Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Turp Yemek, Turp bitkisinin içinde oldukça zengin vitaminler bulunmaktadır. Bu bitki kış aylarında yetiştiği için özellikle hamilelik dönemleri kış aylarına denk gelen hamile bayanlar tarafından bolca tüketilmelidir. Hamile bayanların gebelikleri süresince turp bitkisini tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Vitamin bakımından oldukça zengin olan turpun Türkiye'deki üretiminin %70 kadarını Osmaniye'nin Kadirli ilçesi karşılamaktadır. Turpun birçok çeşidi bulunurken; bu çeşitleri farklı renklerde olsa bile besin değeri bakımından birbirine oldukça yakındır.


Gebelikte turp yemek faydaları nelerdir?

 • Turp bitkisinin kökü kükürt ve iyot açısından zengin olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamaktadır.
 • Turp bitkisinin içerisindekii E vitamini, B1 vitamini ve B12 vitamini gibi çeşitli mineraller vardır. Hamilelerin bu vitaminleri turp bitkisinden karşılaması oldukça sağlıklıdır.
 • Turp bitkisi içerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde birçok kanser türüne karşıda fayda sağlamaktadır.
 • Turp bitkisinin karaciğeri güçlendirici ve şişkinliği giderici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelerin turp bitkisini mümkün olduğu kadar bol tüketmesi yararlı olacaktır.
 • Bu bitki iyot emilimini azaltarak guatra sebebi olabilir. Bu sebeple gün içerisinde hamilelerin bir porsiyon tüketmesi faydalıdır.
 • Turp bitkisi safra için büyük önem taşımaktadır; vücut için büyük yararlar sağlamaktadır. Böbrek kumları ve mesanede bulunan taşlardan kurtulmaya yardımcı olan etkiler içermektedir.
 • Turp bitkisinin romatizma ve astım bronşit gibi solunum yolu şikâyetleri üzerinde oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Turpun suyunun bal ile karıştırılarak içilmesi öksürük gibi hastalıklara oldukça faydalıdır.
 • Hamilelerde, özellikle de kabızlığı giderici ve idrar söktürücü etkisi ile tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca turpun iştah açıcı yönünden dolayı hamilelerin yemeklerin yanında tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Bu bitkinin içerisinde olan mikrop öldürücü özelliği ile hamile bayanların enfeksiyona karşı doğal yollardan korunabilmesi için tüketmesi yararlı olacaktır.
 • Özellikle de hamilelik döneminde ciltte ciddi değişiklikler gözlendiği için turp tüketilerek bu değişikliklerin azaltılması sağlanır. Bu bitki cilde tazelik verir. Bu nedenle hamilelik sırasında cilt bölgesinde bulunan sıkıntıların azalmasına katkı sağlar.
 • Kalp ve damar sağlığına faydalı olan etkilerinin yanında şeker hastalığına da yararlı bir bitki olduğu için tüketilmesi faydalıdır.
 • Ayrıca ciltte oluşan sivilce ve egzama gibi olumsuz problemleri geçirilmesine yardımcı olur.
Hamilelerin özellikle sebze tüketimi bakımından turpu günlük hayatlarına almaları yararlı olacaktır. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olacağı göz önüne alındığı zaman turpun da sadece bir öğünde tüketilmesi iyi olur. Aşırı şekilde tüketmek yarar yerine başka problemler meydana getirebilir. Bu nedenle turp bitkisinin azı karar, çoğu zararlı olabilir.

Gebelikte Turp Yemek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Turp Kaç Kalori?

Turp Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırmızı Turp Bal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Turp Bal Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Öksürük İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Öksürük İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Turp Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Fındık Turp Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fındık Turp Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Turp Ekimi

Turp Ekimi

Turp Suyu ile Saç Uzatma

Turp Suyu ile Saç Uzatma

Turp Suyu ile Saç Uzatma, Bir bayan olarak hepimizin başına maalesef mutlaka gelmiştir. Saçlarımızın kuaförde yanması ya da ucundan çok az kestirmek isterken bir de bakm[...]

Kara Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kara Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kara Turpun Faydaları, kara turp turpgiller gurubuna ait olan ve üst kabuklarının rengi kara olmasının yanı sıra renkli çiçekler açan bir sebze türüdür. Turpun faydal[...]

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ballı turp kürü, siyah turp kullanılarak hazırlanan ve özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olan bir kürdür. Turpun faydalarından yararlanabilmek [...]

Japon Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Japon Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Japon Turpu, Ülkemizde bulunan siyah veya kırmızı turplarla tam olarak benzerlik gösteren Japon turpu, genellikle Asya ülkelerinde tüketilir. Beyaz renkte olan bu turpun tad[...]

Turp Kalori Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Turp Kalori Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Turp kalori; kış aylarının vazgeçilmezi olan turp oldukça düşük kalorili bir besindir. Kalori olarak düşük olan turp, vücuttaki faydası saymakla bitmez. C vitamini y�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6