Kara Turpun Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kara Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kara Turpun Faydaları, kara turp turpgiller gurubuna ait olan ve üst kabuklarının rengi kara olmasının yanı sıra renkli çiçekler açan bir sebze türüdür. Turpun faydaları özellikle kök bölgesinde saklı olan turpun tek başına tüketilebileceği gibi sıklıkla salata çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Turpun tadı biraz acımsı olmasına rağmen insan sağlığına sağlamış olduğu pek çok faydaları bünyesinde barındırmaktadır. Kara turp folik asit açısından oldukça zengin içeriklere sahip olmasının yanında iyot ve kükürt açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Bunların yanında kara turpun içeriğinde C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve mineraller açısında oldukça zengin içerikler barındırmaktadır. Özellikle karaciğer hastalığı şikâyeti olanlar için kara turp çok yararlı besin besin olmasının yanı sıra karaciğeri olası karaciğer hastalıklarına karşıda koruma altına almaktadır.


Kara Turpun Faydaları Nelerdir?


Kara Turpun yüksek oranda barındırdığı lifler genellikle sindirim sistemi üzerinde oldukça faydalıdır. Ayrıca kan dokularının sağlığının korunmasına yardımcı olan demir özellikle beyni fonksiyonlarının sağlıklı işlev yapmasına yardımcı olmaktadır. Kara turp şiddetli bir şeklide nöbetler halinde kendini göstererek öksürüklere karşı son derece faydalar sağlayan bir besindir. Çocuklarda kendini gösteren şiddetli öksürüklerde kara turp suyu ile balın karıştırılması ile elde edilen karışımın çocuklara verilmesi halinde çok kısa zaman içinde iyi neticeler almak mümkün olacaktır.

Kuvvetli Bir Antioksidandır: Kara turpun oldukça kuvvetli bir antioksidan niteliğinde olması geniş bir yelpazede insan sağlığına fayda sağlamaya yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar insan vücudunu sayısız rahatsızlıklara sebep olarak gösterilen hastalıkların başlıca nedenidir. Kara turp bünyesinde barındırdığı bu mükemmel özelliğinden dolayı pek çok hastalık türünden vücudu koruma altına almaktadır.

Kalp Sağlığını Koruma Altına Alır: İçeriğindeki yüksek miktardaki demir oranı sayesinde kara turp kalp sağlığının korunması adına oldukça faydalıdır. Ayrıca kara turpun içeriğinde yer alan demir cilt sağlığı, tırnak sağlığı, hücre sağlığı ve saç sağlığına varana kadar oldukça geniş alanlarda vücudun çok miktarda ihtiyaç duyduğu bir besin maddesidir.

Hücrelerin Onarımına Yardımcı Olur: Özellikle A, C, ile K vitaminleri yönünden zengin içeriklere sahip olan kara turp hücrelerin onarılarak yapılanmasından, bozuk hücrelerin tamir edilmesine kadar pek çok alanda genellikle hücre sağlığını koruma altına alır. Bu koruma aynı zamanda kişilerde cilt sağlığının meydana gelmesine yardımcı olmaktadır.

Metabolizmayı Kuvvetlendirir: Barındırdığı yüksek orandaki vitamin ve mineraller sayesinde kara turp metabolizma sağlıklı bir şekilde güçlendirir.

Cilt Sağlığı Üzerinde Oldukça Etkilidir: İçeriğinde yer alan antioksidanlar ve C vitamini sayesinde cilt sağlığına karşı büyük etkileri olan kara turp özellikle ciltte oluşan enfeksiyon ve iltihaplı rahatsızlıkların önüne geçerek giderilmesinde çok önemli vazifeler üstlenmektedir.

Kilo Sorununa Karşı Faydalıdır: Kara turpun bir diğer önemli özelliği ise bünyesinde barındırdığı yüksek miktarda lif oranı ile mide ile bağırsak sağlığına sağlamış olduğu faydalardır. Özellikle bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık problemlerinin ününe geçebilmektedir. Bu da çok daha hızlı kilo kaybına yardımcı olmasının yanı sıra vücudu yağ yakmaya teşvik eder.

Beyin Sağlığının Korunmasında Faydalıdır: Zihinsel fonksiyonları üst seviyelere çıkartan Kara turp ayrıca magnezyum ve potasyum bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle kara turp beyindeki elektrotların düzgün bir şekilde çalışmasına ve beyin kimyasının dengelenmesinde faydalar sağlamaktadır.

Kara Turpun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Turp Kaç Kalori?

Turp Kaç Kalori?

Turp Ne Zaman Ekilir?

Turp Ne Zaman Ekilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Turpun Faydaları ve Kullanımı

Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kırmızı Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kırmızı Turpun Faydaları ve Kullanımı

Kara Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Turp Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Turp Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ballı Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ballı Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Turp Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Turp Ekimi

Turp Ekimi

Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri

Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri

Siyah Turp Bal Zencefil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Bal Zencefil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Bal Zencefil: Siyah turp, bal, zencefil bu üçlü karışım güçlü bir balgam söktürücü öksürüğü kesici etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Siyah turp Toprak [...]

Yeşil Turp Türleri ve Özellikleri

Yeşil Turp Türleri ve Özellikleri

Yeşil turp, ülkemizde de bulunan Çin turpu, karpuz turpu gibi isimlerle bilinen bir turp türüdür. Turbun dış kabuğunun yeşil beyaz renklerine sahip olması, içinin kırm[...]

Alabaş Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alabaş Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alabaş Turp, En çok Avrupa'da tüketilen bir turp çeşididir. Biraz turba ve şalgama benzeyen alabaş turpu besin ve vitamin açısında oldukça zengindir. Alabaş turpu birç[...]

Siyah Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah turp, Turpgiller ailesine ait olan, yaprakları tüylü, sarı, beyaz ya da mor çiçekli bitkilerden biri olan turpun meyvesi oldukça etlidir. Depo gövdeli bir bitki olan [...]

Turp Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Turp Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Turp, yuvarlak veya silindir bir yapıya sahip, gövdesi toprak altında olan, uzun köklü bir bitkidir. Turp içerisinde 18 kromozom mevcuttur. Turpgiller ailesindendir. Sebze ol[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6