Kırmızı Turp Turşusu Tarifi ve Malzemeleri
25 Haziran 2024

Kırmızı Turp Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Turp Turşusu

Kırmızı turp, insanların ilgisini çeken bir sebze olup, genellikle lezzeti nedeniyle tüketilse de, bazı insanlar kırmızı turp turşusunu sağlık yararları nedeniyle tercih etmektedir. Kırmızı turpun insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu nedenle insanlar kırmızı turpu her mevsim tüketmek istemektedir. Ancak ülkemizde kış mevsimi geldiğinde turp üretimi önemli ölçüde azalır. İşte bu sebeple, kırmızı turpun bol olduğu zamanlarda kırmızı turp turşusu yaparak, kış ayları için saklayabilirsiniz.

Kırmızı turp turşusu, solunum yolu rahatsızlıkları için birebir olduğundan, aslında tam bir kış besinidir. Bu nedenle kırmızı turp turşusunu en çok kış aylarında tüketmelisiniz. Solunum yollarında oluşan enfeksiyonların giderilmesi, akciğer hava yollarının açılması, kan yapımının hızlanması, hücre yenilenmesinin artırılması ve birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Eğer siz de kırmızı turp turşusu yapmak istiyorsanız, aşağıda vereceğim kırmızı turp turşusu tarifine kulak vermelisiniz. Bu tarifi adım adım takip ederek, siz de bu mükemmel lezzeti evlerinizde en sağlıklı şekilde yaparak tüketebilirsiniz.

Kırmızı Turp Turşusu Malzemeleri

  • İki kilogram kırmızı turp
  • Bir çay bardağı sirke
  • Bir yemek kaşığı tuz
  • Bir yemek kaşığı toz şeker
  • Beş diş sarımsak
  • Bir miktar su

Kırmızı Turp Turşusu Nasıl Yapılır?

Kırmızı turp, toprak altında yetişen bir bitki olduğundan, etrafında çamur veya toprak olabilir. Öncelikle kırmızı turpu çok temiz bir şekilde yıkayın ve bir tencere içerisine koyun. Daha sonra üzerine tuzu ekleyin. Tuzu ekledikten sonra sirkeyi, sarımsakları ve toz şekeri de ekleyerek, üzerini geçecek kadar su ekleyin. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırarak erimesini sağlayın. Malzemeler karıştıktan hemen sonra ocağı açın ve turp pişene kadar bu işlemi devam ettirin. Ocağı kapatmadan önce, bir çatalı kırmızı turpa batırın ve yumuşak olup olmadığını kontrol edin. Eğer yumuşaksa, pişmiş demektir.

Artık kırmızı turp pişti. Şimdi bu turpu en az bir gece boyunca hiç karıştırmadan tencerede bekletin. Bu süreç içerisinde turp suyu, bir miktar içine çekecek ve suyla özleşecektir. Bir gece suda bekleyen turpu süzün ve suyundan arındırın. Daha sonra kabuklarını temiz bir şekilde soyun. Bu arada belirtmek isterim ki, suyunu süzdükten sonra kesinlikle atmamalısınız.

Kabukları soyulmuş olan kırmızı turpu parça parça doğrayın ve bir cam kavanoza yerleştirin. Daha sonra üzerine süzdüğünüz suyu ekleyin. Bu şekilde kırmızı turp turşusu hazır. Kavanozun ağzını sıkıca kapatarak en az dört gün boyunca hiç açmadan bekletin. Ne kadar beklerse, o kadar güzel olacaktır. Yaptığınız kırmızı turp turşusunun son kullanma tarihi, kapağı açılmadığı sürece bir yıldır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri

Gebelikte Turp Yemek Tarifi ve Malzemeleri

Eşek Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Eşek Turpu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp Faydaları ve Özellikleri

Turp Faydaları ve Özellikleri

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Turp Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Siyah Turp Bal Tarifi ve Malzemeleri

Siyah Turp Bal Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Ballı Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ballı Turp Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Turp Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Turp Yemeği Tarifi ve Malzemeleri