilir. Grip, nezle veya soğuk algınlığı bazen çabuk atlatılır yada bazen çok uzun sürebilir. Bu rahatsızlıklar geçtikten sonra uzun bir süre ise sadece kuru bir öksürük kalır. Ve bu kuru öksürüğün geçmesi ise epey bir zaman alabilir. Müdahale edilmeyince ise daha da uzun sürer. Öksürük için ilaç kullanmayı ben pek tercih etmiyorum. İlaç yerine evde hazırladığım çaylar veya kürler ile de öksürüğü geçirmek oldukça mümkün. Kara turp ve bal ile öksürüğü geçirmek çok kolay. Ben çok grip olan ve kış aylarında çok öksüren bir insanım. O yüzden bende sürekli siyah turp ve bal hazırlıyorum kendime. Öksürüğe iyi gelen bu yiyeceğin başka faydaları da var elbette. 

   Siyah turbun faydaları
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
   • Kan yapar. 
   • Kuru öksürüğü giderir. 
   • Çiğnendiği zaman diş etlerinde meydana gelen kanamayı durdurur. 
   • Kansere karşı korur. 
   • İdrar söktürür. 
   Bu kadar faydalı olan bir yiyeceği yani sebzeyi bence sürekli kullanabiliriz. Hasta olmayı beklemeden gün içerisinde yemeklerin yanında veya salatalarımızın içerisinde siyah turbu kullanalım. Öksürük için iyi gelen siyah turp kürünün tarifine geçelim şimdi. 

   Ballı Turp
   Ballı turp için gerekli olan malzemeler 
   • 1 adet siyah turp
   • 1 tatlı kaşığı bal
   Ballı turp kürü için ilk olarak siyah turbumuzun baş kısmını kesiyoruz. Kestikten sonra turbun içini bir kaşık ile veya oyacak ile oyduktan sonra turbun birde alt kısmını ufak bir şekilde kesiyoruz. Kestikten sonra turbun içerisine balı koyalım ve turbu bir su bardağının üzerine oturtalım. Bardağın içerisine turbun suyu ve bal damladıkça içebilirsiniz. Öksürüğünüz geçene kadar tüketebilirsiniz. 

   ]]>
   Turp Otu Tohumu https://www.turp.gen.tr/turp-otu-tohumu.html Sat, 08 Dec 2018 16:43:48 +0000 Turp Otu Tohumu, Fındık turpu ve beyaz turp olarak da bilinen turp otu tohumu Türkiye’nin her yerinde yabani olarak yetişebilmesinin yanı sıra bahçe ve tarlalarda da kültüre edilerek yetiştirilebilmektedir. Turp otu tohumunun Turp Otu Tohumu, Fındık turpu ve beyaz turp olarak da bilinen turp otu tohumu Türkiye’nin her yerinde yabani olarak yetişebilmesinin yanı sıra bahçe ve tarlalarda da kültüre edilerek yetiştirilebilmektedir. Turp otu tohumunun Farsça ismi Hilb olup, Latince ismi ise, Raphanus raplıanistrum’dur. Birden fazla renk ve cinse sahip olan turp otu bitkisinin yaprağı, çiçeği ve yumrusundan faydalanılmaktadır.

   Turp otu bitkisinin yabani olanları daha çok boş tarlalarda, arazi üzerlerinde ve su olan yerlerde yetişmektedir. 25-50 santim arasında uzunluğa sahip olan bitki bahar aylarında sarı renkte çiçek açmaktadır. Diğer aylarda ise beyaz, sarı ya da mor renkli çiçekleri vardır ve bu çiçekler salkım şeklindedir. Tüylü yapraklara sahiptir ve bu yaprakların kenarları parçalıdır. Bitkinin her yumrusu farklı büyüklüğe sahiptir. Sonbahar mevsiminde cinsi siyah olan turp otu kış sebzesi olarak yetiştirilmekte, diğer cinsleri ise her mevsimde yetiştirilebilmektedir. Turp otunun baharatlı ve acı bir tadı vardır. Yuvarlak ve kırmızı renkli olan turp otu tohumları 3-5 santim arası bir büyüklüğe sahiptir.

   Turp Otunun Faydaları ve Kullanım Şekli

   İçeriğinde C vitamini, kükürt ve iyot bulunan ve sofraların temel maddesi olan turp otunun birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

   Turp Otu Tohumu

   • Turp otunun yaprakları demir eksikliği olan kişiler için çok iyi bir ilaçtır.
   • Turp otunun idrar söktürme etkisi vardır.
   • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
   • Karaciğeri kuvvetlendirir.
   • Böbrek taşı ve böbrek kumuna iyi gelmektedir.
   • Romatizma hastaları için faydalıdır.
   • Siyatik ve mafsal ağrıları olan kişilere faydalıdır.
   • Astım, nefes darlığı ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
   • Göğsü yumuşatma ve balgam söktürücü özelliği vardır.
   • Sinir sistemine iyi gelme ve sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
   • Uyku sorununa iyi gelmektedir.
   • Cinsel gücü ve meniyi arttırma özelliği bulunmaktadır.
   • Hazmı kolaylaştırır.
   • Ağız içi yaralarına ve diş eti sorunlarına iyi gelmektedir.

   Turp otunun taze olan yaprakları salata şeklinde hazırlanarak yenilebilmekte, sıkılarak suyu içilebilmektedir. Turp otu tohumu ise ezilerek bal ile birlikte tüketilebilmektedir.

   ]]>
   Kırmızı Turp Salatası https://www.turp.gen.tr/kirmizi-turp-salatasi.html Sat, 08 Dec 2018 17:03:59 +0000 Kırmızı Turp Salatası; Çoğunlukla salatalarda kullandığımız kırmızı turp tam bir vitamin deposudur. Kırmızı turp özellikle de C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Özellikle yeşil kısmı köklerine oranla 6 Kırmızı Turp Salatası; Çoğunlukla salatalarda kullandığımız kırmızı turp tam bir vitamin deposudur. Kırmızı turp özellikle de C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Özellikle yeşil kısmı köklerine oranla 6 kat daha fazla C vitamini içerir ve iyi bir kalsiyum deposudur. Kırmızı bölgesinde ise bolca potasyum ve folik asit mineralleri içermektedir. 

   Kırmızı Turp Salatası İçin Gerekli Malzemeler
   • 5 adet kırmızı turp
   • 3 taze soğan
   • Yarım limon suyu
   • 1 demet maydanoz
   • Yarım yemek kaşığı balzemik sirke
   • Taze çekilmiş karabiber 
   • Tuz 
   Kırmızı Turp SalatasıKırmızı Turp Salatası Yapılışı

   İlk önce turpları bol su ile yıkayıp kabuklarını soymadan daire şeklinde doğrayın. Daha sonra taze soğanları ve maydanozları ince ince kıyın. Geniş bir kapta zeytinyağı, balzemik sirke, limon suyu, tuz, karabiber, turp, maydanoz ve soğanları iyice harmanlayın. Kırmızı turp salatası hazır. Salatayı servis tabağına alarak üzerini nane yaprağı ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.

   Afiyet Olsun

   ]]>
   Turp Yemeği https://www.turp.gen.tr/turp-yemegi.html Sun, 09 Dec 2018 11:39:37 +0000 Turp yemeği, turp yemeği yurdumuzun pek çok yöresinde yapılabilecek faydası bol bir yemektir. Yani turp her yörede bulunduğu için yemeği de herkes tarafından rahatça yapılabilmektedir. İçerisinde bol miktarda c vita Turp yemeği, turp yemeği yurdumuzun pek çok yöresinde yapılabilecek faydası bol bir yemektir. Yani turp her yörede bulunduğu için yemeği de herkes tarafından rahatça yapılabilmektedir. İçerisinde bol miktarda c vitamini bulunmaktadır. Üstelik beynin temizliğine de faydası olduğu için özellikle sağlıklı bir yaşam tercih eden bireyler tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Çocuklar açısından da çok faydalı olduğu için annelerin bazı lezzet katıcı ilaveler yaparak çocuklarının beğeneceği bir hale getirmesi gerekmektedir. Ülkemizde yemeğinden ziyade daha çok salatalarda ya da yemeklerin yanına dilimlenerek tüketilmektedir. Yemek olarak tüketilmesi ilk olarak itici bir fikir gibi gelebilir fakat çeşitli baharatlarla zenginleştirilmesi halinde gayet lezzetli ve sağlıklı bir yemek ortaya çıkmaktadır. 

   Turp Yemeği Malzeme Listesi

   • 750 gram turp
   • 2 adet orta büyüklükte havuç
   • 2 adet orta büyüklükte soğan
   • 200 gram kadar kıyma
   • 2 adet domates
   • 1 çorba kaşığı biber salçası
   • 1,5 su bardağı kadar su
   • 3 çorba kaşığı kapari
   • 2 çorba kaşığı sirke
   • Bir çimdik tuz ve karabiber
   • Bir tutam maydanoz
   • Yarım çay bardağı sıvı yağ

   Turp YemeğiTurp Yemeği Yapılışı

   İlk olarak havuçlar ve turp güzel bir biçimde yıkanır. Daha sonra küp ya da tercihe bağlı olarak halka biçiminde iki parmak kalınlığında doğranmalıdır. Daha sonra tencere ocağa alınır ve sıvıyağ eklenir. Ardından kıyma ve yine yarım ay biçiminde doğranan soğanlar ilave edilir. Kıymamız suyunu salıp tekrardan çekene kadar ocakta bırakılır. Çok fazla da kavrulmasına izin verilmemelidir. Tencereye salça da ilave edilerek soğanlı kıyma karışımına iyice yedirilir. Daha sonra küp ya da halka biçiminde doğranan turplar ve havuçlar eklenir. Lezzet katması için tuz ve karabiberde ilave edilir. Kapariden de üç çorba kaşığı kadar tencereye koyulur ve üzerine 2 çorba kaşığı sirke eklenerek tencerenin kapağı kapatılarak 3-4 dakika pişmeye bırakılır. Bu sürecin sonunda domateslerin kabukları soyulur, çekirdek ve suyu çıkarılarak küp biçiminde kesilip tencereye aktarılır. Üzerine bir bardak kadar suyu da ekleyip kapağını kapatarak 25-30 dakika kadar daha pişirilmelidir. Son olarak da altını söndürdüğümüz zaman süreçte maydanozlar doğranarak demlenmeye bırakılır. Servis aşamasında yemek üzerindeki maydanozların şekli bozulmadan servis tabağına alınır ve şık bir biçimde servis edilmiş olur. İsteğe bağlı olarak salata ya da çorba ile servis edilebilir.

   Afiyet olsun    

   ]]>
   Bayır Turpu https://www.turp.gen.tr/bayir-turpu.html Sun, 09 Dec 2018 18:54:25 +0000 Bayır Turpu, familya olarak turpgiller familyasına dahildir. Ana vatanı Avrupa ve Asya olarak tahmin edilmekle birlikte, dünyanın her yerinde yetişebilen bir bitkidir. Boyu 60 cm ile 1,5 metreye kadar uzayabilen bayır turpu beyaz Bayır Turpu, familya olarak turpgiller familyasına dahildir. Ana vatanı Avrupa ve Asya olarak tahmin edilmekle birlikte, dünyanın her yerinde yetişebilen bir bitkidir. Boyu 60 cm ile 1,5 metreye kadar uzayabilen bayır turpu beyaz kökü için yetiştirilir. Bayır turpu kesildiğinde hücrelerinden yayılan (sinigrin)  adı verilen maddesi gözü ve burnu yakan hardal yağına dönüşme özelliği vardır, hemen kullanılmadığı takdirde ise kararır pek hoş olmayan kokular yayar. Tadı hardala benzemekle beraber yemeklerde kullanılır, yemeklere ayrı bir tat verir. Bayır Turpu diğer adı ile yaban turpu yumrusu kalsiyum, magnezyum, sodyum ve c vitamini açısından oldukça zengindir. Kökleri yani yumruları kuma gömülerek kumda saklanma metodu ile sonraki günlerde kullanılabilir. 

  Bayır Turpu Nasıl Kullanılır

  Hazımsızlık çekenlerin bayır turpu yumruları rendelenerek sabah ve akşam yemeklerinde  günde iki sefer tüketmekle beraber; 1 çorba kaşığı tüketebilirler. Başka bir şekilde ise yumrular ince ince olmak üzere doğranıp, üzerine şeker serpilerek meydan gelen suyundan günde 2 çorba kaşığı içilebilir. Çeşitli balık ızgara türlerinde ayrı bir tat olarak ta kullanılır.

  Bayır Turpu
  Bayır Turpunun Faydaları
  • 1 bardak kaynar suya bitkinin yaprakları veya çiçekleri konulur. 10 dakika bekletilip; azar azar gün içerisinde tüketilirse, idrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. 
  • 1 çorba kaşığı yumru kökün suyu bal ile karıştırılarak yenilmeye devam edilirse, balgam çıkartılmasına yardımcı olur.
  • Rendelenmiş bayır turpu yumruları sütle birlikte tüketilirse, astıma karşı iyi gelir. 
  • 1 şişe sirke içerisine 5 kaşık bayır turpu konulmak sureti ile 14 gün bekletilerek bayır turpu sirkesi elde edilir, bu sirke yemeklerden sonra 2 veya 3 kaşık içilmek sureti ile hazımsızlıklara iyi gelir. 
  • Turpun yumruları rendelenerek elde edilen su, sirke ve bal ile karıştırılıp on çay kaşığı içilirse; böbrek taşlarını düşürür. 
  • Bir miktar bayır turpu yumrusu rendelenip kavanoza konulur, üzerine sirke ilave edilir ve toprağa gömülür, 12 gün hiç dokunulmaz. Bu sürenin sonunda çıkarılıp; ezilerek, tülbent gibi bir araçtan geçirilir. Elde edilen suya bal eklenerek; ergenlik sivilcelerine sürülürse hemen geçmesini sağlar. 
  • Bayır turpu yumrularından elde edilen su ile cilt ovuşturulması halinde cildi güzelleştirir ve bu karışım cilt hastalıklarına iyi gelir. 
  • Bayır turpu yuvarlak dilimler halinde kesilerek; ağrıyan yerin üzerine konulduğunda, ağrılara ve romatizma ile ilgili ağrılara iyi gelir. 

  Bayır Turpunun Yan Etkileri

  Bayır turpu da her bitki gibi fazla tüketilmesi ve doz aşımı yapılması halinde, yan etkileri meydana getirir. Bu turpun aşırı kullanılması durumunda tükürük bezleri salgısının azalması gibi durumlar gözlenir. Bu sebeple salgı bezi iltihaplarına sebep olabilir. Bayır turpun da bazı etken maddeler olduğundan dolayı hamilelerin ve böbrek rahatsızlıkları olanların kullanması sakıncalıdır. Bu kişilerin bayır turpunu tüketmesi pek tavsiye edilmez. Fazla doz aşımı kullanılması zehirlenme etkisi yapabilir. 

  ]]>
  Turp Tohumu https://www.turp.gen.tr/turp-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 01:51:23 +0000 Turp Tohumu, Turp sebze olarak tüketilen çeşitleri bulunan turpgiller familyasında bulunan bir bitki türüdür. Turp tarihçesinde eski Roma dönemlerinde Roma’da yetiştirildiği ve Asya Avrupa’da şalgam türlerinin yetiştiril Turp Tohumu, Turp sebze olarak tüketilen çeşitleri bulunan turpgiller familyasında bulunan bir bitki türüdür. Turp tarihçesinde eski Roma dönemlerinde Roma’da yetiştirildiği ve Asya Avrupa’da şalgam türlerinin yetiştirildiği bilinir. Turpun birkaç çeşidi bulunmaktadır kara turp, kırmızı turp, ve beyaz turp gibi çeşitleri vardır. Turp soğan şeklinde yumru toprak altında gövdesi yaprakları ise toprak üstünde yetişir.

  Turpun içinde bulunan birçok vitaminlerin sağlık açısında çok faydalı olduğunu biliriz. Turpun olduğu kadar tohumu da bir şifa kaynağıdır. Turp tohumu insan sağlığı için gerekli olan tüm vitaminleri, mineralleri tohumunda toplamaktadır.

  Turp tohumunun faydaları

  • Turp iştahı açar ve kansızlığı ortadan kaldırır.
  • Bronşit, öksürük hastalığına çok faydalıdır öksürüğü gidermede çok etkilidir.
  • Erkeklerde cinsel sorunları ortadan kaldırır (erken boşalma) safra söktürücü özelliği vardır.
  • Turpun en etkili olduğu sorun erkeklerdeki erken boşalmadır. Erken boşalmayı önlemek için her sabah aç karnına 2 çorba kaşığı bala 1 çorba kaşığı turp tohumu katarak yutmak kısa bir zaman içerisinde bu şikayetten kurtulur.
  • Turp tohumunda bulunan mikrop öldürücü özelliği ile vücudu her türlü enfeksiyonlara karşı korur.
  • Gazda kaynaklanan sancıya karın ağrısına iyi gelir, ishali önler. Bir kaşık turp tohumunu bir miktar suyla yutmak vücut direncini artırır ishali keser.
  • Üre şikayeti olan hastalar turp tohumunu suyla yutarsa vücuttaki üreyi düşürür.
  • Turp tohumu cilt içinde faydalıdır, sivilce akne gibi şikayeti olanlar turp ve turp tohumunda yararlanarak sivilceye ve ak neye neden olan bakterileri ortadan kaldırır cilde parlaklık verir. Bir yemek kaşığı tohum yarım çay bardağı suda 5 dakika kaynatılır soğuyan suyla pamuk yardımıyla ciltte uygulan ılır.

  Turp Tohumu

  Turp tohumunun kullanılışı. Bir çorba kaşığı tohumu bardağa koyup üzerine kaynamış su dökülür ağzı kapatılarak 5 dakika demlendirilir. Demlenen çay isteğe bağlı sade veya içerisine bal, limon, tarçın çeşitleri katarak lezzetini artırıp günlük tüketilmesi tavsiye edilir. Bu çayı içmek yukarıda saydığımız hastalıklardan kurtulmamızı sağlar.

  Ülkemizde şekillerine ve büyüklüğüne göre 3 çeşit turp yetiştirilmektedir. Bunlar bayır turpu, kestane turpu, fındık turpları dır.Bayır turpu. Yuvarlak yassı kök tarafı sivri şekillerde dış kabuğu siyah iç kısmı ise beyaz turp dur.

  Kestane turpu. Yuvarlak ve hafif uzunca dış kabuğu ve içi beyaz yazlık turp çeşididir.Fındık turpu. Yuvarlak uzun basık ve topaç şeklinde kırmızı beyaz renkleri olan turp çeşididir.


  ]]>
  Turp Kaç Kalori https://www.turp.gen.tr/turp-kac-kalori.html Mon, 10 Dec 2018 15:45:54 +0000 Turp kaç kalori, Turp besin değeri olarak yüksek değerlere sahip olduğu için çok faydalı bir sebze türüdür. Besin değeri yüksek olduğundan dolayı kalori değerleri düşüktür. Diyet yapan bayanların veya sağlığına dikkat Turp kaç kalori, Turp besin değeri olarak yüksek değerlere sahip olduğu için çok faydalı bir sebze türüdür. Besin değeri yüksek olduğundan dolayı kalori değerleri düşüktür. Diyet yapan bayanların veya sağlığına dikkat eden kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir sebze türüdür.
  Turp aynı zamanda çoğu hastalık için şifa niyetine kullanılır. Ve çoğu hastalığın da oluşmasına engel olur. Turpun faydalarını saymakla bitmez. Her şeyin zarar olduğu gibi turpun da zararları vardır. Fakat yararları çok fazla olduğu için rahatlıkla tüketilebilir.  

  Turpun birçok cinsi bulunmaktadır. Ve her cinsin kendine özgü faydaları da vardır. Kırmızı turp, alabaş turp, yeşil turp, kara turp ve beyaz turp gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırdığı için vücutta yağ oluşuma veya kilo oluşumuna engel olur. Turp çok faydalı olduğundan dolayı da çocuklarında tüketilmesi önerilir. Turp salatası, turp mezesi veya başka yemek türleri yapılarak tüketilebilir.
  Turp 16,0 kaloridir. turpun kalori değeri düşük olduğundan dolayı faydaları çok fazladır. Turp aynı zamanda diyet yapan kadınların ilk tercih edeceği sebzedir.

  Turp Kaç Kalori
  Turp besin değerleri;
  • 01, gram yağ
  • 0 miligram kolesterol
  • 39 miligram sodyum
  • 233 miligram potasyum
  • 3,4 gram karbonhidrat
  • 1,9 gram şeker
  • 1,6 gram diyet lif
  • 0,7 gram protein
  • 14,8 miligram C vitamin
  • 0,3 miligram demir
  • 10 miligram magnezyum
  • 0,1 miligram B vitamin
  • 25 miligram kalsiyum
  ]]>
  Şalgam Turpu https://www.turp.gen.tr/salgam-turpu.html Tue, 11 Dec 2018 04:34:02 +0000 Şalgam turpu, kökleri sebze olarak tüketilen Turpgiller ailesinden bir bitkidir. 50-120 kadar boyları uzayan ve ülkemizde de yetiştirilmekte olan bitkinin birinci senelerinde kök kısımları ve toprak üstündeki yeşil kıs Şalgam turpu, kökleri sebze olarak tüketilen Turpgiller ailesinden bir bitkidir. 50-120 kadar boyları uzayan ve ülkemizde de yetiştirilmekte olan bitkinin birinci senelerinde kök kısımları ve toprak üstündeki yeşil kısımları; ikinci senelerinde çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları meydana gelir. Bitkinin sebze olarak tüketilen bölümü, şişkin kök kısımlarıdır. Basık, yuvarlakça ya da uzun silindirik şekillerde olan kökün iç kısmının rengi beyaz ya da mavimtıraktır. Ama kökün toprak yüzeyine yakın kısımları ise kırmızı, mor, beyaz, sarı veya yeşil renklerde olabilmektedir. Bitkinin oval şeklindeki yaprakları yeşil renkli, yaprak kenarları düz ya da testere gibi dişi gibidir. Şalgamın çiçek sapları 50-120 cm kadar uzayabilir. Erselik özellikli çiçekleri, parlak sarı ve bazen beyaz renkte olabilmektedir. Şalgam turpu B, C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve demir maddelerini yüksek oranda barındır. 

  Tohumları lahananınkilere benzemekle birlikte satın alırken aldanmamaya önem verilmelidir. Şalgam, günümüzde hem insanlar hem de hayvanlar için üretilen bir bitkidir. İnsanlar için yetiştirilenler yumuşak etli, hayvanlara yem amaçlı yetiştirilenler ise sert etlidir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılabilir, yemeklerde garnitür olarak kullanılabilir. Adana, Osmaniye ve Mersin’de şalgam suyu yapılıp, tüketilmektedir. Şalgam turpu tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar, doğrudan bitkinin yetiştirileceği alana ekilir. Ekim zamanları, ilkbahar mevsiminde mart-nisan; sonbahar mevsiminde ise ağustos ayının sonları ile eylül aylarıdır. Tohumlar serpme yöntemiyle ekilir sonra fidelerde seyreltme işlemi yapılır. 

  Tohumlar, 15–25 cm aralıkla ve 1–2 cm derinliğe ekilmektedir. Şalgam, ılık ve serin mevsimler bitkisidir. Ancak soğuk havalara karşı diğer sebzelerden daha dayanıklı olduğu için, Türkiye'de soğukça yerlerde de kolaylıkla yetiştirilebilir. Sıcaktan ve kuraklıktan hoşlanmayan bir bitkidir. Toprak yönünden pek seçici olmayan şalgam turpu, çok hafif ve çok ağır topraklar hariç, her çeşit toprakta yetişebilir. Ama bitkiden en iyi verim derin, geçirgen, organik madde bakımından zengince olan kumlu ya da killi topraklarda alınmaktadır. Şalgam turpunun toprak hazırlığı ve toprak işlemesi aynen havuçtaki duruma benzer. Şalgam turpu, suyu çok sever. Yaz mevsiminin sıcak ve kurak zamanlarında, düzenli olarak sulama gerektirir. Şalgam bitkisinin, iyi gelişmesi ve yüksek verimi sağlanması amacıyla yanmış çiftlik gübreleri ile azot ve fosfat içeren fenni gübreler kullanılmalıdır. Şalgamın potasyum ihtiyacı, diğer kök bitkilerinden daha az olur. Şalgam turpu, tohumlarının ekilmesinden yaklaşık 3-4 ay sonra hasat edilecek hale gelmektedir. Bitkinin kökleri, elle koparılarak ya da çapayla sürülerek hasat edilir. Şalgam bitkisine musallat olacak zararlı hastalıklar uzman danışmalığında ve en uygun tarım ilaçları ile ortadan kaldırılabilir.

  Şalgam Turpu
  Şalgam Turpunun Faydaları: 
  • Yüksek oranda potasyum barındırdığı için yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. 
  • Bedenin direncini artırır.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır. Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde etkilidir.
  • Akciğerleri ve bronşları temizler, bedene rahatlık vermektedir.
  • Romatizma ve nikrist rahatsızlığına karşı oldukça yararlıdır.
  • Mafsal şişliklerini geçirdiği gibi  şikayetleri de giderir.
  • Abse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılan bir kaynaktır.
  • Ergenlik sivilceleri, akne ve egzama gibi cilt hastalıklara iyi gelir.
  • Göğsü yumuşattığı gibi boğaz iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur.
  • Nekahat  süresini kısaltır.
  • Şeker hastalarının susuzluklarını gidermede oldukça yararlıdır.
  • Kemikleri güçlendirip, kemik erimesine engel olmaktadır.
  • Bedende olan zararlı toksinleri dışarı atar. Sindirim sistemini ve bağırsakları düzenler.
  • Depre]]>